Router ZigBee na szynę DIN

Hej.
Potrzebuję kupić/zrobić router na szynę DIN. Chciałbym coś dołożyć bo brakuje mi zasięgu do skrzynki na listy i wodomierza, może też za niedługo dojdzie gazomierz - skrzynkę na listy i gazomierz mam na parterze, wodomierz w piwnicy, a ja mieszkam na pietrze gdzie przy samej ścianie mam koordynator oraz dołożyłem dodatkowo gniazdko, ale to jednak trochę mało - ściana między korytarzem, a mieszkaniem. Niestety nie mam żadnego dostepu do prądu i wszytkie te urządzenia są zasilane bateriami, stąd pomysł o szynie DIN ponieważ na pietrze, na klatce mam licznik energii elektrycznej i tam mógłbym coś dołożyć, ale tu mam problem ponieważ nie wiem co mógłbym kupić/zrobić.

Pozdrawiam.
Piotrek

1 polubienie

W dokumentacji Z2M masz informację jakie koordynatory są wspierane.

Do niektórych możesz sam wgrać oprogramowanie router’a. Sam tak zrobiłem w przypadku CC2531, od którego zaczynałem przygodę z Zigbee. Ten model będzie chyba obecnie najtańszą alternatywą dla testów. Z gotowcem na szynę DIN nie miałem do czynienia. Przejrzyj bazę urządzeń Zigbee, może coś wpadnie Ci w oko:

Dzięki za odpowiedź.
Tak sobie buszuję jeszcze co ludzie tworzą i jest coś takiego jak CC2530 + CC2591 - muszę zobaczyć jak i gdzie to kupić i chyba spróbuję sam coś zrobić.

Jeśli chcesz mieć z tego satysfakcję, to jak najbardziej. W między czasie, zakupił bym coś i przetestował. Gdyby nie spełniło oczekiwań - zwrócił. Generalnie urządzenia zasilane powinny również działać w roli routera, więc może coś z OTX lub podobnych:

Masz moją świeżą instytuckie dla CC2530 z oprogramowaniem PTVO (działa jako router), można wykorzystać wówczas płytkę do podłączenia np PZEM-004T czy innych czujników.

Chyba masz rację, że lepiej kupić gotowca.
Ogólnie niczym nie będę sterował, ale podsunąłeś mi pomysł… od jakiegoś czasu testuję licznik energii elektrycznej Orno+ESP32 czyli może zakupię licznik zigbee, zamontuję go zamiast Wi-Fi i upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu - o ile znajdę licznik jednofazowy za jakieś normalne pieniążki.

Na Twoim miejscu zamienił bym ESP32 i licznik na CC2531+CC2591 + PZEM-004T V3.
W ok 100PLN powinieneś się zmieścić i masz pomiar pośredni przez przekładnik prądowy. Można rozbudować do 3szt. PZEM z jednym CC2530.

Jak wybrać płytkę Zibgee:

https://ptvo.info/how-to-select-and-flash-cc2530-144/

Jak podłączyć PZEM podlinkowałem wyżej, a poniżej link do dokumentacji:

https://ptvo.info/?s=pzem

P.S.
Osobiście bardziej ufam własnym DiY, niż “licznikom” z bezpośrednim pomiarem od “przyjaciół”.

Dziękuję za tak ogromną pomoc.
Muszę się z tym przespać…

PS
Do CC2530/2531 muszę też dokupić debuger (czy jak to się tam fachowo nazywa) czy mozna sobie poradzić jakoś prościej? Arduino, Raspberry?

Taka ciekawostka (podobno już obsługiwane w Z2M).

Dłubanie przestaje mieć sens finansowy… zostaje satysfakcja i zdobyta wiedza.

Nie jest niezbędny, można to zrobić poprzez wydłubanie sobie debugera poprzez RPi, Arduino czy ESP.

Ale obecnie klony CCDebugera są relatywnie niedrogie u “przyjaciół”.
CC2530 + CC2591 - ok. 25 PLN
CC Debugger - ok. 50 PLN

Jednak postanowiłem, że zrobię sobie router :wink:
Zamówiłem na ali CC2530+CC2591, CC debugger odpuściłem bo skoro można inaczej, a dwa to (chyba) będzie jednorazowa akcja.
Za około miesiąc pochwale się co z tego wyszło - jak się nie uda to kupię gotowca, ale myślę, że nie będzie potrzeny.

1 polubienie

Dodam uzupełniając, że oprogramowanie PTVO to tylko alternatywa gdy chcemy coś dokładać sprzętowego do CC2530. Natomiast pod samą funkcjonalność routera wystarczy wgrać oprogramowanie Z-Stack-firmware:

Dokładam linki do alternatywnych metod flashowania:

Ze źródła zigbee.blakadder.com:
CCLoader to szybki i tani sposób na flashowanie układu Zigbee przy użyciu tylko płyty ESP8266

oraz dla RPi

OK, lecimy dalej z tematem :slight_smile:
Dotarła do mnie przesyłka z Chin z CC2530+CC2591 Za pomocą Raspberry Pi wrzuciłem router-cc2530-cc2591-std.hex i wygląda jakby chciało działać :slight_smile:
W ZHA mam:
Bez tytułu
Na mapie też się pokazał router, ale zastanawia mnie co to jest: “Light” i “Opening”?

Czy to wszystko jest OK czy coś jeszcze mam dodać, sprawdzić?

Ponieważ to nie jest “goły” soft routera tylko (jak sądzę, tzn. jestem pewien, bo pamiętam kto udostępnił wersję routera Koen’owi) okrojona wersja tego
https://ptvo.info/
to masz dostępne 2 GPIO na MCU CC2530

  • jeden skonfigurowany jako wejście “opening” - tam możesz podpiąć kontaktron jako czujnik otwarcia drzwi czy okna
  • drugi skonfigurowany jako wyjście - więc “light” (możesz z niego wysterować co chcesz)
    (na typowym donglu USB CC2531z softem routera odpowiadającym twojemu ten light po prostu zapala wbudowany LED)

Jak pewnie zauważyłeś producent (Lumi) też jest oszukany :stuck_out_tongue:

Ślicznie dzięki za wyjaśnienie. Myślałem, że to jakieś dodatkowe funkcje urządzenia czy coś :slight_smile:

I tak też zrobię u siebie.

No są to dodatkowe funkcje - możesz z nich korzystać lub nie - normalnie router nie ma żadnych dodatkowych funkcji, ale, że soft routera zasadniczo się nie różni od softu urządzenia końcowego z zasilaniem sieciowym więc można mieć dodatkowe funkcje.
Tu autor dał “w formie reklamy” 2 funkcjonalne GPIO.

Korzystając z konfiguratora firmware ptvo możesz sobie zbudować coś bardziej funkcjonalnego np.

tylko pamiętaj, że “dopał” RF (CC2591) też korzysta z jakichś GPIO

Tu już nic więcej nie będę kombinował bo to ma być tylko i wyłącznie router - nie chcę robić OT, ale jak coś przyjdzie nowego do głowy (budowa urządzenia ZigBee) to założę nowy temat.
Myślę, że temat został wyczerpany. Przeogromnie dziękuję Wam za pomoc, bez Was to by się nie udało :wink:

2 polubienia