Nodemcu + relay 5V + tasmota od ais

Czy komuś udało się sterować takim przekaźnikiem ? Udało mi się połączyć node i przekaźnik ustawiłem na gpio14 (przekaźniki) Jest na nim cały czas napiecie jak sterować poprzez włączanie i wyłączanie napięcia na tym pinie przez ais-dom ? pin gpio jest cały czas wybudzony a żeby przełączyć relay muszę go wyłączyc. ais-dom wysyła polecenia ON / OFF może w tym problem że trzeba mu wysłać high / low ?

Czytam kilka razy i dalej nie wiem z czym masz problem. Ze sprzętem - modułem ESP i przekaźnikiem? Czy ze sterowaniem w asystencie domowym po MQTT , parowaniem do bramki?
Proszę jaśniej…
Czy przekaźnikiem możesz sterować ze strony modułu Tasmota (okno poglądowe)?

Nie nie mogę sterować nim na stronie ponieważ gpio które podminam pod IN w przekaźniku jest cały czas na High juz próbowałem na różne sposoby tzn zmieniałem gpio i w ustawieniach przekaznik1i /1in itd ais dom widzi urządzenie ale także nie może nim sterować. Ustawiałem jako sonoff generic(1) i generic(ten drugi)

Pokaż stronę z Twojej konfiguracji modułu generic, jak masz ustawione GPIO i załącz zdjęcie podłączonego układu. Razem, fizycznie połączonego modułu przekaźnika wraz z zasilaniem oraz płytki nodemcu.

Na obrazku schemat na przycisk nie reaguje z przeglądarki też nie mogę włączyć / wyłączyc. jak odepnę kabelek D5 to przekaźnik się przełącza tzn że trzeba wyłączyć napięcie na pinie ale nie wiem jak to zrobić :frowning:

jak się nie mylę to powinno być tak

rezystor rezystorem ale w aplikacji nie mogę wyłączyć przekaźnika. Rezystor zastosuję.

Zrobiłem wszystko jak na filmiku (mam nawet identyczny przekaźnik) i u mnie nie działa

mam na przekaźniku zworkę Gnd Vcc JDVcc. założona była między Vcc a JDVcc. Teraz wyciągnąłem zworkę i mogę sterować przekaźnikiem tzn dioda przy przekaxniku zapala się i gaśnie ale przekaźnik nie klika :confused: tzn fizycznie cewka się nie porusza. Co teraz powinienem zrobić ?

SharedScreenshot

Tomek zadziałało :slight_smile: nie wiem dlaczego ale trik polega na tym że najpierw muszę podłączyć zasilanie node z usb a dopiero po tym włączyć zewnętrzne zasilanie 5V.

Super, że działa :+1:
PS
Ile mi te zabawy radochy przyniosły, aż zatęskniłem… :wink:

Widocznie ESP przy podaniu stanu wysokiego na GPIO16 blokuje się, zanim oprogramowanie ruszy i uzyska połączenie. Przydatna jest konsola w karcie modułu Tasmota, a jeszcze lepszy monitor portu szeregowego. Polecam wszystkim początkującym jego używanie, pozwala wiele zobrazować i łatwiej nauczyć się.

Czy połączyłeś masy w obu modułach razem? Stany nieustalone często biorą się z tego powodu.

Tak mase mam wspolna jak widać na obrazku. Jak mogę to inaczej połączyć ?

Na obrazku masz odwrotną polaryzację na module z przekaźnikiem. GND idzie na + a VCC na -.
Dlatego prosiłem o zdjęcie. Wówczas można ocenić poprawność połączenia i pomóc.

Możesz połączyć na wiele sposobów, tylko trzeba zrozumieć dlaczego coś jest tak a nie inaczej podłączone. Poradniki internetowe nie są wolne od błędów.

Czy wiesz do czego służy ta zworka?


Doczytaj dlaczego ten rezystor zaproponował Tomasz. Hasło rezystor podciągający.
Udanych eksperymentów. Nie zrażaj się i pytaj…
image

Miło się wspomina, dym też pamiętam. Płytek prototypowych nie było, na pająka się robiło.
Ba - internetu nie było…a jaka satysfakcja jak działało :joy:
W sumie nie tak dawno, to było.

1 polubienie

Cezary.K Twój schemat nie działa :frowning: Wydaje mi się ze nie da się sterować cewką z 3.3V. Cewka na moim schemacie jest celowo obrucona dlatego opisałem ją pod spodem wszystko działa jak należy jedyny problem jaki pozostał to:
Włączając jako pierwsze zasilanie 5V a potem podpinając node (node nie bootuje)
Muszę najpierw podłączyc zasilanie usb a następnie 5V.

Chodzi mi o ten zaznaczony szczegół.

źle narysowany ale podłączone tak jak powinno.