Zigbee w DEV3 przestało działać

Cześć,
padła mi sieć Zigbee na Conbee2. Co może oznaczać status=0%?

Oznacza, że usługa nie działa w PM2. Spróbuj wyjąć i włożyć Conbee do portu USB. Potem jeszcze raz sprawdź pm2 status.

Już kilkakrotnie to robiłem, ale dalej tak samo. Niekiedy na kilka sekund pojawia się status online, ale szybko przeskakuje do 0%.
Zastanawiam się, czy to po prostu nie padł mi Conbee.

A co mówią logi z pm2? Próbowałeś wykonać pm2 restart zigbee?

~ $ pm2 restart zigbee,
Use --update-env to update environment variables
[PM2][ERROR] Process or Namespace zigbee, not found

Spróbuj pm2 stop zigbee i następnie pm2 start zigbee

Dalej jest tak samo :frowning:

1 polubienie

To jak, podeślesz logi czy na coś czekasz?

Wklejaj logi jako tekst, naprawdę sądzisz, że wszystkim się chce przepisywać tekst (generowany maszynowo, więc niezbyt łatwy do przepisania 1:1) z obrazka?

hint: popróbuj myszkę z shift, ewentualnie wykop logi z plików które widać na screenshocie

Koordynator conbee2 możesz sprawdzić czy jest sprawny choćby pod Windows.

~ $ pm2 logs zigbee
[TAILING] Tailing last 15 lines for [zigbee] process (change the value with --lines option)
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:info  2023-12-10 15:17:12: Logging to console and directory: '/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/data/log/2023-12-10.15-17-08' filename: log.txt
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:info  2023-12-10 15:17:12: Starting Zigbee2MQTT version 1.25.1 (commit #3f6a137)
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:info  2023-12-10 15:17:12: Starting zigbee-herdsman (0.14.27)
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2023-12-10 15:17:13: Error while starting zigbee-herdsman
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2023-12-10 15:17:13: Failed to start zigbee
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2023-12-10 15:17:13: Check https://www.zigbee2mqtt.io/guide/installation/20_zigbee2mqtt-fails-to-start.html for possible solutions
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2023-12-10 15:17:13: Exiting...
16|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2023-12-10 15:17:13: Error: spawn udevadm ENOENT
16|zigbee  |     at Process.ChildProcess._handle.onexit (internal/child_process.js:269:19)
16|zigbee  |     at onErrorNT (internal/child_process.js:467:16)
16|zigbee  |     at processTicksAndRejections (internal/process/task_queues.js:82:21)

Pod Windowsem Conbee2 jest pokazany jako nieznane urządzenie “ConBee II”, ale słychać jak się co chwila łączy i rozłącza.

Wklej jeszcze swoją konfigurację z Zigbee2MQTT.
Tu ją znajdziesz:

Czy ostatnio instalowałeś jakąś nową integrację? Zwłaszcza chodzi o ZHA lub DeConz.

Kolejną informacją, będzie sprawdzenie czy po włożeniu Conbee do potru USB (przy podłączonym monitorze po HDMI do bramki) Android rozpoznaje adapter USB i słyszysz komunikat “Jolki” o rozpoznaniu Conbee?

Niestety po włożeniu Conbee do portu bramki jest cisza, czyli nie zostaje rozpoznany.
Po włożeniu myszki jest informacja o rozpoznaniu.

Sprawdź pod Windows swojego dongla:

https://phoscon.de/en/conbee2/install#windows10

To oznacza, że nie ma sterowników w Win dla tego urządzenia i należy je doinstalować.
P.S.
Nie wiem jak będziesz daleko z tym sprawdzaniem. Nie wiem jak będzie ze sparowanymi urządzeniami pod Z2M.

Z2M trzyma własną kopię bazy danych sieci, więc prawdopodobnie nawet skasowanie NVRAM nie jest szkodliwe jeśli mamy zbackupowane Z2M.

Ale oczywiście zawsze warto dmuchać na zimne, najprostszy test to aktualizacja firmware.

PS Windows 10/11 powinny rozpoznać sticka i samodzielnie pobrać sterownik z windowsupdate (więc dostęp do internetu to podstawa)

W Windowsie 11 stick zostaje rozpoznany jako zwykły COM bez nazwy “Conbee” i program do updatu nie może go znaleźć. Niestety Windows nie pozwala na przeinstalowanie zewnętrznego sterownika, gdyż informuje że jego jest najlepszy…
Jak powinien zgłosić się on w Windows 11?

Masz gdzieś możliwość podpięcia się pod inny system niż Win11?

A dlaczego uważacie, że Conbee2 ma nie być portem szeregowym?
(skoro korzysta ze standardowego sterownika portu szeregowego na USB usbser.sys a ten “sterownik” dla win7 w sumie tylko zmienia nazwę portu na ConBee_II, ale oprócz tego to jest najzwyklejszy port szeregowy Atmel’a co pasuje do flaków w sticku)
Wprawdzie Dresden Elektronik ma własny VID: 1cf1 poniżej lista ich sprzętu
https://usb-ids.gowdy.us/read/UD/1cf1
więc PID dl tego modelu (conbee2) powinien być 0030

Świetne narzędzie do identyfikowania sprzętu USB dla Windows (działa pod win11, wiem, bo używam)

Drugie też doskonałe narzędzie do zaawansowanej diagnostyki USB pod win (też działa OK w Win11, wiem, bo używam)

Proponuję odpalić linię poleceń z prawami administratora
i użyć jakąś świeżą wersję flashera

Dorwałem Windowsa 7 i doinstalowałem sterownik. Conbee zgłasza się poprawnie jako ConBee_II(COM26), ale deCONZ nie znajduje żadnego COM-a i nic nie niemożna wybrać do połączenia.

Jak pisałem posty wyżej “dedykowany sterownik” zmienia tylko nazwę portu, ale nie zmienia jego działania - to wciąż port szeregowy USB CDC.

Flasher, który podlinkowałem wyżej rozpoznaje, że to Conbee2 (czy tam coś innego, bo jest uniwersalny też dla innych wypustów Dresden Elektronik) na podstawie komunikacji ze sprzętem a nie nazwy portu, więc jeśli nie jest się w stanie skomunikować, to ja stawiam na uwalonego sticka…
Linie poleceń (w katalogu gdzie masz rozpakowane pliki) na wszelki wypadek odpal z prawami administratora i dopiero w niej flasher, czyli w niej
GCFFlasher -l
powinieneś zobaczyć listę podłączonych dongli, jeśli nie znajdzie żadnego sprawnego to tabelka będzie pusta