Zigbee2mqtt cc2531 - przestało działać

Wiemy już że doniegil bądź aplikacja zigbee jest czasem problematyczna.
Więc mam dwa pytania :slightly_smiling_face:
Czy jest możliwość uruchomienia conbee lub innego dongla zigbee z anteną ?
Chodzi o poprawę jakości połączenia z urządzeniami.
Druga kwestia to sama aplikacja.
Czy naprawdę każda aktualizacja wnosi tak dużo do systemu ?
Zastanawiam się nad sensem aktualizacji które czasem dają więcej złego jak dobrego :slightly_smiling_face:

Tak Conbee2 zadziała Ci na Jolce z Zigbee2MQTT.
@Pattio oraz @bartik22 używają, ale mają jakieś problemy.
Pamiętaj że Conee2 + Zigbee2MQTT to beta rozwiązanie, oraz poza podpięciem dongla Conbee2 trzeba dodać wpis w configu Zigbee2MQTT, że to jest dongle deconz.

Tak były problemy, jeden czujnik ruchu zwariował (nadal nie wiem czy to z2q czy sam czujnik)
w moim przypadku od momentu oficjalnej aktualizacji wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Od niecałych dwóch tygodni nieprzerwalnie działa :slight_smile:

Podobno wyszła jakaś aktualizacja Conbee która poprawia współpracę z Zigbee2MQTT, ja narazie wróciłem do C2531 ponieważ były problemy z czujnikiem ruchu i gniazdkiem BlitzWolf.
edit.
Dobra sprawdziłem w komputerze, aktualizacji brak ,za to w HA widzi ale nie chce się zaktualizować.

Chyba zadziałało - baaaaardzoo dziękuję!

1 polubienie

Nie obraź się proszę nie jest moją naturą ani też celem mówienie komukolwiek przykrych rzeczy… ale to co piszesz to nie prawda.

Opisujesz bardzo obrazowo “totalną zwiechę”, “brak jakiegokolwiek kontaktu”, “na amen” , “dołączyłem do niechlubnego grona posiadaczy wadliwych dongli od AI-Speaker”
To nic nie wnosi do tematu, poza przekłamanym obrazem który tworzysz w swojej głowie i imputujesz innym.

Masz potężne narzędzie z root-em, dokumentacja, API, 3 językami programowania, asystentem głosowym, treściami audio, pełnym dostępem do kodów źródłowych. Masz to wszystko lokalnie w swoim domu, nikt cię nie inwigiluje i nie zarabia na boku sprzedając danych o Tobie i Twoich zachowaniach reklamodawcą.
Dostałeś dużo więcej niż Ci się wydaje, że zapłaciłeś.
Możesz programować własne fantastyczne integracje, poprawiać kody, zgłaszać problemy w Github z logami i opisami… a wszystko co jesteś w stanie zrobić to dziwić się, że wkładasz do tego wszystko co się da a jednak nie działa samo … i kwieciście opisywać to na forum oczerniając przy tym producenta i ludzi którzy ciężko pracują nad tym projektem.

Masz potężne narzędzie do budowania inteligentnego dom, to narzędzie ma taką właściwość, że na tym etapie nie jest przyjazne (ma konsole, logi, nie wszystko jeszcze super działa, mało co jest proste). To narzędzie na tym etapie pozwala na zbudowanie takiego smart home jak smart jest jego właściciel.

Przy bramce DEV za 199 zł czytanie dokumentacji i rozumienie technologi jest bardzo przydatne do osiągnięcia sukcesu. Oczywiście jak się nie potrafi dodać własnej integracji tak żeby czegoś nie zepsuć to można cieszyć się wbudowanymi integracjami które działają - słuchać radia, sterować naszym gniazdkiem głosowo - to wszystko śmiga :slight_smile:
A jak się coś popsuło i nie wie się dlaczego, to zamiast opisywać na forum swoje problemy można zresetować do naszych kodów i znowu będzie śmigać.

Jak wydamy bramkę AIS EASY to będzie łatwiej :wink: A jak powstanie wersja AIS PRO to będzie miała długoterminowe wsparcie i konfigurację przez dystrybutorów - mamy nadzieję, że część z nich to będą też ludzie z tego forum którzy będą mogli zarabiać na swojej pasji, na automatyce domowej.

Bardzo Cię proszę, zanim zaczniesz kolejny wątek na forum, na początek zapoznaj się z pierwszym punktem regulaminu forum. Przeczytaj to proszę ze zrozumieniem:

2 polubienia

@jolka, żeby nie rozpisywać się zbyt długo, chciałbym podkreślić jak bardzo szanuję Waszą pracę i jak najbardziej doceniam wartość urządzenia zwłaszcza w tej kwocie (wielokrotnie pisałem, nie tylko na tym forum, że są to moje najlepiej zainwestowane pieniądze). Nigdzie i nigdy tego nie negowałem, najwyraźniej zbyt personalnie odebrałem Twój pierwszy wpis i stąd nieporozumienie.

:v:

3 polubienia

dołączyłem do grona , przeczytawszy cały post wypróbowałem wszystkie porady na postawienie dongla ale bez szans bramka po pełnym restarcie żadna kopia nie przywrócona czysty system
PM2 | App [zigbee] with id [5] and pid [7216], exited with code [1] via signal [SIGINT]
PM2 | Starting execution sequence in -fork mode- for app name:zigbee id:5
PM2 | App name:zigbee id:5 online
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-01-10 11:40:13: Logging to console only’
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-01-10 11:40:13: Starting Zigbee2MQTT version 1.16.2 (commit #04c15f7)
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-01-10 11:40:13: Starting zigbee-herdsman (0.13.37)
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Error while starting zigbee-herdsman
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Failed to start zigbee
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Exiting…
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Error: AREQ - ZDO - stateChangeInd after 60000ms
5|zigbee | at Timeout._onTimeout (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/utils/waitress.js:46:35)
5|zigbee | at listOnTimeout (internal/timers.js:549:17)
5|zigbee | at processTimers (internal/timers.js:492:7)
takie cuda cc2531 od ais padł ?? dodam że dioda na nim gaśnie po około 10 sek.

Sprawdź pod innym portem usb. U mnie 3 z 4 portów w bramce przestało działać i to było przyczyną.

sprawdziłem wszystkie 4 porty dioda gaśnie na każdym po 10 sek,

Mam dongla cc2531 jak by coś za przysłowiowe piwko + wysylka

1 polubienie

ponowny flash dongle’a pomoże

To i ja mam tak samo a w logach

Zigbee2MQTT:error

Wracam do wątku bo jak pisałem tutaj: Zigbee2mqtt cc2531 - przestało działać - #27 przez Belamy
ZigBee przestało mi działać.
Zabrałem się do analizy i przygotowałem sobie:

• ZigBee dongle od AI-Speakera link
  • ZigBee dongle z antenką (na tym samym chipie co a AI-Speakera link
  • Nową instalację Home Assistanta (bazuje na tym bramka z AI-Speakera) na Raspberry Pi.

Okazało się, że jednak w dziwny sposób USB ZigBee z Ai-Speakera jednak nie działa i nie chodzi tu o wersję/aktualizację zigbee2mqtt czy HA.
Po prostu przestało działać bez powodu.
\Nie robiłem żadnego flashowania, po prostu był podłączony do bramki przez kilka miesięcy. Jedyne co robiłem systematyczne to aktualizacje oprogramowania bramki.

Jak podłączę USB ZigBee z AI-Speakera to w logach mam tak:

> zigbee2mqtt@1.17.0 start /zigbee2mqtt-1.17.0
> node index.js
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:05:43: Logging to console and directory: '/share/zigbee2mqtt/log/2021-01-11.01-05-40' filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:05:43: Starting Zigbee2MQTT version 1.17.0 (commit #1.17.0)
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:05:43: Starting zigbee-herdsman (0.13.46)
Zigbee2MQTT:error 2021-01-11 01:06:23: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2021-01-11 01:06:23: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2021-01-11 01:06:23: Exiting...
Zigbee2MQTT:error 2021-01-11 01:06:23: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
    at ZStackAdapter.<anonymous> (/zigbee2mqtt-1.17.0/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:94:31)
    at Generator.throw (<anonymous>)
    at rejected (/zigbee2mqtt-1.17.0/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:25:65)

Kiedy podłączęUSB ZigBee z antenką kupione na allegro to w logach mam tak:

> zigbee2mqtt@1.17.0 start /zigbee2mqtt-1.17.0
> node index.js
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:39: Logging to console and directory: '/share/zigbee2mqtt/log/2021-01-11.01-07-36' filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:39: Starting Zigbee2MQTT version 1.17.0 (commit #1.17.0)
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:39: Starting zigbee-herdsman (0.13.46)
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:43: zigbee-herdsman started
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:43: Coordinator firmware version: '{"meta":{"maintrel":3,"majorrel":2,"minorrel":6,"product":0,"revision":20190608,"transportrev":2},"type":"zStack12"}'
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:43: Currently 0 devices are joined:
Zigbee2MQTT:warn  2021-01-11 01:07:43: `permit_join` set to  `true` in configuration.yaml.
Zigbee2MQTT:warn  2021-01-11 01:07:43: Allowing new devices to join.
Zigbee2MQTT:warn  2021-01-11 01:07:43: Set `permit_join` to `false` once you joined all devices.
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:43: Zigbee: allowing new devices to join.
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:43: Started frontend on port 0.0.0.0:8099
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:43: Connecting to MQTT server at mqtt://core-mosquitto
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:44: Connected to MQTT server
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:44: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/bridge/state', payload 'online'
Zigbee2MQTT:info  2021-01-11 01:07:44: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/bridge/info', payload 

Co ciekawe jak podłączam USB ZigBee z AI-Speakera do komputera PC to w Windows 10 wykrywa urządzenie jako serial port, czyli poprawnie. Wygląda na to, że konwerter USB<->Serial port działa a dopiero stało się coś z chipem albo jego firmwarem.

Odeślę do IS-Speakera, niech sprawdzą.

2 polubienia

Niestety i mnie też kiedyś dopadła “awaria” CC2531 (ale ewidentnie z mojej winy), mam RPi3, CC2531 z antenką, HA (nie AIS) , w logach pojawiał się błąd jak poniżej:

zigbee2mqtt:info  2020-11-07 09:27:08: Starting zigbee-herdsman...
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Error while starting zigbee-herdsman
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Failed to start zigbee
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Exiting...
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
    at ZStackAdapter.<anonymous> (/opt/zigbee2mqtt3/node_modules /zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:72:23)
    at Generator.throw (<anonymous>)
    at rejected (/opt/zigbee2mqtt3/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:6:65)

Zigbee2MQTT nie może skomunikować się z adapterem CC2531. Po włożeniu do laptopa z Windows10 wszystko wyglądało na OK, system wykrył urządzenie USB, poprawnie je zidentyfikował ale po paru minutach następowało jego programowe odłączenie, ponowne wykrycie i podłączenie i tak w kółko. To jednoznacznie potwierdziło, że coś jest “nie tak” z tym dongle. Pora więc na jego ponowne flashowanie zgodnie z instrukcją Home Assistant - Zigbee2MQTT (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU . Całą procedurę już raz przechodziłem, wszystko miałem przygotowane więc tym razem poszło szybko i przyjemnie :slightly_smiling_face:. Oczywiście niczego nie trzeba lutować - wystarczy lekko odgiąć piny na CC2531 a do podłączenia nodeMCU V2 (CP2102) - lekko zmodyfikować standardowe przewody połączeniowe żeńsko-żeńskie.
Do dnia dzisiejszego nie pojawił się podobny problem z CC2531.

dodam że dioda na nim gaśnie po około 10 sek.

BTW: to można kontrolować poprzez parametr w pliku konfiguracyjnym Zigbee2MQTT:

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  # Optional: disable LED of the adapter if supported (default: false)
  disable_led: false
2 polubienia

Jedynym punktem wspólnym zdaje się być firmware zigbee2mqtt i fakt, że używacie urządzeń zigbee. Z waszych wpisów wynika, że macie różne rodzaje cc2531 (z antenkami, bez antenek, od aispeakera), używaliście różnych sprzętów (bramka aispeaker, rpi) a problem i tak występuje…

Szukaliście na orginalnym forum zigbee2mqtt (po błędach które wam się powtarzają)?
Error while starting zigbee-herdsman
Failed to connect to the adapter
itd

1 polubienie

problem jest już znany w projekcie zigbee2mqtt i dotyczy różnych adapterów ( ConBee II, CC2652RB, CC2530, CC2531 …) oraz różnych bramek (PC, NUC, RPI…)

Jesteśmy umówieni z użytkownikiem którego to spotkało, że ma nam odesłać adapter do sprawdzenia.
Zobaczymy czy takie urządzenie zadziała u nas (czy to powodują urządzenia w sieci czy coś jest nie tak z oprogramowaniem w samym adapterze).
Opiszemy czy coś udało nam się ustalić i czy jest jakiś sposób na reset bez przeprogramowywania.

4 polubienia

Tak jak się umówiliśmy, wczoraj nasz użytkownik odesłał nam adapter cc2531 do diagnozy.
Oraz listę urządzeń z którymi adapter działał:

Chociaż jest to promil w naszej sprzedaży, to taki niewyjaśniony problem jest niepokojący i chcieliśmy to zrozumieć… dlatego zacząłem to już wcześniej wyjaśniać:

Wg autora projektu zigbee2mqtt problem nie jest w zigbee2mqtt, ale w oprogramowaniu Z-Stack Texas Instruments którego źródła są tu:
https://www.ti.com/tool/Z-STACK-ARCHIVE

Zacząłem drążyć temat bardziej.

Dzisiaj dostałem to urządzenie które nie chciało się komunikować i wykonałem na nim kilka testów.
Moim celem było sprawdzenie, czy uszkodzony jest sprzęt i jak nie to przywrócenie go do komunikacji bez ponownego przeprogramowywania.

Wynik testu:
:white_check_mark: sprzęt jest OK
:white_check_mark: już się komunikuje z zigbee2mqtt bez przeprogramowaywania
Wystarczyło zmienić kanał ZigBee channel z 11 na 25.

Tu opisałem szczegółowo, co zaszło:

Czy to koniec tej historii? Nie, oczywiście będziemy próbowali do końca zrozumieć co może powodować blokowanie komunikacji zigbee2mqtt z adapterem.

:information_source: Dla tych, co doświadczą problemów z komunikacją, proponujemy, żeby zmienili kanał na 25.

Rozważamy też możliwość zmiany domyślnego kanału na 25 w naszej fabrycznej konfiguracji. Oraz zaproponujemy wybór oprogramowania Z-Stack Texas Instruments: default lub source_routing w sprzedawanych przez nas urządzeniach.

Oprogramowanie w wersji source_routing pozwala wprawdzie na jednoczesne podłączenie do koordynatora bezpośrednio tylko 5 urządzeń (obecnie w default można podłączyć bezpośrednio 20) ale ma możliwość komunikacji po “trasach źródłowych” (source routing) co w konsekwencji pozwala na wykonanie większych i stabilniejszych sieci.

http://cms.digi.com/resources/documentation/digidocs/90001537/references/r_large_zigbee_networks-source_routing.htm?TocPath=Working%20with%20Zigbee|_____14

Zgłaszam temat do @Celina, żeby na aukcji dała Klientom do wyboru 3. opcję z oprogramowaniem, które ma być wgrane na adapter:

1. Bez oprogramowania
  2. Z-Stack_Home_1.2 (default)
  3. Z-Stack_Home_1.2 (source_routing)

Dla tych, co chcieliby zmienić oprogramowanie, ale nie mają do tego narzędzi, prawdopodobnie zaoferujemy usługę programowania/przeprogramowania urządzeń. Temat przemyślimy i damy znać.

3 polubienia

Prosze mieć na uwadze, że wtedy wymage jest powtórzenie parowania wszystkich urządzeń Zigbee - Frequently asked questions | zigbee2mqtt.io testowałem to u siebie i potwierdzam.
Zmiana kanału Zigbee może również wpłynąć na sieć Wi-Fi bo może dojść do nakładania się pasma.

tak, zgadza się :+1:

Ja po tym, jak urządzenie ruszyło na kanale 25, wróciłem na kanał 11 i działa OK bez przeparowywania. Ten adapter jest teraz automatycznie sparowany z urządzeniami, które w biurze działają też na kanale 11… protestujemy go jeszcze kilka dni na kanale 11.

No właśnie. Zastanawiamy się czemu to kanał 11 jest domyślny w z2m, na kanale od 1 do 13 (czyli też na 11) działa WiFi na tej samej częstotliwości. 25 wydaje się lepszym wyborem na domyślny.