Zigbee - sposób na zwiększenie zasięgu

Może się komuś przyda - prosty patent na zwiększenie zasięgu Zigbee

Przed

image

Przedłużacz USB

Po

image

1 polubienie

Witam.
Chciałbym odświeżyć temat dotyczący zasięgu zigbee. Po takiej zmianie jak wyżej zasięgi troszkę się polepszyły. Ale czasami rozlatuję się połączenie. Czy może są jakieś lepsze rozwiązania dotyczące zwiększenia zasięgu. U mnie wygląda to tak:


No nie, to nie są dobre połączenia.
Daj tam jakiś router - ładowarka ikea tradfri, czy też gniazdo blitzwolf shp13 (teraz chyba shp15).

Większość urządzeń Zigbee, które zasilane są z sieci, pełnią rolę routerów, transmiterów. Kupując żarówkę czy gniazdko, zwiększasz zasięg sieci. Nie wymaga to żadnej konfiguracji z Twojej strony. Sieć buduje się sama. Popularnym urządzeniem dla polepszenia zasięgu jest wzmacniacz sygnału z IKEA

Możesz również wykorzystać np CC2531 (które nie jest już rekomendowane jako koordynator) wgrywając do niego oprogramowanie dla routera:


https://www.zigbee2mqtt.io/guide/adapters/#supported-adapters

Wszystko pięknie, tylko sieć powinna wyglądać mniej więcej tak


Daj kilka gniazdek z pomiarem mocy. Da ci radość wiedząc ile zużywasz energii i wzmocnisz sobie sieć.

1 polubienie

Dzięki.
Nie wiem co mam bardzo zrobić, czy kupić nowe usb zigbee czy może gniazdko lub żarówki. Może bym zaczął od żarówek. Proszę o jakiś link do żarówek i gniazdek.

Trochę tego nazbierałeś :slight_smile: Ja mam mało routerów.

1 polubienie

Witam.
Na razie kupiłem to:
https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-cc2652p-zigbee2mqtt-11582251642?snapshot=MjAyMS0xMi0xOFQxODowNjoxMS41MzZaO2J1eWVyOzA5NTI5MWJlNDM1Mjg2ZTdlYzhhNjk1MDM1NTlhN2M3ZmI0MTJjZTBmNzA0OWVhOTI5Y2E1YjdmNWQyODI5Yzk%3D

Witam.
Zakupiłem w/w sprzęt i poprosiłem wgrać oprogramowanie router. Niestety moja Jola rozpoznaje urządzenie ale w zakładce konfiguracja urządzeń zigbee pokazuje, że jest offline. Czekam i nic. Możecie coś podpowiedzieć co jest nie tak.

Witam.
Czy możecie mi pomóc…

Czy dobrze rozumiem że podpinasz do bramki zamiast koordynatora?

Tak. Bramka mówi co podłączyłem.

Router pełni funkcję wzmacniacza, wpinasz go w dowolnym port USB, choćby ładowarki, parujesz z swoją siecią zigbee i wtedy to coś daje.

To chyba nie tak. koordynator musisz mieć w bramce. Router gdzieś po drodze między koordynatorem a urządzeniami o słabym zasięgu. Router dodajesz do sieci jak każde inne urządzenie. Normalnie funkcję routera pełni większość urządzeń zasilanych z sieci energetycznej skoro zdecydowałeś się na router ze sticka to po prostu musisz go zasilić ładowarką usb.

obraz

Witam.
Dziękuje @jszkiela i @Stravi za podpowiedzi. Teraz już wiem o co chodzi. Wygląda to teraz tak:


pozdrawiam, zdrowych i spokojnych świąt !!!

2 polubienia

Witam.
Możecie mi pomóc. Chodzi o urządzenia Zigbee, po restarcie bramki kilka urządzeń jest podłączonych a kilka niedostępne. Muszę je usuwać i dodawać od nowa. Można coś z tym zrobić?

Jak masz koordynator?

Taki jak sprzedawała nasza Jolka.

Sprzedawała 2 różne :slight_smile:

Oki, sprawdzę i napiszę co mam. Albo jak to mogę sprawdzić.