Sterowanie Bramą Garażową poprzez moduł SONOFF SV (AI-Speaker - Home Assistant)

Masz rację udało się i już działa. Wpis w moim przypadku musiał wyglądać jak poniżej.
Różni się trochę od tego z pierwszego posta. Dziękuje za pomoc. :slight_smile:

Zrzut ekranu 2021-04-09 212753

Dziękuję! Męczyłem się z różnymi opcjami i Twoja sugestia aby użyć tego samego wpisu zadziałała. Może to kwestia urządzeń albo czegoś czego nie rozumiem. W moim przypadku zestaw składa się z przetwornicy AC-DC na 3.3V, Nodemcu oraz przekaźnika jednokanałowego. Od kilku dni działa dobrze ale :

  • jedyną opcją działająca było ustawienie modułu jako przekaźnik a nie przełącznik
  • co ciekawe w połączeniu z istniejącym pilotem podpiętym pod te same gniazda w bramie, oba urządzenia dogadywały się tylko przy stanie ON przekaźnika. Tym samym ustawiłem go na przełączanie na OFF na kilka sekund (co powoduje uruchomienie bramy) i powrót na stan ON.

Nie wiadomo za bardzo komu dziękujesz ani o jaką sugestię chodzi…

Jeśli masz problemy z konfiguracją to przypuszczam, że nie zwróciłeś uwagi na szczegóły.
Komendy jakie podaje w pierwszym wpisie @Tomasz są ważne.

Kombinacji działania przełącznika, przycisku względem przekaźnika czy PWM jest wiele.
obraz

SwitchMode1 0 - odpowiada za rodzaj konfiguracji pracy przekaźnika nr 1

SwitchMode2 1 - odpowiada za rodzaj konfiguracji pracy przełącznika nr 2

Te numerki przy przekaźniku i przełączniku mają znaczenie.

Wszystko opisane jest w dokumentacji

Polecam każdemu kto zaczyna przygodę z Tasmota do przestudiowania tabeli KOMEND. Pozwala to na odkrywanie możliwości o jakich nie wiemy.

Cześć @Cezary.K
Kupiłem właśnie taki moduł z Twojego linku. Czy może masz specyfikację do niego, które GPIO steruje przekaźnikami ?
pozdrawiam

Spójrz na mój wpis przed Twoim…

Mała różnica w stosunku do opisu znalezionego w internetach, to zamiana styków przekaźnika NO z NC. W rzeczywistości jest:


Uwaga! - na zacisku H nie ma połączenia z masą GND zasilania. Ja ją podałem osobno z zasilania (mostek). Jest to zamierzone projektowo dla uzyskania pełnej izolacji galwanicznej w razie potrzeby.

Witam @Cezary.K
Może wiesz jak sterować przekaźnikami na module do którego podałeś link. Steruje diodą LED niebieską na GPIO14. Natomiast nie mogę wysterować przekaźników na żadnym GPIO.

Chodzi Ci o moduł z dwoma przekaźnikami?
Podaj konkrety…

Cześć. Mam dwa modułu. Z dwoma i czterema przekaźnikami. Zaprogramowałem Tasmotą, wchodzę do niego po www. Ale nie mogę ustawić żeby sterować przekaźnikami.

Nadal nie wiem jakie moduły? Więc jak niby mam pomóc… model, typ, zdjęcia.

Musisz polączyc pin GPIO z pinem Relay

@kindziol - o te moduły Ci chodzi?

obraz

Piny 17,18 musisz podlaczyc do odpowiednich GPIO

Na szybko szukałem teraz na Ali - niektórzy sprzedawcy podają tabelę z GPIO.
Znajdź dla 4 przekaźnikowego i podaj innym. Na płytce masz podane punkty lutownicze odpowiedzialne za sterowanie przekaźnikami - miernik i można sprawdzić, który do którego GPIO w ESP12f jest podłączony.

Dziękuje @domex. Połączyłem GPIO 0 Ry1 Ry2 i wszystko śmiga.

Zaje się, że punkty RY1 i RY2 nie są fizycznie połączone z żadnym GPIO na płytce. Czyli tam gdzie zrobisz sam połączenie tam będzie.

Również Ci dziękuję @Cezary.K . Podłączyłem ten z czterema i też śmiga.

1 polubienie

Dodałem krańcówkę do mojej bramy wjazdowej sterowanej modułem ESP8285 (Magic Light) i chciałbym dodać konfigurację dla odczytu stanu - brama otwarta/zamknięta.
Obecnie wygląda to tak:

- platform: template
  covers:
    brama_gate:
      friendly_name: "Wrota"
      device_class: door
      open_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.przekaznik1
      close_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.przekaznik1
      stop_cover:
        service: switch.turn_on
        data:
          entity_id: switch.przekaznik1
      icon_template: >-
        {% if is_state('switch.przekaznik1', 'on') %}
          mdi:gate-arrow-right
        {% else %}
          mdi:gate
        {% endif %}

W Tasmota dla GPIO ustawiony przełącznik8 i SwitchMode8 15 czyli publikacja komunikatu mqtt:

MQT: tele/dom_722073/SENSOR = {"Time":"2021-08-16T18:45:59","Switch8":"OFF"}
MQT: tele/dom_722073/SENSOR = {"Time":"2021-08-16T18:44:19","Switch8":"ON"}

Czy tworzyć osobny czujnik binarny w oparciu o platformę mqtt, czy może coś dopisać w powyższej konfiguracji encji Covers?

Tak to wygląda ze strony MQTT Explorer’a

Jeśli dobrze rozumiem to potrzebujesz state_topic i ewentualnie state_open/state_closed.