Zigbee - sposób na zwiększenie zasięgu

Najprościej zrób zdjęcie i wrzuć tutaj.
Cc2531 był w sprzedaży chyba tylko w niebieskiej obudowie.
Conbee2 jest czarny z logo.
conbee-2-zigbee-gateway-bramka-usb-dresden-elektronik

Witam.
To Cc2531 w niebieskiej obudowie.

To jak zapewne już wiesz słaby koordynator. Ale twoja sieć jest bardzo mała i nawet on powinien sobie poradzić tym bardziej że masz jeszcze router. Pierwsza czynność to wpięcie dongla przez przedłużkę usb zamiast bezpośrednio do gniazda bramki (o ile tego jeszcze nie zrobiłeś).
Następna to ustalenie ile i jakich sieci wi-fi jest w najbliższym otoczeniu. Zakładam że zigbee masz na domyślnym kanale 11. Więc albo przenosisz wi-fi tak aby nie kolidowało z zigbee (o ile to możliwe) albo zmieniasz kanał zigbee i ponownie parujesz urządzenia. Poniżej pomocna grafika zależności kanałów zigbee i wi-fi.

1 polubienie

Dzięki. A jak zmienić kanał zigbee. Klucz mam wpięty na przedłużaczu.

A dokładniej to o co chodzi? Jak to się u Ciebie objawia?

Hej. Mam do was zapytanie, jak zwiększyć zasięg zigbee po przez AQARA HUB 2?
Szczegóły: mam Home Assistanta na HP T630 z ConBee II. Mam też kilka urządzeń podłączonych do bramki AQARA HUB 2 (zanim miałem Home Assistanta). Teraz dodałem AQARA HUB 2 wraz z wszystkimi przypisanymi do niej urządzeniami, do Home Assistanta po przez HomeKit bo inaczej nie da się podpiąć Aqara Hub 2 do Home Assistanta. Jak zrobić by ConBee II zwiększało zasięg tych urządzeń z Aqara hub 2. Jeden czujnik ruchu dodałem bezpośrednio do HA omijając bramkę Aqara Hub 2. Podsyłam screeny poglądowe.

1 polubienie

To są 2 osobne sieci Zigbee, nie ma szans na ich współpracę.
Wywal tą bramkę Aquara, urządzenia sparuj z siecią na bazie dongla.
Urządzenia Zigbee mające funkcję routerów (w praktyce większość tych z zasilaniem sieciowym) rozszerzą zasięg.

Przestaw też swoją instalację HA piętro niżej - optymalnie gdy koordynator jest w centrum sieci kratowej.

Kluczowa informacje - przełączniki zasilanie sieciowo “bez N” zazwyczaj (czytaj: w zasadzie nigdy) nie są routerami (te oferujące połączenie “bez N” i alternatywnie “z N” też zwykle nie są), zmodyfikuj instalację by użyć moduły “z N” to będziesz miał dodatkowe routery w cenie.

Twoja instalacja jest niestety “do szpiku kości” źle zaprojektowana…

2 polubienia

Dzięki @szopen za szybką odpowiedź.
Instalacja HA musi tak zostać, bo tak już poprowadzone są kable LAN w ścianach. Rysunek to tylko poglądowy, w rzeczywistości to HA jest na środku. Co do przełączników to wiem, że bez N nie są routerami. Niestety dom ma już 30 lat i taka już jest instalacja bez N. To wole kupić dwa gniazdka, które będą routerami niż modyfikować instalację. Jedynie właśnie chciałem się dowiedzieć odnośnie tej AQARY czy mogę ją użyć jako zwiększenia zasięgu. Teraz już wszystko jasne dzięki.

Być może istnieje alternatywne firmware umożliwiające przerobienie bramki w router, ale bramkami Aqara się specjalnie nie interesowałem (jako, że każda bramka z zamkniętego systemu jest mniejszym lub większym strzałem w kolano).
Ale chyba lepiej sprzedać i kupić coś co może służyć za routery.

Opcja alternatywna to obłożyć najdalsze piętro na sprzęcie wyłącznie na bramce a pozostałe wyłącznie na sieci opartej na donglu

Ja używam ZBMINI od sonoff. Zwiększają zasięg sieci, są za 40 zł i dodają mi funkcjonalność sterowania urządzeniami 230.

Przepraszam nie ten wątek