Sterowanie Bramą Garażową poprzez moduł SONOFF SV (AI-Speaker - Home Assistant)

Dzięki za info, czekam na SetOption114 w Tasmota od AI-S…
obraz

edit
Na szczęście jest jeszcze SetOption73
obraz

@Cezary.K morze wyjaśnisz jakie rewelacje jeszcze znajdują się w tej wersji tasmata.
Chcę zastąpić sonoffem 4chr3 oryginalny sterownik bramy , sterować zamkiem furtki i oświetleniem.

Nie wiem, pracuje na Tasmota AIS (wolę spolszczenie).
Obecnie kombinuję z modułem jak poniżej i chcę upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Link do tematu z RGBW.
obraz
Jest brama ze swoją centralką automatyki dla napędów, ja tylko chcę się dopiąć ze swoimi zabawkami.
Oświetlenie bramy będzie zrealizowane na tym sterowniku RGBW. Ma on jeszcze parę GPIO wolnych, jest zasilany 5-28V DC więc kombinuję. Jest już dołożony przekaźnik dla sterowania otwieraniem i zamykaniem bramy przez styk do tego przeznaczony w centralce FACC, Teraz usiłuję inny styk, który również jest na pokładzie centralki bramy (sygnalizacji jej otwaranie/zamykanie) użyć podpinając do GPIO 0, tak aby automatyzacja HA odpaliła RGBW błyskając określonym światłem, w określonym kolorze przy ruchu skrzydeł bramy.
@Tomasz - jak skonfigurowany jest Twój kontaktron w Tasmocie?
Domyślam się, że steruje przekaźnikiem.
@Relayer - dzięki, nieświadomie naprowadziłeś mnie na SetOption73 idealna dla mojego zastosowania.

@Relayer dzięki za info

@Cezary.K

GPIO14 kontaktron
W moim przypadki kontaktron niczym nie steruje, daje tylko informacje o stanie czy otwarty/zamknięty
GPIO0 Przycisk1 (17)
GPIO12 Przekaźnik 1 (21)
Przekaźnikiem GPIO12 jest załączany przyciskiem na GPIO0

Mam tak, ale nie wiem jak zrobić aby przełącznik czy przycisk pod GPIO0 nie powodowały załączenia przekaźnika pod GPIO4?


Umożliwia to SetOption73 1 wówczas mam komunikat:
18:24:54 MQT: stat/dom_722073/BUTTON4T = {"TRIG":"SINGLE"}
Jak go wykorzystać jako wyzwalacz?
GPIO0 chcę podpiąć do styku centrali bramy dla uruchomienia oświetlenia błysków ostrzegawczych. Przekaźnik ma inną rolę, będzie podpięty pod styk w centrali dla otwierania/zamykania bramy.

Nie proponuję używania GPIO0. Pamiętaj, że przy rozruchu musi tu być stan wysoki. Inaczej wejdzie w tryb Flash.
Stan wysoki to oświetlenie błysków ostrzegawczych.

OK - wiem to, lecz do testów na stole mam go na wierzchu… jest jeszcze pole lutownicze dla RX i TX.
Bardziej mi zależy a ustawieniu konfiguracji Tasmota - HA.

wpisałem u siebie SetOption73 1 i tak:

  • gdy naciskam przycisk GPIO0 na module, przekaźnik nie reaguje i w konsoli też mam taki komunikat jak ty
    RSL: 448677/stat/BUTTON1T = {"TRIG":"SINGLE"}

  • przez przeglądarkę dalej mogę włączać/wyłączać przekaźnik
    1211

OK - wykorzystam ten komunikat jako wyzwalacz MQTT.


Robię to tak i fajnie działa. Może przyda się innym…

obraz obraz

Tej informacji trochę brakowało w pierwszym poście.

@Tomasz @Cino111 - pozostaje kwestia wolnych GPIO dla podpięcia przycisku BUTTON4T. Do dyspozycji mam:
RX **GPIO3** Wejście rs
TX GPIO1 Wyjście rs
D3 **GPIO0** Przycisk1

GPIO4 - jest przekaźnik
GPIO5, GPIO12, GPIO13, GPIO15 - kanały PWM
Reszta do wciągania z mizernych ścieżek PCB w SMD.

Który pin byście wybrali zważywszy, że GPIO0 sterowane ze styku przekaźnika bezpotencjałowego?

Pod gpio0 masz przycisk mono? Jeżeli nie to tu możesz dać. Możesz też mono dać pod gpio02. Powinno działać.

Moduł RGBW + przekaźnik (otwieranie/zamykanie bramy) + GIO0 jako wyzwalacz MQTT daje razem funkcjonalne sterowanie bramą w połączeniu z oświetleniem nocnym z funkcją ostrzegawczego.
Teraz tworzę automatyzację dla tych świateł.
Mam dwa wyzwalacze, jeden to MQTT Trigger gdy brama uruchamiana jest z pilota i drugi zmiana stanu gdy HA uruchamia przekaźnik, który przez ustawianą funkcję PulseTime w Tasmota zwiera styk na 0,2s, dając impuls do sterowania zamykaniem/otwieraniem bramy.

Akcją jest wywołanie usługi mqtt.publish polegającej na wysłaniu cyklu komend wykorzystujących funkcję Backlog w sterowniku z Tasmota. Komendy decydują o intensywności, kolorach, błyskach, czasie trwania itd. kończąc sekwencję wyłączeniem świateł. TU od czego się zaczeło i wyjaśnienie dla Baclog.

Potrzebuję porady jak wykonać powrót do włączonych świateł z określonymi wartościami dla jasności i kanałów RGBW, ustawionymi wcześniej jako oświetlenie nocne (np. inną automatyzacją).
Obecnie Backlog nie pozwala mi poprzez komendę power 4 na powrót do stanu jaki jest przed wysłaniem komendy power 3 ponieważ działa to tylko dla przekaźników.

Pozostaje wykonać dwie niezależne automatyzacje. Jedna na dzień i druga na noc z dodatkową akcją kończącą się ponownym ustawieniem świateł RGBW.

Powracam do tematu sterowania bramą garażową. Tym razem próbuję zintegrować napęd i dołożyć kontaktron. Sterowanie za pomocą innej płytki niż Sonoff SV. Do tego celu chcę użyć układu o oznaczeniu na płytce HW-622. Jest o tyle poręczniejszy, że ma gotowe wyprowadzenie GPIO pod wejście dla kontaktronu z optoizolacją. Na pokładzie płytka ESP12F, z której również można łatwiej wyciągać dodatkowe GPIO.

Jako, że minął ponad rok od przedstawienia tematu przez @Tomasz`a mam pytania.
Czy obecnie Tasmota wspiera bardziej obsługę “cover” dla HA przez integrację MQTT? Innymi słowy czy opis z pierwszych postów jest aktualny i muszę wykonać tak samo zapisy konfiguracji cover i customize?

Edit:
Mam wpisy ale nie mogę uzyskać zmiany stanu bramy otwarta/zamknięta - ikona w HA cały czas taka sama.
Przekaźnik pracuje prawidłowo.


obraz
obraz

obraz
obraz

Edit:
Pomocny okazał się ponownie program MQTT Explorer - należało właściwe zlokalizować state_topic
obraz

1 polubienie

Im done…

1 polubienie

Opiszesz jak dokladnie zrobic sterowanie bramy na tym module jaki soft wgrałeś?

@robert11 musisz przeczytać cały ten temat. Koła nie odktyłem, bazowałem na tym co wykomał @Tomasz. Oprogramowanie to Tasmota, a moduł trochę inny niż Sonoff.
Szablon pod GPIO masz na obrazku:

Chodzi mi jakie gpio należy wybrać do przekaźnika jakie do kontaktronu i czy zostają jeszcze jakiś wolne gpio np pod jeszcze jeden przekaźnik?

Tak jak na obrazu, masz podane GPIO. Przełącznik to kontaktron…
Moduły z dwoma przekaźnikami są u przyjaciół również:
16,72 zł 30%OFF | 5V/8-80V zasilacz ESP8266 WIFI podwójny 2/4-moduł przekaźnikowy ESP-12F rozwój pokładzie rozwoju wtórnego dla inteligentnego domu

A ja od wczoraj kombinuję z Sonoffem SV aby w bramce pokazywały się wyniki tzn. nie jest tak ja na pierwszych zdjęciach. Nie pokazuje się że jest brama otwarta/zamknięta i są aktywne na raz wszystkie trzy przyciski, nie ma reakcji na kontaktron.

Zrzut ekranu 2021-04-08 172442

Używam AiS-Tasmota 9.3.1, do GPIO14 podłączyłem kontaktron, zrobiłem dokładnie tak samo jak w instrukcji z pierwszego posta i nadal brak rezultatów.
Jak zwieram kontaktron to pokazuje wł. albo wył.

Co robię nie tak? Może wersja Tasmoty zła?

Nie ma znaczenia. Jeśli już masz urządzenie dodane do bramki, to oznacza, że problem jest z konfiguracją w yaml, maiłem podobnie.
obraz
obraz
Dopóki nie namierzysz prawidłowych tematów state_topic i command_topic to w HA nie ma prawa to ruszyć.

1 polubienie