WIP Integracja MQTT SUPLA

Zainstalowałem Suplę w dockerze w RPi wg

https://github.com/SUPLA/supla-docker

Brokera MQTT na RPi nie instalowałem bo podpiąłem ta Suplę bezpośrednio do AIS.

Ale ciekawy jestem mostu pomiędzy brokerami.

Ja instalowałem MQTT stąd Docker Hub

1 polubienie

Dzisiaj wyłączyłem integrację AIS SUPLA MQTT i zostawiłem tylko bridge z brokerem używanym przez Suplę. No i urządzenia w AIS są widoczne, sensory się meldują…
O co tu więc chodzi?
Dlaczego w takim razie AIS SUPLA MQTT nie działa a bridge tak?

1 polubienie

Ja jeszcze o tym napiszę bo wciąż testuję ale już teraz na 100% widzę, że integracja AIS SUPLA MQTT jest wadliwa. Zrobiłem integrację bez tego dodatku tylko bezpośrednio w configuration.yaml (czyli od strony HA) i to działa bezbłędnie z publicznym serwerm mqtt Supli. A tamta leży od niedzieli…

1 polubienie

Działa bezbłędnie do czasu restartu bramki. Potem po myku z wyłączeniem i włączeniem MQTT w Supli znów działa.

Jeden temat się rozwiązał.
Przy konfiguracji bridge do brokera Supli zasubskrybowałem tylko temat supla

topic supla/# out 0
topic supla/# in 0

a powinienem także homeassistant

topic supla/# out 0
topic supla/# in 0
topic homeassistant/# out 0
topic homeassistant/# in 0

Teraz restart bramki nie ma już wpływu na brak dostępności. Urządzenia są dostępne od razu jak bramka wstanie.
Pozostaje więc pytanie dlaczego integracja AIS SUPLA MQTT nie chce działać tak jak bridge?

1 polubienie

Ja już się gubię w ilości mostów jakie stawiasz… :stuck_out_tongue_winking_eye:
Może sprawdź konfigurację brokera MQTT na bramce AIS…

Może ten most jest zwodzony i trzeba go opuścić?

Na razie postawiłem 2, ale tylko 1 do Supli. I jest on tak ustawiony jak na Twoim obrazku. Tylko dzisiaj dodałem jeszcze topic homeassistant i teraz śmiga aż miło.
Natomiast nie działa AIS SUPLA MQTT. A niby powinien…

Gdzieś czytałem że jest limit połączeń do suplowego MQTT po jednym na IP - może o to chodzi?

Limit dotyczy API. Poza tym mam własną instancję brokera MQTT.

Prawidłowe ustawienie topicków do integracji z HA z Supla to:
topic supla/# in
topic homeassistant/# in
topic supla/+/devices/+/channels/+/execute_action out
topic supla/+/devices/+/channels/+/set/+ out

Nie testujesz integracji z Suplą więc się gubisz. Nie przejmuj się :crazy_face:

1 polubienie

To, zdaje się, gdyby chciał np dwie bramki podpiąć pod jeden publiczny serwer mqtt Supli

Natywna integracja z Suplą.
obraz
Czy nie można by tego punktu “zrównolegić” z opcją podania ręcznie parametrów połączenia? Zwłaszcza jak mam własny broker, z którego korzysta Supla?
Przecież poniższe dane można wklepać z palca zamiast przeklikiwać się przez strony.
obraz
No i teraz istotne… Co to jest za parametr “Pytanie o status urządzeń”? Co oznacza ustawienie wartości od 1 do 24 zapytań dziennie o statusy urządzeń?
A może jak jest domyślnie 1 zapytanie na dzień, to może po ustawieniu integracji trzeba cierpliwie poczekać aż nadejdzie ten moment, kiedy w danym dniu po raz pierwszy integracja zapyta się broker MQTT o status urządzeń? A może to jeszcze coś innego?

1 polubienie

Jeszcze porównanie dwóch integracji mostkowych. AIS (portal integratora) i SUPLA.
Po uruchomieniu obu integracji mamy:
obraz
Po chwili
obraz
a w szczegółach
obraz
i
obraz
Na innej bramce bridge AIS działa
obraz
a w szczegółach ma
obraz

Jak widać, integracja Supli u mnie w ogóle nie próbowała się połączyć i cały czas ma status starting
Poprzeglądałem sobie różne pliki z konfiguracjami i zastanowiło mnie dlaczego integracje z serwisami w sieci do której podpięta jest bramka mają
connection_class": "local_poll"
a podpięte do internetu, jak bridge AIS mają
connection_class": "cloud_poll"
a przecież mój broker Supli jest w sieci lokalnej a też ma ustawione cloud_poll.

Kolejna porcja danych. Status success!
DEV 3, tym razem integracja z publicznym serwerem Supli
obraz
W szczegółach
obraz
No i dodało się urządzenie, które na te potrzeby zarejestrowałem na publicznym serwerze!

Tak więc ewidentnie problem jest w integracji z lokalną instancją Supli.

To teraz potestuj jakis czas te urządzenia na publicznym serwerze supli

No dobra, oberwało mi się na forum Supli, dlatego od teraz cierpliwie czekam na odpowiedź dlaczego integracja AIS SUPLA MQTT nie działa z lokalną instancją Supli/brokera MQTT?
@jolka jakich danych potrzebujesz, żeby mieć materiał do sprawdzenia czemu nie działa?
A na razie do czasu rozwiązania problemu będę korzystał z integracji mostkowej wpisanej z palca do mosquitto.conf.

1 polubienie

OK, widzimy, że jest błąd… sprawdzamy to i damy znać

1 polubienie

Może jeszcze to pomoże?
1619705637: New connection from 172.16.144.6 on port 1883.
1619705637: Client <unknown> disconnected due to protocol error.
To próba podłączenia się integracji do brokera MQTT Supli.
Przy czym używam tam eclipse-mosquito w wersji 1.6.14 a widzę, że chyba wszyscy śmigają już na 2.0+