Wemos D1 mini + 2x HC-SR501 (PIR)

Pojawiła się u mnie potrzeba stworzenia takiego urządzenia jednak coraz bardziej frustruję się i zastanawiam się, czy da się…
Posiadam już jeden, ale z pojedynczym PIR-em… zbudowany zgodnie z opisem:
Wemos D1 Mini and HC SR501 PIR Motion Sensor

Wydawało mi się, że to nic skomplikowanego dorzucić drugi czujnik ruchu… a jednak…
Niezależnie od podłączonego GPIO - następują samoistne wzbudzenia - przejścia do stanu wysokiego (ON).

Sam już nie wiem, czy czegoś nie uwzględniłem (tylko czego), czy po prostu nie jest to możliwe na Wemosie…
Przeszukałem internety i wzmianek o zastosowaniu 2 PIR-ów do Wemosa jest jak na lekarstwo, chociaż na https://www.thingiverse.com/ znalazłem projekt obudowy w takiej konfiguracji jak chcę, jednak nikt tam nie pisał, że na pokładzie jest Tasmota :slight_smile:

Może bardziej światłe osoby nakierują mnie na właściwą drogę…
Od razu w kwestii wyjaśnienia - myślałem również nad równoległym połączeniem 2 PIR-ów, tak aby niezależnie który - nastąpiło pojedyncze przejście do stanu wysokiego. To też spełniłoby moje potrzeby, ale niezależne działanie czujników daje większe możliwości na przyszłość…

@Piotr.eK - naczytałem się wiele negatywnych opinii na temat tych modułów HC-SR501.
Powiedz, co chcesz osiągnąć, bo wydaje mi się, że możliwe są lepsze rozwiązania.
Domyślam się, że może chodzić o schody czy przejście (korytarz)…

Czujniki PIR pod Tasmota wymagają rozdzielenia funkcji załączania przekaźnika od przycisku/przełącznika.
Zobacz mój temat:

@Cezary.K - bardzo dobrze się domyślasz - ruch ma wywołać w efekcie końcowym włączenie światła.
Dwa czujniki, ponieważ jeden nie pokryje całego obszaru.

Czytałem Twój temat jednak nie do końca widzę jak mógłbym go przełożyć na swoje potrzeby :frowning:

Cytat:
Czujniki PIR pod Tasmota wymagają rozdzielenia funkcji załączania przekaźnika od przycisku/przełącznika.

Czy nie o to chodzi:

Czy też masz na myśli reguły (Rules)?

I jakie lepsze rozwiązania masz na myśli?

Chodzi mi o Twój wybór, dlaczego akurat te czujniki w połączeniu z Wemos (Wi-Fi)? czy nie lepiej dwa czujniki Zigbee? Co masz podłączone do Rely1, fizycznie czym sterujesz? Podaj więcej szczegółów…

Co do ustawienia Tasmota to przeczytaj dokładnie ten fragment dokumentacji:
Ważne SwichMode 1 - więcej TU

Jest tam opisane dlaczego i co należy wpisać w SetOption.

P.S.
Możliwe, że łatwiej będzie Ci ogarnąć to w ESPHome.

Ja mam na jednym Wemos-ie podpięte dwa czujniki BOSCH ISC-BPR2-WP12
Czemu akurat takie trochę więcej informacji tutaj:

Nie jest to duży koszt, a jakoś działania jest bez porównania.

Oba czujniki dają sygnał GND na wejście które trzeba podciągnąć rezystorem 10k do 3,3V.

1 polubienie

@Piotr.eK - może przenieś swoje posty do tematu AI-Speaker Tasmota dwa czujniki ruchu HC-SR501?, bo jest praktycznie taki sam.

Może ktoś z moderatorów przeniesie całość?
@Tomasz @Celina @Sebastian