Tasmota dwa czujniki ruchu HC-SR501?

Witam.
Mam pytanie, czy udało się komuś z Was uruchomić na Node MCU v3 dwa czujniki uchu HC-SR501, z wgraną Tasmotą? Według poradników udało mi się uruchomić jeden, ale nie mogę rozkmnić jak dodać drugi. Chciałbym uruchamiać ws2812 przy schodach i fajnie by było aby załączały je czujniki i na dole i u góry. Dodatkowo pomysł jest taki , że jeżeli ruch wykryje czujnik dolny, to diody by się zapalały z dołu do góry, a jak górny to oczywiście w drugą stronę. Szukam, szukam i nie znalazłem rozwiązania na drugi PIR. Jak podłaczę drugi PIR to testowa listwa led szaleje. Ma z Was ktoś może doswiadczenie w tym temacie?

Rozumiem, że zapoznałeś się z wpisem w dokumentacji:
https://tasmota.github.io/docs/PIR-Motion-Sensors/

Moja konfiguracja z dwoma czujnikami ruchu i czujnikiem natężenia światła:

PS:
Polecałbym zmienić czujniki ruchu z modułów HC-SR501 na PIR Bosch ISC-BPR2-WP12. Całość zasilam napięciem 12V, a do ESP8266 ma zastosowaną przetwornicę napięcia DC-DC (12V-3,3V). Testowałem różne czujniki ruchu i tym zakresie cenowym według mnie ten pracuje najdokładniej.

Dziękuję za odpowiedź w temacie. Oczywiście, że zapoznałem się z tematem pod wskazanym linkiem. Wygląda na to, że jednak nie wszystko dokładnie zrozumiałem. Opis dotyczy oczywiście jednego czujnika i u mnie dla jednego działa to dobrze. “Schody” się zaczynają przy próbie uruchomienia drugiego, ale już zaczynam podejrzewać w czym problem. Chodzi pewnie o to, że ten kolejny czujnik muszę komendami odłączyć od Relay1.
W każdym bądź razie dobrze wiedzieć, że komuś działa więcej niż jeden czujnik ruchu pod Tasmotą.
Jeżeli chodzi o Twoją sugestię co do zmiany typu czujki, to spoglądając na cenę tych Bosch ISC-BPR2-WP12 wydaje mi się, że moje potrzeby nie są warte aby tyle przepłacać dla tego zastosowania.

O HC-SR501 czytałem sporo negatywnych opinii. Więc zanim to zamontujesz protestuj. Generalnie wszyscy narzekają na precyzję, fałszywe alarmy i brak reakcji lub opóźnienia zadziałania. Jaka cena, taka jakość. Również polecam jakąkolwiek czujkę alarmową zamiast modułów Arduino.
Zobacz moje doświadczenie w tym temacie. Jestem bardzo zadowolony z działania tego czujnika. Pomimo, że jest na zewnątrz działa precyzyjnie. Steruje podłączoną do modułu taśmą LED.

@Cezary.K sporo się kiedyś naszukałem jak poustawiać Reguły odnośnie wykrywania przez HA zadeklarowanego przełącznika … a tu wszystko dokładnie opisane :slight_smile:

Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na ten wątek i po dokumentacji wszystkiego szukałem łącznie z zastosowaniem Mqtt#Connected zamiast System#Boot

Co do czujników ruchu to w domu mam 1xSATEL i 3xBOSCH
Trochę inaczej działają podczas wykrycia ruchu. Satel pulsuje podczas wykrycia ruchu, a bosch ma chwilowe sprzętowe opóźnienie i daje ciągły sygnał jak widzi ruch.

Dla mnie dużym plusem czujki BOSCH jest możliwość wykrycia ruchu pod czujnikiem dzięki dodatkowej soczewce:
Bez tytułu2

Ma większy zakres detekcji (oznaczony ?oliwkowym? kolorem):

Na czujce SATEL również da się odczuć większy podział na strefy, BOSCH jakby płynniej działał (dotyczy to czujników budżetowych ~ 50zł).

Dla porównania SATEL (SLIM-PIR):
Bez tytułu4

Wszystko to odczucia subiektywne, nie znam się na alarmach.

Problem rozwiązany. Na początku nie miałem pojęcia, że domyślnie każda z czujek steruje przekaźnikiem 1, nawet jeśli numer przełącznika jest wyższy. Miałem dobrze ustawione dla przełacznika1, ale zapomniałem zrobić tego dla przełącznika2 i dlatego po wykryciu ruchu w przełaczniku 2 działy się dziwne rzeczy. Poustawiałem więc wszystko dla tej drugiej czujki i działa tak, jak ma działać.
Po wykryciu ruchu na dole diody ws2812 zapalają się od dołu do góry, a po wykryciu u góry sekwencja zapalania jest odwrotna:
“Rule2
ON switch1#state DO Backlog Rotation 0; Power1 1; RuleTimer1 30 ENDON
ON switch2#state DO Backlog Rotation 2; Power1 1; RuleTimer1 30 ENDON
ON Rules#Timer=1 DO Power1 off ENDON”
Teraz jeszcze kombinuję aby diody gasły również po kolei, a nie wszystkie jednocześnie po zadanym czasie.
Jeżeli chodzi o inne czujniki niż HC-SR501, to na pewno do instalacji alarmowych są lepsze, jednak do tego co ja potrzebuję zupełnie wystarczą. Dodatkowo zasilanie np. tego Boscha 12V i kombinowanie z przetwornicami byłoby w tym wypadku niepotrzebną kombinacją, skoro wszystko zasilam 5v.

1 polubienie

W regule wyzwalacz masz obecnie ustawiony tak, że każda zmiana stanu jest wyzwalaczem (#state).
Możesz uzależnić automatyzację w regułach ustalając wyzwalacz dla konkretnej wartości np switch1#state=OFF. Proponuję pokombinować z wprowadzeniem zmiennej var, która może przyjąć różną wartość zależnie od tego czy zadziała switch1 czy swich2. A od takiej zmiennej var możesz uzależnić przebieg automatyzacji w kolejnych regułach.
Nie bawiłem się jeszcze diodami adresowalnymi w Tasmota, więc nie pomogę co do ich konfiguracji.
Proponuję przestudiować komendy:

Co do sterowania diodami adresowalnymi, to sporo dobrego słyszałem o projekcie WLED. Super zintegrowany z HA i być może z gotowym rozwiązaniem pod schdy.
Sprawdź sam i daj znać innym:

https://kno.wled.ge/
EDIT
Jest gotowiec:

P.S.
Gorąca prośba @wojtus1 jak wpisujesz kod na forum to wstaw nad i pod kodem trzykrotnie odwrócony znak apostrofa ```
Czyli ten znajdującym się pod klawiszem tyldy.
Czyli ten pod klawiszem ESC.

Jeżeli chodzi o temat wygaszania to rozwiązałem go dwoma timerami, gdzie drugi tmer na pięć sekund przed wygaśnięciem pierwszego włącza zaimplementowany w tasmocie efekt Scheme 10 (który właśnie wygasza diody po kolei). Po wygaśnięciu timera 1 włączam ponownie Scheme 13, który powoduje zapalanie każdej diody po kolei. Kierunek ustawiam komendą Rotation. W zasadzie już mam to, o co mi chodziło.

Rule2
  ON switch1#state DO Backlog Rotation 0; Power1 1; RuleTimer1 30; RuleTimer2 25 ENDON
  ON switch2#state DO Backlog Rotation 2; Power1 1; RuleTimer1 30; RuleTimer2 25 ENDON
  ON Rules#Timer=2 DO Scheme 10 ENDON
  ON Rules#Timer=1 DO Backlog Scheme 13; Power1 off ENDON

@Cezary.K - mam nadzieję, że teraz dobrze wstawiłem kod :slight_smile:
Jeżeli chodzi o WLED to bawiłem się nim zanim sięgnąłem po Tasmotę. Niestety w momencie jak go używałem również nie mogłem znaleźć możliwości zmiany kierunku zapalania/wygaszania. Ale sam projekt ciekawy. Tasmota właśnie zachwyciła mnie swoimi regułami i jej możliwościami. Stwierdziłem, że zamiast kombinować z automatyzacją w HA warto poświęcić chwilę Tasmocie i niech to działa zawsze niezależnie od sieci WLAN. Właśnie z WLAN mam ostatnio problem, co się często rozłącza (pewnie wina mojego routera Tenda) i wtedy czasami automatyzacja nie działa. Do HA wykorzystam tylko integrację czujników (którą już opisywałeś w jednym z swoich postów). Czujniki będą tylko rejestrować ruch do np. sprawdzania, czy jest ktoś w domu itp.
Czyli dziękuję za miłą dyskusję, która się troszeczkę rozszerzyła.

1 polubienie