Problem z pogodą

No i mamy konsensusu - to jest błąd w dokumentacji. Serio.

Ta pogoda kiedyś działał na szablonie i wtedy to jako komenda lokalna miało sens. Z czasem pojawiły się pytania pogoda w xxx itd i tego szablon już nie ogarniał, więc zaczęliśmy robić zapytania w serwisie pogodowym. Ale przy większej ilości zapytań może brakować limitu w API serwisu, albo może nie udać się geolokalizacja itd…

Faktycznie jedyne rozsądne wyjście to poprawka w dokumentacji.
Nie będziemy tego kodu usuwali więc dla tych co działa będzie działało bez zmian.
Opublikujemy też szablon który używaliśmy wcześniej, żeby każdy mógł sobie dodać sam odpowiedź o pogodzie z serwisu pogodowego który sobie doda.

Ps
Ten szablon to nie jest żadna magia, mając przykład, taki jak powyżej da się to zrozumieć i zastosować do każdego “dialogu z Jolką”.
Na tym polega moc tego systemu, że można samemu tworzyć rzeczy. Dużo bardziej wartościowe jest to, że można samemu dodać dowolny dynamiczny komunikat w systemie (np. informacje o pogodzie) niż to, że Jolka powie coś gotowego co ktoś zaprogramował.
Dlatego zachęcamy żeby to zrozumieć i używać - tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać moc tego narzędzia.

4 polubienia

@jolka - dziękuję. oczywiście pełna zgoda i rozumiem oczywiście idee samodzielnego dodawania.

prawdopodobnie coś jest na rzeczy z tym mechanizmem googlowskim bo w tym samym czasie przestała funkcjonować komenda “w pobliżu”. mniejsza z tym; szczegół :wink:

pozdrowienia :wink:

2 polubienia

U mnie chyba to nie działa jak powinno

alias: 'Jolka: jaka jest pogoda'
description: test z dodawania komendy głosowej
trigger: []
condition: []
action:
  - service: ais_ai_service.say_it
    data:
      text: >-
        Dzisiaj jest {{states('sensor.openweathermap_weather')}}.Przewidywana
        temperatura to
        {{state_attr('weather.openweathermap','forecast')[0].temperature }}
        stopnia  a ciśnienie to {{state_attr('weather.openweathermap',
        'forecast')[0]. pressure}} hektopaskala
mode: single

Bo jolka odpowiada że nie wie jaka jest pogoda

1 polubienie

Też próbuje to ogarnąć od jakiegoś czasu tylko z odczytem czujnika temp na zewnątrz i nie mogę dojść co jest nie tak.
Ma ktoś może szablon lub coś co naprowadzi na rozwiązanie ?

Spróbuj coś takiego

Tylko w miejsce sensor.w… podstaw swój w szablonach a potem jak będzie działać dodaj do automatyzacji

1 polubienie

Nie mogę dojść o co chodzi. Jeżeli jest ktoś w stanie pomóc to proszę i informację.
Postaram się odwdzięczyć :slightly_smiling_face:
Sam już się poddałem a chce zrobić automatyzację która sprawdza temperature i wilgotność z stacji pogodowej która mam :slightly_smiling_face:

A nie możesz po prosru powiedzieć: Status, temperatura na zewnątrz? Oczywiście, jeżeli Twoja nazwa czujnika to: Temperatura na zewnatrz

Pytam ale Jolka mówi że nie rozumie :slightly_smiling_face:

Każdy czujnik, który mam - te moje urządzenia lub np pogodę z Airly nazywam po swojemu. A potem mówię: Status nazwa i Jolka odpowiada. Np Status temperatura w garażu albo Status Kraków powietrze (to z Airly) i Jolka odpowiada

Jak coś to zrobiłem u sobie taką automatyzacje. O dziwo po dwóch resetach ruszyło :slightly_smiling_face:

alias: ‘Jolka: Pogoda’
description: 'Odczytuje dane z stacji pogodowej ’
trigger: []
condition: []
action:

  • service: ais_ai_service.say_it
    data:
    text: 'Sprawdzam dane z stacji pogodowej. ’
  • delay:
    hours: 0
    minutes: 0
    seconds: 1
    milliseconds: 0
  • service: ais_ai_service.process
    data:
    text: status temperatura za oknem
  • delay:
    hours: 0
    minutes: 0
    seconds: 2
    milliseconds: 0
  • service: ais_ai_service.process
    data:
    text: status wilgotność za oknem
  • delay:
    hours: 0
    minutes: 0
    seconds: 2
    milliseconds: 0
  • service: ais_ai_service.process
    data:
    text: status ciśnienie za oknem
    mode: single
2 polubienia

Czyli komenda “Status…” działa dobrze :slight_smile:

Fajny patent w Ewie z tą komendą “Jolka:…” - dziękuję @jolka @Celina :slight_smile:

2 polubienia

@jolka - proszę, napisz mi: jeżeli stan jest np “cloudy” (w j. angielskim) to w jaki sposób Jolka może to wypowiedzieć w j. polskim (“pochmurno”) ? Karta pogody pokazuje w j. polskim - a głosowo jak to wykonać?

Dzięki :wink:

EDIT

Dla potomnych - dzięki @jolka zbudowałem tą nieszczęsną pogodę i działa ok:

Cytat
service: ais_ai_service.say_it
data_template:
text: >-
OK - oto raport pogodowy. Jest {{ states.sensor.time.state }}.
Pogoda w MIASTO: jest {{states.weather.dom.state}}.
temperatura teraz to: {{ state_attr(‘weather.dom’, ‘temperature’)}} stopni
a ciśnienie wynosi: {{ state_attr(‘weather.dom’, ‘pressure’)}} hektopaskale.
Temperatura minimalna jutro: {{ state_attr(‘weather.dom’, ‘forecast’)[0].templow }} stopni
a maksymalna: {{ state_attr(‘weather.dom’, ‘forecast’)[0].temperature }} stopni.

Pytanie właśnie mam do tego: {{states.weather.dom.state}} - jak usłyszeć tą wartość w j. polskim (tak jak na karcie pogodowej)?