Wersja systemu Paweł 🧔‍♂

Wersja systemu Paweł :man_beard: wydana dzisiaj na kanale ALFA

Co nowego

Pakiety Linux

W tej wersji systemu aktualizujemy środowisko Linux i dostarczamy najnowsze wersje pakietów: apt bash binutils binutils-libs busybox c-ares ca-certificates clang cloudflared cmake command-not-found coreutils curl dash debianutils dialog diffutils dos2unix dpkg ed ffmpeg fontconfig freetype fribidi gawk gdk-pixbuf git glib gpgv grep htop inetutils krb5 ldns less libandroid-support libaom libarchive libass libassuan libbluray libc++ libcap libcompiler-rt libcurl libdav1d libedit libexpat libffi libgc libgcrypt libgd libgnutls libgpg-error libiconv libicu libidn2 libjpeg-turbo libllvm liblzma libmosquitto libmpfr libnettle libnghttp2 libopenblas libopus libpng librav1e libresolv-wrapper libsixel libsoxr libsqlite libssh2 libtiff libunistring libuuid libuv libvidstab libvpx libwebp libx264 libx265 libxml2 libxslt lld llvm lsof make mosquitto nano ncurses ncurses-ui-libs ndk-sysroot nodejs openssh openssh-sftp-server openssl openssl-1.1 p7zip pcre2 perl postgresql psmisc python python-cryptography python-numpy rclone readline rhash sed tar termux-keyring termux-tools ttyd unbound util-linux w3m wget xz-utils zlib zstd.

więcej informacji na blogu AIS:

Aktualizacja Zigbee2Mqtt do najnowszej wersji 1.32.1.

W najnowszej wersji jest obsługiwanych jest 3022 urządzeń od 381 producentów

więcej informacji na GitHub Zigbee2Mqtt:

Aktualizacja Home Assistant do wersji 2023.7.2

więcej informacji na blogu Home Assistant:

6 polubień

Kurcze, muszę w końcu parkę Nikodema z Olą wgrać… i pewnie czeka mnie kupa roboty. Ale może Ola będzie wydajniejsza niż Leon…

Jak zaktualizować do wersji Paweł?
Mam ustawione na alfa a i tak jolka mówi ze wersja aktualna

1 polubienie

bramka utknęła na napisie “ai 3” a w logach jest co chwile takie coś

PM2      | App [ais:3] starting in -fork mode-
PM2      | App [ais:3] online
6|ftp    | tcpsvd: end 6873 exit 0
6|ftp    | tcpsvd: status 0/30
1|node-red  | 19 Jul 20:57:14 - [info] [server:ha jolka ais dev3] Connecting to http://localhost:8180
3|ais       | 2023-07-19 20:57:17.544 ERROR (MainThread) [root] Uncaught exception
3|ais       | Traceback (most recent call last):
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/bin/hass", line 8, in <module>
3|ais       |     sys.exit(main())
3|ais       |              ^^^^^^
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/lib/python3.11/site-packages/homeassistant/__main__.py", line 214, in main
3|ais       |     exit_code = runner.run(runtime_conf)
3|ais       |                 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/lib/python3.11/site-packages/homeassistant/runner.py", line 179, in run
3|ais       |     return loop.run_until_complete(setup_and_run_hass(runtime_config))
3|ais       |            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/lib/python3.11/asyncio/base_events.py", line 653, in run_until_complete
3|ais       |     return future.result()
3|ais       |            ^^^^^^^^^^^^^^^
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/lib/python3.11/site-packages/homeassistant/runner.py", line 146, in setup_and_run_hass
3|ais       |     hass = await bootstrap.async_setup_hass(runtime_config)
3|ais       |            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/lib/python3.11/site-packages/homeassistant/bootstrap.py", line 115, in async_setup_hass
3|ais       |     async_enable_logging(
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/lib/python3.11/site-packages/homeassistant/bootstrap.py", line 440, in async_enable_logging
3|ais       |     from homeassistant.components import ais_usb
3|ais       |   File "/data/data/com.termux/files/usr/lib/python3.11/site-packages/homeassistant/components/ais_usb/__init__.py", line 16, in <module>
3|ais       |     import pyinotify
3|ais       | ModuleNotFoundError: No module named 'pyinotify'
PM2         | App [ais:3] exited with code [1] via signal [SIGINT]

więc czeka mnie czasochłonne przywracanie kopi bramki

Jak masz zrobione połączenie przez FTP z bramka np. programem WinSCP to przywrócenie poprzedniej wersji sprowadza się do podmiany plików. Oczywiście jeśli zrobiłeś sobie backupa przed aktualizacją.
Raz się tak musiałem ratować, to podmieniłem całe katalogi, zresetowałem bramkę i poszło.

Ale jak aktualizujecie. Napiszcie co o jak

a które konkretnie pliki podmieniasz @boskikak aby mieć poprzednią wersję?

@paciuk tak jak zawsze aktualizację robi się przez np ip 192.168.x.y:8180/config/ais_dom_config_update

ja musiałem pierw PEŁNY RESET APLIKACJI na bramce potem zrobic jakies nowe konto i dopiero zaktualizować bramkę a następnie przywrócić z kopi i teraz wszystko działa ale wyświetla błąd jakiś z wasza integracją

image

a w logach nic o tym nei ma

i w rejestrze encji też nei widzę

No wlasnie u mnie mówi ze system aktualny

bo musisz być na kanale alfa a nie stabilnym i być zaktualizowany do termuxa aby wykryło

Mam od dawna na alfa ale nic to nie daje. Tak jeszcze zapytam czy komus udalo sie wrocic do sviete z termux na pro1? Już powoli wkurwia mnieten ais. Coraz wiecej rzeczy nie działa.

Na dev 1 próbowałem wrócić do wersji sprzed termux to udało się z mizernym skutkiem bo niby działa(ale nie wszystko) na jakiejś starej wersji ha mimo kanału beta to nic nie wyszukuje

ale bez tunelu chyba żebym zmienił adres bramki to wtedy może tak bo nie będzie on zarejestrowany w cloud flare jak widać poniżej

1 polubienie

Rozpakuj plik z backup i zobacz jakie zawiera foldery.

1 polubienie

20-07-2023 otrzymałem w powiadomieniach o możliwości aktualizacji systemu bramki pro1 na system Paweł. Uruchomiłem aktualizację. Bramka restartowała się ale już nie uruchomiła. Uruchamiając bramkę bramka niby startuje ale po chwili na monitorze podłączonym po hdmi widzę stronę Asystent domowy oraz napis łączenie z http://127.0.0.1:8180 ale dalej już się nic nie dzieje, nie działa również pilot. Jest tak od 20-07-2023, co mam teraz zrobić, proszę o poradę. Mała poprawka pilot zaczął działać

Polecam zrobić to co ja czyli wykonać reset aplikacji z poziomu ekranu bramki i potem zaktualizować a następnie przywrócić z kopi

1 polubienie

jolka
lut '21
@Cezary.K @Goral64 @Tomasz
i generalnie wszyscy z problemem 127.0.0.1 - potwierdzamy to nasz błąd - dzięki za info.

Chodzi o to, że brakuje w adresie portu, jak wpiszecie w przeglądarce na bramce adres: http://127.0.0.1 to będzie taki sam efekt - problem z połączeniem.
Ale jak dodacie port do adresu i wpiszecie w przeglądarce na bramce:
http://127.0.0.1:8180

to będzie OK

To zupełnie niegroźny problem, który nie ma wpływu na działanie bramki - zdalnie bramka normalnie jest dostępna. Ale zrobimy na to fix-a i puścimy aktualizacją żeby nie czekać do kolejnego wydania.

PS
mamy już winnego

Wpis w wyszukiwarkę adres http://127.0.0.1:8180

2 polubienia

Zrobiłem jak polecał Szamotuly2004, zrobiłem reset aplikacji z poziomu ekranu bramki i teraz bramka wystartuje i zatrzymuje się na ekranie z głośnikiem, nie mogę przejść na menu, pozwala mi wejść tylko na ikonę w prawym górnym rogu na androida (pozostałe nie działają) , gdzie pokazuje mi że połączono na moim starym IP bramki i to wszystko, nic więcej zrobić nie mogę. W żadnej przeglądarce adres bramki nie odpowiada, nie mogę zrobić żadnej konfiguracji poza ustawieniem adresu IP Adres http://127.0.0.1:8180 nie odpowiada

Sprawdzałeś czy w konsoli na porcie 8888 nie ma błędów skoro bramka już wstaje za pomocą polecenia pm2 log u mnie na początku były problemy że miałem podlinkowane puste pliki do grup itp więc wystarczyło że usunąłem te pliki i wpisy w configuration.yaml i system się uruchomił poprawnie za którymś razem bo musiałem pojedynczo usuwać robić restart z drogiego okna przeglądarki też z konsolą za pomocą polecenia pm2 restart ais

wpisz w konsoli - po ssh

pip install pyinotify

image

i będzie OK

PS
powinno się automatycznie zainstalować, sprawdzimy instalkę…

Nowa wersja wydana na kanale ALFA

Główna zmiana to HA w wersji 2023.7.3

dodaliśmy też kilka poprawek to ffmpeg i automatycznie instalujemy ha-av - tak żeby lepiej działały kamery

2 polubienia

porty ustawiamy w pliku ~/.bash_profile ten skrypt jest automatycznie odpalany przy uruchominiu bramki
można sprawdzić:

nano ~/.bash_profile 

jak widać ssh działa na porce 8022 i standardowym 22
aplikacja web na porcie 8180 i standardowym 80
ftp na porcie 1024 i standardowym 21