Mesh, router, AP - wymiana doswiadczeń z WiFi

@Goral64 wersję E4 czy M4?
Zauważyłem że jest kilka modeli :slightly_smiling_face:

Ja miałem M4 i nie wiem jakie między tymi modelami są różnice.

Mam zestaw podstawowy TP-Link Mesh Deco - jeden na parterze, drugi na piętrze. Około 20 urządzeń - póki co śmiga.

1 polubienie

U mnie śmigało dopóki nie pojawiło się ponad 30 urządzeń WiFi.

2 polubienia

Zestaw podstawowy czyli dokładnie jaki symbol ? :slightly_smiling_face:

Może chodzi o to, że para :slight_smile:

1 polubienie

TP-LINK AC1200 Deco M4

1 polubienie

Leci na żywo, dość kompetentna osoba:

Była masa, teraz rzeźba :slight_smile:
Potrzebuje podpowiedzi i wskazówek, na razie w zakresie ustawienia WIFI.
Pomożecie?

Możecie pokazać jak to zrobić?
Na razie zrobiłem 3 sieci WIFI:

  • dla gości - tu włączyłem opcje “Isolates stations on layer 2 (ethernet) level”
  • dla urządzeń IOT
  • dla pozostałego sprzętu w domu

PS może założymy osobny wątek coś w stylu “Konfiguracja Unifi” ?

2 polubienia

Trochę ciekawych informacji w tym temacie jest, wię może pozostawić tak jak ewoluował, a zmodyfikować o dopiskę dot. Unifi sam temat.
W kwestii VLAN jestem zielony. Obecnie walczę z dostawcą internetu w konfiguracji podwójnego WAN dla neta i IPTV.

I po co są właśnie VLANy, w jednym leci internet, w drugim IPTV, z uwagi na płynne działanie IPTV, ruch w tym VLANie musi mieć priorytet nad ruchem w VLANie internet :slight_smile:

Bardzo dobrze, w sumie taka konfiguracja jest wystarczająca, każda sieć Wi-Fi musi byc w osobnym VLANie, każdy VLAN to osobna podsieć IP. Teraz trzeba zrobić reguły:

  • z sieci gości dostęp tylko do internetu, zabroniony dostęp do sieci domowej i IoT
  • z sieci IoT dostęp do internetu tylko dla urządzeń, które korzystają z chmury dostawcy i do bramki, w zależności od przyjętego wariantu.

Odnośnie dostępu do bramki to są dwie szkoly:

  1. bramka w sieci urządzeń IoT i jest traktowana jako urządzenie IoT
  2. bramka w sieci domowej i jest traktowana jako klient internetu.

Osobiście preferuje wariant 1., mniej konfigurowania list dostępowych

A te reguły, o których piszesz to jak zrobić,. żeby sobie nie namieszać?

Takie reguły tworzy się na firewallu/routerze brzegowym np. na USG. Na początku robisz reguły szczegółowe a na końcu domyślną regułę zabraniająca wszystkim do wszystkiego, na czas testów dodajesz regułę ze swojego laptopa do wszystkiego, jak się pomyślisz będziesz mógł poprawic konfigurację, w przeciwnym razie możesz sobie odciąć dostęp :wink:.

No i dlatego wolałbym to robić na jakimś gotowym przykładzie a nie na poradzie :slight_smile:

Też bym chętnie spojrzał na “gotowca” :slight_smile:
A mam jeszcze pytanie odnośnie ustawień Wifi dla dwóch AP, coś zmienialiście ?


Ja u siebie zauważyłem że “klienci” wolą AP u góry mimo tego, że mają lepszy zasięg do AP na dole.

Potraktuj ich minimum RSSI :slight_smile:

Za wiele się nad tym nie zastanawiałem. Mam obserwację na świeżo. Wczoraj odłączałem jednego z AP w związki z podłączaniem monitora wideodomofonu. Wszystkich klientów przejął jeden AP-AC-PRO. Dziś jak na załączonym obrazku. Urządzenia podzieliły klientów samodzielnie, bez mojej ingerencji ijak widać AC-PRO ma obecnie mniej klientów niż odłączany wczoraj AC-LR, dla którego lekko zmieniłem fizyczne położenie w ukierunkowaniu na klientów zewnętrznych.

Jeśli nie boicie się chinskiej inwigilacji ja polecam :slightly_smiling_face:

Router HUAWEI AX3 WS7200-20 Quad Core 1 mam jako główny dwa dodatkowe jako uplink na Hi-Link bardzo stabilne od dziwno działa.

Tworzy jeden ssid i przechodzi miedzy antenami. W Hi-LInk można użyć tego jako apclient paruje się łatwo.

Wspiera Wifi6 zasięgowo ogarnia 40-60m ale mam taki budynek że rozwalony na półpiętra więc próbowałem ogarnąć 2x UAP - AC -LR i nie dał rady.

Ten router odkryłem u Wojtka w CDR jest przepaść
https://cdr.pl/p8075,huawei-ws7100-20-ax3-gigabitowy-dwupasmowy-router-ax-3000-mb-s-dwurdzeniowy-procesor.html

Jeśli masz więcej niż 1 AP to trzeba włączyć roaming żeby urządzenia skakały między AP, w dodatku urządzenia muszą to wspierać lub kontroler musi je kiedyś sam rozłączyć.
P.S. Domyślnie VLANy nie są odseparowane. :wink:

1 polubienie

A IPS włączyliście (bo domyślnie jest wyłączony) ?
Kurde mój serwer NAS jest pod ciągłym ostrzałem: