Sterowanie Taśmą LED RGBW poprzez moduł H801 (AI-Speaker - Home Assistant)

Zacząłbym od stworzenia skryptu (konfiguracja > skrypty).
np. ustawienie koloru niebieskiego i czerwonego, oddzielonego oczekiwaniem np. 1s.
W automatyzacji uruchamiasz dany skrypt tyle razy ile potrzebujesz. Może uda się zastosować inkrementację wybranego parametru (np. jasności), aby zapętlić automatyzację na chwilę.
image

W narzędziach deweloperskich masz listę usług (nie działają wszystkie, warto sprawdzić co działa)

1 polubienie

Dzięki za podpowiedzi.
Próbuję wywołania usług light z różnymi danymi.
Czy parametr flash nie jest tym czego szukam?


Ustawienie kolorów i jasności działa ale nie potrafię wywołać usługi z flash. Albo nie rozumiem jak działa.

Zgadza się, ale u mnie ten parametr nie działa.
On może przyjąć tylko 2 wartości - short lub long. Jeżeli tak próbowałeś flash: short tzn. że też nie działa.

Zobacz jeszcze:


Wynika z tego, że bez pisania skryptu z pętlą się nie obędzie?

Czy to oznacza, że Tasmota nie obsługuje funkcji flash?

2 polubienia

@Cezary.K - dzięki za linka - bardzo fajny opis.
prosty Backlog do tasmota i lampka już mruga na czerwono - przydatne do wołania dzieci na kolację :slight_smile:

payload: Color1 1; BlinkTime 5; BlinkCount 3; Power 3
topic: dom_s20_9981BE/cmnd/backlog
3 polubienia

Bardzo dziękuję Sebastian.
Nie wpadłem na to, że mogę opublikować komendy dla Tasmota po MQTT.
Proste jak … odszukać polecenie, załadować, wycelować w topic i odpalać (np przez automatyzację).
Wniosek - tabelę komend Tasmota koniecznie przestudiować (link).

Przerywanie/mruganie - gotowiec Power 3
image

A do tego konfigurowalne przez Blink
image

Przykład:

payload: BlinkTime 2; BlinkCount 0; Power 3; delay 60; Power 4
topic: cmnd/dom_722073/Backlog

BlinkTime 2 - ustawiamy czas pojedynczego błysku
BlinkCount 0 - błyska bez odliczania pojedynczych błysków (do czasu zmiany Power)
Power 3 - włączenie funkcji Blink
delay 60 - odmierzany czas zwłoki (60 * 0,1s = 6s)
Power 4 - kończymy błyskanie powracając do stanu jaki był przed uruchomieniem Blink. Zamiennie można użyć blinkoff.
Dzięki Backlog możemy wysłać do 30 komend oddzielonych średnikiem.

image

2 polubienia

Faktycznie bardzo dobra sprawa :slight_smile: przyda się!

Próbuję wykonać automatyzację dla taśmy LED RGBW.


Tasmota wgrana do sterownika Magic HOME.
Akcja tupu Backlog - czyli lista komend do wykonania po kolei wysłana przez usługę mqtt.publish działa super z przekaźnikami czy innym pojedynczym kanałem.

Problem zaczyna się ponieważ mam osobno rozbite RGB i W a do tego podpięty jeszcze pod GPIO4 przekaźnik.


Okazało się, że Power 4 czy Power blinkoff wcale nie przywraca kanałów do stanu sprzed komendy Power 3 (włączenie funkcji Blink).
Planowałem przekaźnik wykorzystać do otwierania bramy, kanał W (biały) do oświetlenia nocnego a RGB zamiast lampy ostrzegawczej przy ruchu skrzydeł bramy.
Zależy mi na tym aby po fazie błyskania w kolorze pomarańczowym powrócić do oświetlania białego. Kanał biały jest wyłączany po sekwencji komend i nie powraca do stanu ON.
Może ktoś ma rozwiązanie dla takiej automatyzacji w HA?

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale u mnie w sterowniku H801, żeby powrócić do koloru białego ustawiam barwę w kelvinach na 6500.

Jeszcze może to się przydać:

Tasmota rozpracowana z każdą opcją. Miałem nadzieję, że po wykonaniu błyskania ustawienia powracają ale okazuje się, że nie działa to z rgbw.
Teraz bardziej mi zależy nad tym jak ustawić warunki i akcje tak aby nie napisać się za wiele.
Pewnie zrobię niezależne dwie automatyzację. Jedną za dnia, drugą po zmroku.

Powracam do tematu sterowania RGBW w automatyzacji jako oświetlenie nocne z funkcją ostrzegania o otwieraniu bramy.

W słupkach bramy wjazdowej mam taśmę RGBW sterowaną przez moduł MagicHome pod Tasmota. Oprócz sterowania 4-kanałami PWM jest dodatkowo przekaźnik sterujący napędem bramy oraz podłączony styk pod GPIO0 dla odczytu zadziałania oryginalnego pilota od napędu.

Potrzebuję wykonać automatyzację w HA, która umożliwi w nocy powrót do ustawień kanałów PWM do określonego koloru i jasności ustawianych na noc po tym jak odpali się sekwencja ostrzegawcza mrugania taśmy. Tę sekwęcję obecnie wykonuje przy pomocy wywołania usługi:

service: mqtt.publish
data:
  payload: >-
    Dimmer1 100; Dimmer2 100; Color 1; color 2; color 3; power3 1; color 255,53,50,255
  topic: cmnd/dom_722073/Backlog

Jako, że nadal nie oswoiłem się z szablonami, problemem jest dla mnie powrót do ustawień RGBW do stanu sprzed uruchomienia usługi wyzwalanej zadziałaniem przekaźnikiem lub z przycisku w Tasmota.
Może ktoś podpowie jak to wykonać w HA?

EDIT:
Chyba lepiej idzie mi pisanie reguł w Tasmota:

Rule1
  ON System#Boot DO Backlog Latitude 54.111111; Longitude 16.123456 ENDON
  
Rule2
  ON Time#Initialized DO event ChkSun ENDON
  ON Time#Minute=%sunset% DO event chkSun ENDON
  ON Time#Minute=%sunrise% DO event chkSun ENDON
  ON event#chkSun DO Backlog event chkSunrise=%time%; event chkSunset=%time%; event chkmorn=%time%; event chknight=%time% ENDON  
Rule2+
  ON event#chkSunrise<%sunrise% DO Backlog Color 0,0,0,0; Var1 0,0,0,0 ENDON
  ON event#chkSunset>=%sunset% DO Backlog Color 0,0,0,0; Var1 0,0,0,0 ENDON
  ON event#chkmorn<%sunrise% DO Backlog Color 107,78,0,77; Var1 107,78,0,77 ENDON
  ON event#chknight>=%sunset% DO Backlog Color 107,78,0,77; Var1 107,78,0,77 ENDON
Rule3
  ON Power1#state=1 DO Backlog Dimmer1 100; Dimmer2 100; Color 1; Color 2; Color 3; Color 255,53,50,255; BlinkTime 10; BlinkCount 0; Power2 3; Power3 3; RuleTimer1 30 ENDON
  ON Button1#state=10 DO Backlog Dimmer1 100; Dimmer2 100; Color 1; Color 2; Color 3; Color 255,53,50,255; BlinkTime 10; BlinkCount 0; Power2 3; Power3 3; RuleTimer1 30 ENDON
  ON Rules#Timer=1 DO Backlog Power2 4; Power3 4; Color %var1% ENDON

Pierwsze testy zaliczone, czas pokaże jak ze stabilnością. Lecz po doświadczeniach z PIR+LED jestem optymistą.

Okazuje się że parametr Color w Tasmota determinuje pozostałe ustawienia PWM typu Dimmer.
Jeśli będzie ktoś zainteresowany mogę wyjaśnić działanie tych reguł…

Czy u Was też po włączeniu zasilania sterownik H801 najpierw mrugnie białym światłem (załączone na maxa wszystkie trzy składowe RGB) a potem wysterowuje właściwy kolor? Da się to jakoś ogarnąć żeby nie migał po starcie czy to już wada sprzętowa tych sterowników?

Witam użytkowników, dzisiaj też podłączyłem ten moduł do dawno zamontowanych ledów mono. Jakich ustawień powinienem użyć aby w HA był widoczny jeden kolor z możliwością ściemniania? Jest gdzieś to opisane? Do tej pory nic nie zmieniałem w configuration.yaml. W tasmocie jest tak:


a log to:

01:56:39.426 MQT: tele/tasmota_4DD7F3/STATE = {“Time”:“2022-02-20T01:56:39”,“Uptime”:“0T00:55:09”,“UptimeSec”:3309,“Heap”:26,“SleepMode”:“Dynamic”,“Sleep”:50,“LoadAvg”:20,“MqttCount”:1,“POWER”:“OFF”,“Dimmer”:100,“Color”:“00000000FF”,“HSBColor”:“359,100,0”,“White”:100,“CT”:500,“Channel”:[0,0,0,0,100],“Scheme”:0,“Fade”:“OFF”,“Speed”:1,“LedTable”:“ON”,“Wifi”:{“AP”:1,“SSId”:“TP-Link_D593”,“BSSId”:“D8:0D:17:54:D5:93”,“Channel”:5,“Mode”:“11n”,“RSSI”:60,“Signal”:-70,“LinkCount”:1,“Downtime”:“0T00:00:03”}}

Witamy na forum.
Możesz samodzielnie przerobić szablon Tasmota dla urządzenia H801 pod zastosowanie jako jednokanałowy. Musisz wiedzieć, pod który kanał PWM się podłączasz. Czyli, które fizucznie GPIO steruje Twoją taśmą LED. Zgodnie z dokumentacją Tasmota dla H801 jest pięć kanałów (5x dane GPIO jako PWM):

Masz w szablonie ustawione GPIO jak powyżej. Zmieniasz w konfiguracja modułu na Generic (18)

I ustawiasz wszystko jak na obrazku poniżej z tą różnicą, że zamiast 5 GPIO, dla pięciu kanałów PWM, zostawiasz tylko jeden. Ten pod Twoją taśmę mono , wybierając dla niego PWM 1.


W HA nic nie będziesz musiał zmieniać, bo nowe urządzenie będzie już tylko jako ściemniacz jednokanałowy.

Dzięki! Muszę do tego usiąść na spokojnie. Dla mnie zmiany na takim poziomie to jeszcze czarna magia :wink:
EDIT:
@Cezary.K dziękuję, działa!

1 polubienie