Sterowniki Kincony

Czy ktoś używa sterowników firmy https://www.kincony.com/? Są różne modele, nawet takie oparte na ESP32, np. KC868-A8. Pytanie czy to działa stabilnie na Tasmota albo na ESPHome? Choć może to potwierdza, że chyba nie jest tak źle:

:thinking: chyba nikt nie używa tych sterowników bo teraz zastanawiam się nad takim scenariuszem:

  1. wgrywam Tasmota
  2. sterownik montuje w rozdzielnicy z okablowaniem w gwiazdę
  3. do 8 Dry Contact Input podłączam przyciski dzwonkowe z pokoi
  4. do output (przekaźników) podłączam oswietlenie z pokoi (żarówki LED GU10)
  5. piszę reguły w Tasmota wg zasady:
  • pojedyncze naciśnięcie in1 przełącza output1
  • podwójne naciśnięcie in1 publikuje tylko wiadomosc mqtt, to wykorzystuję do sterowania innymi urzadzeniami w danym pokoju
  • długie naciśnięcie in1 wyłącza output1 i publikuje wiadomość mqtt, którą wykorzystuję do wyłączania innych urządzeń w danym pokoju.
  • itd dla każdego input

Niby proste i logiczne, czy to jest do zrealizowania na tym sterowniku? Mam tylko wątpliwości czy te “dry contact” w sterowniku to te same “button” w Tasmota (Buttons and Switches - Tasmota).

No ale w tasmocie ustawiasz czy na pinie masz switcha czy button, co nie? Dlaczego tu miało by być inaczej?

A tak z ciekawości @macek - dlaczego akurat KinCony? Widzisz jakieś zalety?

Ma być po kablu, część instalacji elektrycznej mam w gwiazdę, miał być mini sterownik PLC easyE4 ale programowanie takich prostych (?) funkcji multi-press w LD albo ST mnie przerosło (i brak czasu) a gotowców nie znalazlem, rozważałem/am Ampio MSERV-4s (https://help.ampio.pl/pl/kb/modul-zdalnego-zarzadzania-systemem-mserv-4s/) ale cena trochę powala (sam modul to ~ 1700 pln netto) i wszystko ( :worried:) przez integratora, czas ucieka a cos trzeba wybrać i tak oto znalazłem ten moduł, ktory na Tasmota moze być niezależnym elementem i integrować się z HA, w ktorym będzie zaawansowana logika.

1 polubienie

Ile to kosztuje? Ten model na 8 ?

1 polubienie

Na AliExpress ~ 320 zł z wysyłką (jest darmowy zwrot), interesuje mnie ten model bo ma przekaźniki i można wgrać Tasmota i ESPHome, oprogramowanie open source :slight_smile:.
Jest jeszcze kilka innych modeli ale ten mi najbardziej pasuje (liczna in/out, inne wejscia, ethernet, małe wymiary, cena) , planuje co najmnie dwa a kupno 3 zapasowego da sie ogarnąć.

1 polubienie

Podoba mi się, nie jest przekombinowane, tyle powiem… chętnie pomogę jesli będę mógł.

A tu moje multi-press

i powinno się udać.

Czy możesz powiedzieć, z ciekawości, w czym jest lepsze takie rozwiązanie jak 2 moduły 640zł od 16 niezależnych modułów ok. 400zł w puszkach pod łącznikiem?
Rozumiem, zaletę przewodowego połączenia, ale przewody też kosztują, gdy padnie moduł za 320zl to nie masz światła nigdzie, gdy padnie za 25zł to nie masz w jednej lampie, każdy łącznik jest “po kablu” i niezależnie działa analogowo…
W przypadku czujnika otwarcia okna od alarmu to kabel oczywiście jest bardziej niezawodny, ale jeżeli mówimy o świetle, które niezależnie się włącza, to nie wydaje mi się że “najsłabszy punkt wifi” przeważył by pozostałe zalety osobnych modułów, z osobnymi regułami, ustawieniami…
Z resztą nie powiesz, że Twoje wifi będzie miało słabe punkty :slight_smile:
gdzie w najgorszym najczarniejszym scenariuszu moduł zerwie połączenie i będzie trzeba kliknąć łącznik na ścianie :stuck_out_tongue:
Każdy robi jak mu się podoba, pytam tylko z ciekawości, bo może coś jeszcze uwzględniasz o czym nie pomyślałem?
Gdybym miał na nowo puszczać instalację to zrobił bym tak samo jak mam teraz, niezależnie.

Dla mnie to przede wszystkim prostsze zarządzanie i mniejszy nakład w zarządzaniu :laughing:.

Nie mam połowy świateł w danym pokoju, np. nie świeci połowa lamp w kuchni, nie dochodzi do calkowitych ciemności.

Do wejść można wtedy podłączyć czujniki ruchu lub otwarcia i wszystko działa lokalnie w ramach modułu, może działać niezależnie od HA. Wg mnie taki moduł ma większy potencjał. Rzeczywistość to zweryfikuje.

A na jakich modułach dopuszczowych oparłeś swój smart home?

Oprócz pierwszej konfiguracji wszytko potem masz to samo, encje do każdego przekaznika.

Tak samo jak osobne tasmota u mnie, nie rozumiem, jak wyłączę ha i wyłączę node reda to działa. A mogę sobie przez przeglądarkę włączać każde światło, i mogę w każdym module zrobić dodatkowe reguły, np restart jednego gdy nie mam pingu z routerem.

Sonoff mini, nigdy jeszcze nie miałem żadnego problemu.
A jak umrę to przyjdzie elektryk a nie mistrz smart home i wyciągnie moduły z pod łączników…podłączy łączniki normalnie… Bo mam normalną instalację :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Posiadam kilka sterowników Kincony. Są to głównie modele KC868-H32B z wyjściami przekaźnikowymi 16A. Podczas ich użytkowania miałem kilka uwag, które skończyły się w końcu możliwością sterowania przez MQTT :slight_smile:
Rozmawiałem również o modelu z możliwością obsługi przekaźników zewnętrznych i dzięki temu powstał KC868-H32BS z wyjściami sterowanymi tranzystorem. Takie rozwiązanie ułatwia ew. wymianę spalonego przekaźnika.

Obecnie działają u mnie 2 szt. KC868-H32B i 1 szt. KC868-H32BS. Razem 96 sterowanych wyjść - całość po MQTT z bramką AI-Speaker. Równolegle mam też HA na RPi, bo na AIS nie ma możliwości uruchomienia Zigbee2Mmqtt Edge (chyba, że ktoś z Was zna sposób?), które jest potrzebne do zhackowanej wersji bramki Xiaomi Gateway.

Kincony polecam :+1: Super kontakt, bardzo dokładne tutoriale na YT (Domoticz, HA, Node-Red) i sterowniki bardzo stabilne. W trakcie kilkunastu miesięcy działania, resetowałem je tylko z powodu upgrade oprogramowania.

2 polubienia