WatchDog Bramki

Cześć, Ostatnio dosyć często pojawiają się sygnały o zawieszaniu się bramki, Nie wnikam czy to wynika z ingerencji użytkownika czy któraś aktualizacja cos pozmieniała ale bardzo, bardzo przydatnym ficzurem było by WatchDog z powiadomienie w aplikacji na telefonie czy innym urządzeniu że z bramka coś nie tak i za chwilę nastąpi restart. Jest to możliwe ?

1 polubienie

Jeśli bramkę coś boli to się wyłącza żeby nie doszło do uszkodzenia to jest jej wewnętrzne zabezpieczenie.

Źle napisane komponenty, które robią w pętli tysiące rzeczy na sekundę nie są tak miłe żeby poinformować bramkę, że przepełniają pamięć, przegrzeją procesor czy zapychają dysk logiem, albo zaraz zrestarują urządzenia czy je wyłączają.

Bramka DEV ma root-a i każdy może instalować tam co chce - nie blokujemy tego bo uważamy, że jeżeli ktoś instaluje jakiś kod niestandardowy to wie co robi.

Każdy ma wybór stabilność albo komponenty niestandardowe. Inni producenci rozwiązują to inaczej - blokują możliwości instalacji niestandardowych aplikacji.

Oczywiście jak napiszesz taki komponent wykrywający:

to chętnie przyjmiemy do repozytorium.

Z pisania kodu to jestem raczej kiepski heh.
Trochę źle rozpocząłem, chodzi mi o fakt utraty dostępu z zewnątrz, Wysypał się Tunel, bramka się zapętliła itp.
Coś w formie ping do jakiegoś serwera w przypadku braku odpowiedzi coś tam by się zadziało na bramce, typu próba przywrócenia, restart usługi. Tylko w wykonaniu profesjonalistów :slight_smile: Widziałem gdzieś kiedyś że na RPi ktoś stworzył program który kontrolował różne procesy i monitował o problemach stąd moje zapytanie :wink:

jeżeli chodzi o niestandardowe komponenty, to ścieżka jest tylko jedna -> masz problem, trzeba odinstalować. Jest to w ostrzeżeniu z logu HA:

jeżeli chodzi o monitorowanie działania bramki czy dostępu po tunelu, to nic nie trzeba pisać - możesz włączyć sobie darmową usługę np uptimerobot:

Monitorujemy w ten sposób 10 bramek (10 można monitorować za darmo):

nie wstydzimy się statystyk :slight_smile:

Oczywiście można np. kupić samochód na benzynę i wlać tam olej kujawski… bo dało się. Następnie zgłaszać do producenta, że coś gaśnie i może producent dorobił by powiadomienie na smartfona, że auto zaraz zgaśnie :wink: Taki żart - bez obrazy :wave:

6 polubień

W ten sposób możemy monitorować, czy inny typ ? Ping czy jeszcze inaczej?

jeżeli monitorujesz dostępność do aplikacji webowej Asystent domowy po tunelu to właśnie tak jest OK
usługa uptime robot co 5 minut zrobi GET na tym adresie i jeżeli bramka nie odpowie to poinformuje cię o tym ustalonym powiadomieniem

2 polubienia