Żarówki IKEA Trdfri integracja przez zigbee2mqtt cc2531

A bramkę Ikea i inne Zigbee zastąpisz tym dongle wpinając do bramki AIS pod USB:

Hej, w ostatnim czasie zauważyłem kilka razy, że żarówki IKEA samoczynnie się zapalają. Zdarza się to np. po przerwie w dostawie prądu lub ponownym uruchomieniu bramki (tym codziennym o 4.10 rano czy coś koło tego).

Objaw jest taki, że w systemie suwaczki nie pokazują aktualnego stanu tzn. żarówka się świeci ale wg bramki jest zgaszona. Gdy włączam z poziomu bramki żarówkę fizycznie nic się nie dzieje, ale stan na bramce się zmienia. Gdy wyłączam, żarówka gaśnie i stan na bramce jest zmieniony na poprawny. Od tego momentu stany są już rozpoznawane prawidłowo aż do kolejnego (IMO losowego) zdarzenia.

Oczywiście są podłączone do bramki za pomocą dongla ze sklepu AIS.

Dziwne. Ja takiego objawu nie mam, a też używam zigbee2mqtt

Potwierdzam, że przy braku zasilania i jego przywróceniu, żarówki IKEA-zigbee zostają zapalone bez względu na stan sprzed wyłączenia. Natomiast nie miałem przypadku aby po restarcie czy wyłączeniu samej bramki samoczynnie zmieniały stan. Wydaje mi się, że jest to związane z czasem “wstawania” bramki po zaniku napięcia: żarówka reaguje natychmiast na pojawiające się napięcie a bramka kilka minut do pełnego uruchomienia ale dla przykładu gniazdo zigbee zawsze zachowuje stan sprzed wyłączenia. Może da się wymusić stan żarówki automatyzacją
po zaniku zasilania?

Dziś rano wstałem i zastałem świecącą się lampkę w salonie, zaniku prądu nie było, ponieważ zegarek na piekarniku się nie zresetował :wink: podłączę pod lampkę z żarówką IKEA gniazdko fibaro z pomiarem energii i przyjrzę się temu bliżej czy to na pewno poranny, samoczynny restart bramki. Automatyzacją tego nie zrobię, ponieważ stan żarówki w systemie jest wyświetlany jako wyłączony. Musiałbym mierzyć pobór prądu, ale to już chyba przerost formy nad treścią :wink:

Potwierdzam, że gniazdo IKEA zachowuje się prawidłowo w analogicznej sytuacji.

Może masz piekarnik na innej fazie, a zanik był tylko na tej od świateł?
Możesz zrobić automatyzację jak zmienia się stan żarówki z unavailable na ‘on’ to wyłącz.

1 polubienie

Zaciekawiłeś mnie. Restartujesz bramkę codziennie? Są ku temu jakieś wskazania?

@Cezary.K Przepraszam, to chyba moja nadinterpretacja tego co codziennie się optymalizuje na naszych Jolkach. Np. ten wątek ->Nowa wersja 0.107 na kanale BETA

Nie wykluczone, dzięki! Przyjrzę się temu bliżej pod tym kątem.

Dokładnie, ostatnio była u mnie awaria w okolicy i wywaliło jedną z trzech faz, nawet bym nie zauważył, bo większość rzeczy działało, oprócz światła w sypialniach (akurat było jasno, więc nie widziałem) i niektórych gniazd.
Indukcja mi jedynie pokazała problem z napięciem, ale to też się objawiło pod obciążeniem dopiero.

Jest to ciekawy rodzaj awarii, ja się pierwszy raz spotkałem z wywaleniem tylko jednej fazy

A mi się udało wszystko wyklikać za pomocą automatyzacji, skryptów i scen, bez dodawania kolejnych modułów i wgrywania plików (mam oba piloty ikea). Plus dla bramki i pilota jest taki, że można go używać do więcej niż jednego urządzenia. Świecenie po zaniku zasilania jest normalne w końcu tak działa każda żarówka, można ewentualne dodać jakąś automatyzację wyłączającą światła po uruchomieniu bramki (choć będą tego minusy).

Skrypt wygląda tak, że wyzwalaczem jest kliknięcie, które wywołuje ustawienie koloru


w kolejnych krokach jest oczekiwanie na kolejne kliknięcie i ustawienie innyh kolorów (lub wywołanie scen)

W automatyzacji jest wywoływany taki skrypt:

1 polubienie

W jaki sposób instalowałeś na bramce appdaemon?

Dzień dobry, próbuje dodać żarówkę Ikea do Conbee II, ale się niestety nie dodaje. Jaka jest prawidłowa procedura dodawania takiego urządzenia? Może coś źle robię. Zigbee2mqtt mam w wersji 1.33.0

Na początek zawsze zaglądaj na stronę

Jeśli znajdujesz na liście swoje użądzenie, to w opisie jest też zawarty sposób parownia.

Drugą przydatną strona:

1 polubienie

No jest supported :slight_smile:

Ale czemu się nie paruje, hmmm

Co insrukcja z Ikea mówi o wprowadzeniu w tryb parowania?

Na opakowaniu żarówki nie ma oznaczenia modelu LED2102G3, do którego podałeś link z listy Z2M.

1 polubienie

Trzeba było ją włączyć i wyłączyć 5 razy aż zaczęła migać.

Używasz czasu przeszłego, to znaczy że ddało się sparować?

1 polubienie

Tak, udało się. Dziękuję za podpowiedzi, stronki już sobie zapisałem

Czyli wystarczyłoby przeczytać instrukcje :face_with_hand_over_mouth: