Urządzenia, dodawanie - nie umiem dodać własnych urządzeń

@jolka
Witam. Jestem posiadaczem bramki od paru miesięcy. I muszę tu powiedzieć, że niestety ale jestem zawiedziony pracą i stabilnością tego urządzenia. Pierwsze to, że po zaniku napięcia, restarcie bramki muszę przez stronę www restartować moje sterowniki ( tu zaznaczę, że zrobiłem wszystko co było opisane na tym forum). Dzisiaj chciałem dodać nowy sterownik shelly 1. Zaprogramowałem go i próba dodania, bramka oczywiście go znajduje ale na koniec wywala błąd Invalid flow specified. I takich prób mogę robić setki ale niestety nic z tego. Rozlatujące się połączenia ze sterownikami, próby dodania urządzeń to jakieś nie porozumienie. Nie wiem czy ja mam inny sprzęt ? Może Jolka się wypowie na ten temat. Czy Wy, użytkownicy bramki macie takie problemy ?
Uważam, że pomysł jest rewelacyjny. Gdy wszystko ustawię ( zrobię resety i wszystko działa) to jest super. Ale po zaniku, tragedia. A co będzie jak wyjadę i system padnie, co z ogrzewanie domu, podlewaniem, ciepła woda itd…

pozdrawiam wszystkich ludzi jolki

@kindziol chyba przesadzasz. Bez obrazy ale po twoich wpisach na forum widać że jesteś “narwany” . Zamiast przeczytać na spokojnie, od razu piszesz ze coś ci nie działa, choc jest dokładny opis. Jeżeli po resecie bramki moduły z tasmotą masz niedostępne to znaczy, że nie dodawałeś modułów przez bramkę tylko ręcznie. Wpisz w konsoli każdego modułu " GroupTopic dom" i masz po sprawie. Bramka od razu po resecie się z nimi połączy.
Moim skromnym zdaniem to projekt AIS jest mega rewelacyjny. Ok, może nie ma wszystkiego jak w Hassio, ale wsparcie jest super, DDNS jest super, Kopia zapasowa jest super.
@jolka oby tak dalej. Trzymam za Was kciuki, i nie ma do czego się przyczepić. Jak się nie podoba to stawiajcie Hassio na RPI - szybko wrócicie do Jolki :slight_smile: :heart_eyes:
Udanej majówki.

3 polubienia

Co tu dożo pisać podzielam zdanie Cino111… :wink: Trochę czasu trzeba poświęcić aby wszystko działało sprawnie, nikt na tacy nie poda… Chociaż dzięki forum większość spraw jest opisana więc do dzieła :slight_smile: Pozdrawiam i życzę powodzenia z Jolką :slight_smile:

3 polubienia

Od stycznia, czyli od kiedy bramkę zintegrowałem ze swoim Exta Life Zamela, nie miałem żadnych z nią problemów. Pojawiały się problemy ze sterownikami, o których piszesz, ale wynikały z braku odpowiedniej konfiguracji mqtt.
Czyli moja wina w ustawieniach Tasmota. Pomimo, że doinstalowuję własne komponenty do bramki, działa moim zdaniem super stabilnie. Nie robiłem żadnych restartów twardych. Może usunołeś lub uszkodziłeś strukturę ważnych plików, bo po restarcie bramka działa bez problemów ze wszystkimi encjami. A może błędnie konfigurujesz AIS Tasmota.

1 polubienie

Witam.
Na pewno macie rację i większe doświadczenie. Faktem jest, że za szybko wszystko robię i tu może takie problemy. Ale jeśli chodzi o wysłanie komendy do moich sterowników to już zrobiłem i tak jest problem. Sam pomysł i urządzenie jak już pisałem jest SUPER !!!
Myślę, że jeszcze raz zaprogramuje moje sterowniki, podam komendy i zobaczę co będzie. I jeszcze wymienię mój router z AP, bo może z nim jest coś nie tak.
Również pozdrawiam wszystkich ludzi od jolki jak również Was z forum.

1 polubienie

Wgraj do jednego modułu EspHome na próbę i zobacz czy nadal masz problem, żebyś niepotrzebnie nie pchał się w koszty nowego routera.

Tak zrobię. Dziękuję

Ja wciaz mam problem z kilkoma urzadzeniami, ktore nie sa widoczne w interfejscie AIS, chociaz MQTT Explorer podpiety pod brokera na Jolce ladnie je rozpoznaje. GroupTopic oraz SetOption19 sa ustawione poprawnie. I dzieje sie tak tylko jesli uzyje oryginalnej tasmoty, z firmwarem AIS jest wszystko w porzadku.
Mam tez problemy ze stabilonoscia podgladu z kamer - znika obraz i przechodza w stan IDLE.
Czasami tez podczas konfigurowania kart trace polaczenie z bramka - ale skladam to na karb kiepskiego routera w domu. Kombinuje z roznymi meshami, moze pomoze :slight_smile:

Niemniej jednak, wszystkie problemy skladam na karb ‘wieku dzieciego’, traktuje dopisek DEV jako wersje developerska, ktora nie jest w pelni stabilna :slight_smile: Pomysl jest fajny, jakby jeszcze oryginalna funkcjonalnosc HA (np integracja PS4 lub emulated_hue) nie byla tracona, byloby idealnie.

@badzio

Czyli jednak nie jestem sam z takimi problemami. Wydałem komendy GroupTopic oraz SetOption19 do swoich sterowników i teraz aktualizacja do wersji 0.109.2b1 i znowu problem. Bramka nie widzi moich sterowników. Restart przez www i jest oki. Dziś zakupiłem nowy router z AP, zamienię go jutro i zobaczę co będzie się działo.
Pozdrawiam Wszystkich !!!

Witam Wszystkich.
Dziś od samego rana zająłem się czytaniem forum, po to aby zrozumieć zasadę działania protokołu MQTT. Myśle, że już wiem o co tu chodzi. Zmieniłem również swój router z AP. Sprawdziłem wszystkie sterowniki. Każdemu wysłałem polecenia SetOption19 1 i GroupTopic dom. Ustawiłem adresy, przez rezerwację MAC w rouer. I teraz jest SUPER !!! Tak jak zostało napisane na forum, wystarczy tak naprawdę dodać tylko stałe IP do bramki i przypisać je w sterownikach.
Tylko miałem problem z dodaniem dwóch sterowników schelly 1. Po wgraniu softu nie chciały się dodać po przez wyszukanie z bramki. Więc dodałem je ręcznie.I są, bramka je widzi. I tu mam pytanie, ponieważ shelly dodało mi się jako switch a chciałbym żeby było jako light, czy mogę to jakoś zmienić ?
Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję.

Robisz to z softem AIS tasmota? Jeśli tak to podczas dodawania masz wybór czy to jest switch czy light.
Poza tym zobacz sprawdź jeszcze to co do działania po restarcie bramki:

@Stravi

Dzięki ale przeczytaj jak ja to robiłem. @Stravi Ale powiem tak, Jesteś WIELKI. Nikt nie wpadł na pomysł jak Ty żeby sprawdzić Full Topic. Faktycznie miałem ustawiony standard. Teraz po zmianie śmiga ale łączą się i znikają i tak w kółko.
Dzięki

użyj polecenia SetOption30 jak opisane tutaj

@Tomasz
Dzięki. Już zmienione.

Po całym prawie dniu walki i sprawdzania myślę, że wszystko jest oki. Zrozumiałem zasadę działania MQTT. Ale muszę tu powiedzieć, że niestety w mojej sieci jednak muszą być dodane stałe adresy ( rezerwacja po MAC) do sterowników, ponieważ w mojej sieci używam trzech AP bo moje sterowniki są różnie rozmieszczone po terenie domu i działki. Tu też chcę podziękować @Stravi za sprawę Full Topic, bez tego niestety ale nie działo. Również dziękuję @Tomasz, @Cino111, @Cezary.K, @Iron i innym użytkownikom bramki a przede wszystkim @jolka za super pomysł i czekam na jeszcze… Byle tak dalej !!!

Pozdrawiam

2 polubienia

Mam jeden router główny i zbieranina innych. Wszystko w jednej sieci. Routery podrzędne robią za AP. Najważniejsze aby tylko na głównym routerze pozostawić włączony serwer DHCP. Wszystko co robi za AP czy repeater nie może nadawać adresów IP urządzeniom w tej samej podsieci. Tak dla przypomnienia…

Tak delikatnie się podłączę - ma ktoś może router Mesh? Jestem ciekaw czy warto zainwestować.

Nie pomogę, potrzeby zaspokoiłem swoje i rodziny kupując kilka szt Netis wf2419 (z zasilaczami, jak nowe) za 15zł szt. Działają więc nie szukałem nic więcej. Za główny router chodzi, od paru miesięcy, sprzęt od lokalnego dostawcy internetu. A i były też pamiątki po rozwiązanych umowach na mobilny internet “bez limitu”. Zbieranina jak nic.

1 polubienie

Mam Tenda Nova MW6 3 sztuki. Jeden stoi u mnie na strychu, drugi na piętrze i trzeci na parterze. Krótko mówiąc problemy z internetem w domu znikły od pierwszego dnia montażu :slight_smile: Używam od ponad roku i cały czas jest bajka. Minus jedyny jaki odczułem to brak możliwości przydzielenia statycznego IP podłączonych urządzeń. Do niedawna nie było mi to jeszcze tak bardzo potrzebne, ale ostatnio ustawiłem Tende w trybie Bridge, a przed nią dałem router jako DHCP i po sprawie. Z czystym sumieniem mogę polecić.

Ja zaczalem testy mesha w majowke :slight_smile: Wstepnie zakupilem trojpak Asus Lyra Trio. Jest lepiej ale nie na tyle, zeby usprawiedliwic wydanie prawie 1500zl.
Na plus - na pewno znikly biale plamy, chyba wszedzie w domu mam zasieg (z ogrodem juz jest gorzej).
Na minus - po dluzszym uzytkowaniu urzadzenia traca i odzyskuja zasieg w sposob losowy (co potwierdzaja statystyki na portalu administracyjnym). Apka na Androida dziala w sposob losowy - co drugie odpalenie pokazuje “0 urzadzen Lyra w sieci” (a net oczywiscie jest) a w pewnym momencie przestala nawet wykrywac moja siec domowa. O ile pierwsze zestawienie sieci to byla kwestia 3min (wliczajac bieganie po pietrach) o tyle reset routerow i zestawienie nowej sieci zajelo mi blisko godzine.

Fakt - ja mam powyzej 40 urzadzen na wifi i dom 3-kondygnacyjny. Dzisiaj oddaje ten zestaw. Zamowilem FritzBox, powinien przyjsc w ciagu 2-3 dni. Poki co, niewiele gorsze rezultaty daje mi router xiaomi + repeater xiaomi.

Dam znaka jak przetestuje FritzBox :slight_smile: