WIP Integracja MQTT SUPLA

Tak jak pisałem w innym poście, wszelkie problemy z instalacja własnej instancji albo już zostały opisane albo czekają na wyjaśnienie na forum Supli. Tutaj nie ma sensu o tym pisać.
Napisze tylko że ja mam zainstalowane na dockerze w układzie proxy, bo mam jeszcze supla-scripts zainstalowane, z którego korzystam bardzo sporadycznie, tylko do przeglądania wspólnego wykresu dla różnych czujników temperatury. Docelowo automatyzację poza harmonogramową Supli planuję przenieść na AIS.

@Goral64 ok. Wolałbym dopracowaną integrację ais-supla ale póki co tak nie jest. Dzisiaj działa dobrze, wczoraj fatalnie. No ale Aisowcy mają sprzęt Supli więc może coś wydumają :grinning_face_with_smiling_eyes:

Ale obawiam się, że to nie jest kwestia kalendarza (dzisiaj, wczoraj, przedwczoraj, jutro) a raczej warunków w jakich ta integracja pracuje.
Możliwe, że problemem jest publiczny broker Supli. Może tutaj są jakieś problemy wydajnościowe, może problemy z internetem lub jakiegoś elementu sieci.
Ja od początku postawiłem na lokalną instalację Supli, zanim w ogóle dowiedziałem się o istnieniu AIS, które wyznaje tę samą zasadę, że instalacja lokalna jest dobra :slight_smile:

1 polubienie

Możliwe ale po to Jolka z Zygmuntem dyskutowali aby to dopracować. Na razie trochę to wygląda na… jednak zamilczę bo mogę się mylić a drugiej strony AIS ma sprzęt Supli i testy trwają. Trzymam kciuki.

Problemy w sieci brałem pod uwagę ale to monitorowałem i sprawdzałem podczas problemów i mogę je wykluczyc. A nawet jezeli byłoby to problemem to to by oznaczało niezwykłą delikatność transmisji na poziomie księżniczki na ziarnku grochu… :slightly_smiling_face:

Póki co u mnie działa na 100% ale oczywiście w miarę intensyfikacji eksploatacji tej integracji będę obserwował jej stabilność.

@Goral64 udało się - mam Suplę (do testów, na razie) lokalnie na RPi

Nie muszę mieć SSL, chcąc łączyć się z nią wyłącznie lokalnie, nie z zewnątrz?

(bo w sumie z zewnątrz mogę dostać się do AIS)

Ona chyba się domyślnie instaluje z wymaganym połączeniem szyfrowanym. Tylko certyfikat pewnie nie jest zaufany.
Nie wiem też jak zadziała integracja, kiedy podasz adres serwera lokalnej Supli. Ale musisz sprawdzić. Ja mam ustawiony dostęp po nazwie domenowej hosta obsługiwanej w internecie (DynDNS) jak i w LAN (lokalnie).

1 polubienie

Ok. Sprawdzę to i dam znać. Dzieki.

PS w tym momencie integracja u mnie znowu dostała czkawke

SSL czy własna domena do sterowania lokalnego nie jest wymagana

1 polubienie

Bardzo dziękuję za odpowiedź. W kwestii Supli dużo się dzisiaj nauczyłem i dowiedziałem z tego forum. :+1:

Na razie podpiąłem do lokalnej supli mój testowy termometr - działa :slight_smile:

Długo się nie nacieszyłem :frowning: Próba włączenia historii i dziennika na karcie SD wymagająca restartu bramki, zakończona niepowodzeniem, wywaliła w kosmos integrację z Suplą i nic z niej nie jest dostępne :frowning:
Ktoś ma pomysł jak to najsprawniej reaktywować?

Czyli odwrócenie sytuacji - wyłączenie zapisu logów do bazy - nie przywraca Supli tak by działała u Ciebie, tak jak wcześniej?

Niestety nie… Jakiekolwiek zmiany w konfiguracji historii i dziennik nie przywracają automagicznie aktywności integracji z Suplą :frowning:

Myślę, że @jolka lub @araczkowski nam to wyjaśni i pomoże zrozumieć.

OK, przywrócenie integracji Supli (poza faktem, że nie powinno być potrzebne!) to wyłączenie integracji na serwerze Supli, odczekanie 5 minut i włączenie jej z powrotem. Integracja w AIS przywracana jest błyskawicznie w tym momencie :smiley:
Także coś tutaj nie styka, ale mam nadzieję, że pzygmunt i @jolka to ogarną :wink:

1 polubienie

Pod warunkiem, że u nich - wiadomo - wszystko działa… :crazy_face:

Słuchaj, zrobiłem - Suplę na dockerze na RPi podłączyłem pod broker MQTT z AIS i bramka od razu wykryła mój testowy suplowy termometr

Ale ciekawy jestem - Ty masz dwa brokery i most pomiędzy nimi. Jaki broker MQTT masz na RPi?

mosquitto pod dockera

dziękuję. jeśli masz jakiś link, na którym się wzorowałeś - prześlij proszę (docker to od wczoraj dla mnie nowa rzecz - dobrze że Suplę wg dokumentacji tam zainstalowałem).

pozdrowienia :slight_smile:

ale w kontenerze instalowałeś?