Sterowanie Taśmą LED RGBW poprzez moduł H801 (AI-Speaker - Home Assistant)

Czy próbowałeś zalogować się na swój nowy router i podejrzeć adres IP modułu, po dodaniu do sieci?
np status DHCP. Nie do końca rozumiem:

Jeśli na routerze go nie widać, to dlaczego widzi go bramka przy parowaniu?
Obstawiam, że nie przechodzisz etapu zapisu SSID i hasła. Moduł pozostaje w funkcji AP gotowy do parowania pod adresem 192.168.4.1
Jeśli się mylę i prawidłowo wpisujesz SSID i hasło do swojej sieci, to powinieneś go widzieć na routerze.

@Cezary.K

Tak właśnie nie przechodzi etapu zapisu SSID i hasła.

Więc spróbuj zadziałać z poziomu okna Tasmota na adresie 192.168.4.1 przez przeglądarkę.
Jest tu możliwość konfiguracji, między innymi sieci WiFi dla modułu, jest również konsola. Wówczas pracujesz na module i możesz diagnozować, konfigurować go bezpośrednio. Jeśli przyjmuje zmiany i odpowiada na wpisywane z tego poziomu polecenia, to sprzętowo jest OK.

@Cezary.K

Witaj. Dzięki za pomoc.
U mnie niestety wygląda to tak po wejściu po adresie 192.168.4.1 przez przeglądarkę:

po tym wpisuje mój SSID i hasło, robię zapisz i po zapisz mam tak:

Wyłączam i załączam zasilanie i sprawdzam mój router ale niestety nie mam tego sterownika. W chodzę w wyszukiwanie sieci i znowu mogę wejść do niego po adresie 192.168.4.1 . To wygląda tak jakby nie zapisywał ustawień.
Jakiś pomysł ?

Mozesz podpiac do kompa uzywajac adaptera USB-UART i wyswietlic logi z konsoli?

@badzio
Witaj. I tu leżę, moja wiedza się kończy. Ale jeśli podpowiesz to na pewno dam sobie radę.
Czyszczenie:

programowanie minimal 8.2:

programowanie gniazdko 8.2:

A moglbys podeslac logi po tym jak ustawiasz WiFi?
Mozesz tez sprobowac ustawic WiFi poprzez konsole

Backlog SSID1 WiFiSSID Password1 WiFiHaslo; PowerRetain 1; SetOption19

@badzio
Oki, ale jak to sprawdzić ? Nie wiem czym to zrobić i jak ?

Aaa, sorki :slight_smile: Dobra - jak wejdziesz w ‘ekran glowny’ interfejsu www swojego sterownika to widzisz cos cos takiego

Klikasz console lub konsola. Powinienes zobaczyc cos takiego:

I to jest wlasnie konsola :slight_smile: Podeslij logi z momentu, kiedy ustawiasz siec wifi. Ewentualnie mozesz sprobowac odpalic (w polu Enter command) polecenie
Backlog SSID1 WiFiSSID Password1 WiFiHaslo; PowerRetain 1; SetOption19

@badzio

Ale jak już pokazałem wyżej u mnie to wygląda tak:

image

Aaa… moment, taki interfejs masz po sflaszowaniu softem minimal czy normalnym? Mozesz jeszcze sprobowac wymusic konsole poprzez dodanie /cs? do adresu, czyli 192.168.4.1//cs?
Jesli po sfleszowaniu zwyklym softem nie masz konsoli to jest to mega dziwne.

Inny pomysl - zakladam ze masz adapter USB-UART. Sciagnij aplikacje Termite , odpal i polacz sie - bedziesz mial dostep do konsoli. Wtedy sprobuj sciagnac logi w momencie gdy ustawiasz siec WiFi. Ew odpal polecenie w konsoli, ktore wczesniej podalem

@kindziol spróbuj tak:

  • przed wgraniem AIS Gniazdko wyczyści programem flash_download_tool_v1.2 do pobrania z:
    http://bbs.espressif.com/download/file.php?id=385
    tu masz zrzut jak ustawić do czyszczenia (czyli cztery razy załączasz plik blank):
  • potem ponownie wgraj soft AIS gniazdko 8.2, od razu daj normalny, nie wgrywaj minimal, on jest tylko potrzebny przy aktualizacji softu online.

Jak nie pomoże to podeśle Ci starszą wersje AIS gniazdko bo może tu jest problem.

@Tomasz

Dzięki za zainteresowanie się moim problemem. Ale niestety po takim wykasowaniu:

i po wgraniu wersji 7.1 , 8,1 w ogóle nie widać sterownika w sieci jako AP. Natomiast po wgraniu wersji 8,2 jest tak samo jak miałem. Więc może jest problem z wersją softu. jak możesz to podeślij coś starszego.

spróbuj tak wykasować:
blank cztery razy na adres:
0x000000
0x100000
0x200000
0x300000
SPI MODE QIO
FLASH SIZE 4Mbit

ja mam wersje softu 7.1.2 i nie miałem problemu
tu masz stare softy:
https://drive.google.com/drive/folders/16QBpSOymwqidg6_yO9STi8ESBAe_S57B?usp=sharing

Panowie
@Tomasz , @badzio i @Cezary.K
Dziękuję za wszelką pomoc !!!
Poddaje się, wszystkie metody opisane przez Was zawiodły. Myślę, że mój sterownik padł. Zamówiłem już drugi. Proszę podpowiedzieć mi co mam zaprogramować i czy czyścić nowy jak przyjdzie.
A jeszcze jedno, teraz po wyczyszczeniu i zaprogramowaniu softem 8,2 na telefonie wykrywa mi sterownik ESP-33BFD7. Do nie niego nie mogę wejść. A jak zrobię drugi raz reset to już go niema w sieci WiFi.

Jedyne co moge podpowiedziec to podpiecie sterownika do portu USB (za pomoca adaptera USB-UART), odpalenie Termite (ew innej aplkacji gdzie masz funckjonalnsc konsoli, np putty), zebranie logow i wrzucenie ich na forum. Wtedy bedziemy widziec konkretnie co sie dzieje.

@bodzio
Możesz podać kolejność wykonywania podłączeń. Czyli co i jak.

  1. Podepnij sterownik do kompa za pomoca kabla USB-UART (ze screenow powyzej wynika ze flaszowales plytke za pomoca skryptu, zatem zakladam ze ten krok masz opanowany :slight_smile: )
  2. Sciagnij i zainstaluj Termite
  3. W opcjach aplikacji Termite ustaw odpowiedni port oraz baud rate (patrzac na Twoje screeny, bedzie to COM5 - ale sprawdz w menedzerze urzadzen czy aby na pewno)
  4. Na gorze masz belke z napisaem Disconnect - click to connect - kliknij tam.
  5. Po podlaczenui sie, w okienku bedziesz miec logi z konsoli a w polu na samym dole masz mozliwosc wpisywania polecen konsoli
  6. Sfleszuj sterownik tak, jak to wczesniej robiles, sprobuj ustawic siec WiFi poprzez panel www i wklej nam logi z konsoli
  7. Innym rozwiazaniem - sfleszuj sterownik a nastepnie w aplikacji Termite odpal polecenie
    Backlog SSID1 WiFiSSID Password1 WiFiHaslo; PowerRetain 1; SetOption19

Screen z aplikacji Termite ponizej:

@badzio
Witam.
Zrobiłem tak jak napisałeś. Ale niestety po zaprogramowaniu, mój sterownik już nie jest widziany po wifi. A po podłączeniu do programu wygląda to tak:

Zmieniłem USB-UART i teraz po wydaniu wiersza komend mam tak:

Backlog SSID1 WiFiSSID Password1 WiFiHaslo; PowerRetain 1; SetOption19

ets Jan 8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,3)

load 0x4010f000, len 1384, room 16
tail 8
chksum 0x2d
csum 0x2d
v482516e3
~ld

Zawsze warto poczytać wiki: H801 - Tasmota (rozdział First boot)
Czyli jak już masz konsole, to przekonfiguruj moduł na H801 komendą:

module 20

Szczegółowy opis Twojego problemu jest tu: new H801 unflashable ? · Issue #2155 · arendst/Tasmota · GitHub
w skrócie: the H801 uses GPIO02 as Serial Tx - all other hardware is using GPIO01 as Serial Tx

PS: Chyba że trafiła Ci się wersja z 512kB pamięci - wówczas musisz sobie przygotować swoją kompilację najlepiej od razu ustawiając w pliku my_user_config.h:

#define MODULE H801

swoje wifi:

#define STA_SSID1 “xxxxxxxx” // [Ssid1] Wifi SSID
#define STA_PASS1 “xxxxxxxx” // [Password1] Wifi password

i wyłączając większość zbędnych w Twoim przypadku dodatków, np sensorów, zigbee, ir, itp. tak aby zmieścić się poniżej 512kB.
Szczegółowy opis tu: