Zigbee2mqtt cc2531 - przestało działać

Już miałem robił pełny reset aplikacji, kiedy okazało się, że myszka podłączona do bramki nie działa. Tak samo w portach USB-1 do USB-3, natomiast działa w USB-4. Teraz jak włożyłem dongla do tego portu serwis zigbee uruchomił się poprawnie.

Pytanie więc, czemu pierwsze 3 porty nagle przestały działać? Jak znaleźć przyczynę i jak to naprawić?

Nie spróbowałeś wyciągnąć z portu przed napisaniem tego postu?

@lyczko, próbowałem. Wyjmowałem i wkładałem dongla kilkukrotnie i sprawdzałem co się dzieje. Nie przyszło mi do głowy, że to może być kwestia portów USB, tym bardziej, że rano działały ponieważ podpiąłem mysz i klawiaturę do bramki. Zdziwiło mnie teraz, po południu, że mysz nie działa, dlatego przepiąłem do pozostałych portów.

edit
Dla jasności, dongla sprawdzałem pod portem USB1. Mysz rano podłączyłem do USB2. Teraz USB1, 2 oraz 3 nie działają. Cały czas byłem w pracy i nikt nic nie robił z bramką. Dlatego to dla mnie dziwne.

Staje po stronie @jolka. Nie działa zigbee. Ok nie działa, ale to nie wina dongla, tylko ciągłych aktualizacji. Jak nie nowa wersja HA to nowa wersja zigbee2mqtt. Zwiechy bramki, czy niedziałający zigbee mnie też dotknęły, ale poczytajcie w necie jakie problemy maja na czystym HA. Napiszcie coś o cc2531 to pierwsza odpowiedź będzie, żeby wywalić do śmieci. Nie jest to najlepszy sprzęt, ale na razie nie za bardzo jest alternatywa. HA sie rozwija, zigbee2mqtt również. To jest bramka w wersji DEV to nie oczekujmy działania jak Integra, czy Fibaro.

Alternatywa jest jak najbardziej, tylko niestety nie działa od tzw. strzała na Jolce, a i moja niestety niewielka wiedza nt. Androida/Linuxa nie pozwoliła tego naprawić - np. takie coś: CC2538 + CC2592. Mam to postawione obok na NUCu i śmiga aż miło patrzeć.

Ja to wszystko rozumiem i rozumiałem, tylko ostatnio obserwując to forum odnoszę wrażenie, że coraz częściej winy doszukuje się w użytkowniku, a nie w sprzęcie. Szukam, czytam, uczę się, polecam znajomym, nawet staram się pomagać innym na tyle ile potrafię, więc nie ukrywam, że odpowiedź @jolka w mojej ocenie była niesprawiedliwa i nie wnosiła wartości w rozwiązaniu problemu.

… ale OK, na szczęście przez przypadek wyszło, że dongle jest sprawny i na szczęście nie zrobiłem resetu aplikacji z czego się cieszę. Martwi mnie natomiast, że 3/4 portów USB przestało działać i tu serio nie mam wiedzy jak się z tym dalej uporać i co było przyczyną… Wychodzi na to, że powinienem sprzęt reklamować, ponieważ nie znam się na tym i nie powinienem próbować sam tego rozwiązać.

3 polubienia

Sprzet jest ok. Dziś się bramka zawiesza, a za 3 kolejne wersje juz działa ok. Jak moze to być wina sprzętu? Rozumiem irytację jak coś nie chodzi, ale tak to już jest. Można postawić HA na Rpi i mieć inne problemy. Najlepiej chyba na maszynie wirtualnej, tylko zużycie prądu jest trochę inne :slight_smile:
Bramka za takie pieniądze z takim wsparciem to naprawdę super projekt, a problemy były, są i będą na wszystkich forach i grupach na fb i nie oczekujmy, że @jolka wszystkie rozwiąże.
Jeżeli nie działają Ci USB to przed wyslaniem Bramki zrób najpierw reset i sprawdź wtedy.

1 polubienie

@Cino111, mi chodziło o dongla :wink:

Nadal kibicuję temu projektowi, tak jak wspomniałem, kilku osobom poleciłem. To były najlepiej zainwestowane pieniądze w tzw. smart home.

Jednak pełny reset aplikacji? Trochę przeraża mnie opis na stronie o ponownym konfigurowaniu, chyba że przwrócenie z kopii zlatwia temat całkiem bezboleśnie? Niby dużo do stracenia nie mam…

To ja z innej beczki, co zrobić jak Zigbee nie chce się zaktualizować a przy próbie wykonania:
pm2 restart zigbee
Rzuca błedem:
Use --update-env to update environment variables
[PM2][ERROR] Process zigbee not found

Zrób kopię na serwer AIS, później przywrócisz. W razie czego skopiuj przez FTP jeszcze cały folder AIS na swój dysk

Jak miałem problemy z zigbee po nieudanej aktualizacji to usunąłem cały folder zigbee i zainstalowałem jeszcze raz.

git clone https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt.git 
cd zigbee2mqtt
npm ci

Przywróciłem kopie, w pliku configuration.yaml w katalogu zigbee2mqtt/data dopisałem :

frontend:
  port: 8099
experimental:
  new_api: true

no i chodzi.

2 polubienia

Wiemy już że doniegil bądź aplikacja zigbee jest czasem problematyczna.
Więc mam dwa pytania :slightly_smiling_face:
Czy jest możliwość uruchomienia conbee lub innego dongla zigbee z anteną ?
Chodzi o poprawę jakości połączenia z urządzeniami.
Druga kwestia to sama aplikacja.
Czy naprawdę każda aktualizacja wnosi tak dużo do systemu ?
Zastanawiam się nad sensem aktualizacji które czasem dają więcej złego jak dobrego :slightly_smiling_face:

Tak Conbee2 zadziała Ci na Jolce z Zigbee2MQTT.
@Pattio oraz @bartik22 używają, ale mają jakieś problemy.
Pamiętaj że Conee2 + Zigbee2MQTT to beta rozwiązanie, oraz poza podpięciem dongla Conbee2 trzeba dodać wpis w configu Zigbee2MQTT, że to jest dongle deconz.

Tak były problemy, jeden czujnik ruchu zwariował (nadal nie wiem czy to z2q czy sam czujnik)
w moim przypadku od momentu oficjalnej aktualizacji wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Od niecałych dwóch tygodni nieprzerwalnie działa :slight_smile:

Podobno wyszła jakaś aktualizacja Conbee która poprawia współpracę z Zigbee2MQTT, ja narazie wróciłem do C2531 ponieważ były problemy z czujnikiem ruchu i gniazdkiem BlitzWolf.
edit.
Dobra sprawdziłem w komputerze, aktualizacji brak ,za to w HA widzi ale nie chce się zaktualizować.

Chyba zadziałało - baaaaardzoo dziękuję!

1 polubienie

Nie obraź się proszę nie jest moją naturą ani też celem mówienie komukolwiek przykrych rzeczy… ale to co piszesz to nie prawda.

Opisujesz bardzo obrazowo “totalną zwiechę”, “brak jakiegokolwiek kontaktu”, “na amen” , “dołączyłem do niechlubnego grona posiadaczy wadliwych dongli od AI-Speaker”
To nic nie wnosi do tematu, poza przekłamanym obrazem który tworzysz w swojej głowie i imputujesz innym.

Masz potężne narzędzie z root-em, dokumentacja, API, 3 językami programowania, asystentem głosowym, treściami audio, pełnym dostępem do kodów źródłowych. Masz to wszystko lokalnie w swoim domu, nikt cię nie inwigiluje i nie zarabia na boku sprzedając danych o Tobie i Twoich zachowaniach reklamodawcą.
Dostałeś dużo więcej niż Ci się wydaje, że zapłaciłeś.
Możesz programować własne fantastyczne integracje, poprawiać kody, zgłaszać problemy w Github z logami i opisami… a wszystko co jesteś w stanie zrobić to dziwić się, że wkładasz do tego wszystko co się da a jednak nie działa samo … i kwieciście opisywać to na forum oczerniając przy tym producenta i ludzi którzy ciężko pracują nad tym projektem.

Masz potężne narzędzie do budowania inteligentnego dom, to narzędzie ma taką właściwość, że na tym etapie nie jest przyjazne (ma konsole, logi, nie wszystko jeszcze super działa, mało co jest proste). To narzędzie na tym etapie pozwala na zbudowanie takiego smart home jak smart jest jego właściciel.

Przy bramce DEV za 199 zł czytanie dokumentacji i rozumienie technologi jest bardzo przydatne do osiągnięcia sukcesu. Oczywiście jak się nie potrafi dodać własnej integracji tak żeby czegoś nie zepsuć to można cieszyć się wbudowanymi integracjami które działają - słuchać radia, sterować naszym gniazdkiem głosowo - to wszystko śmiga :slight_smile:
A jak się coś popsuło i nie wie się dlaczego, to zamiast opisywać na forum swoje problemy można zresetować do naszych kodów i znowu będzie śmigać.

Jak wydamy bramkę AIS EASY to będzie łatwiej :wink: A jak powstanie wersja AIS PRO to będzie miała długoterminowe wsparcie i konfigurację przez dystrybutorów - mamy nadzieję, że część z nich to będą też ludzie z tego forum którzy będą mogli zarabiać na swojej pasji, na automatyce domowej.

Bardzo Cię proszę, zanim zaczniesz kolejny wątek na forum, na początek zapoznaj się z pierwszym punktem regulaminu forum. Przeczytaj to proszę ze zrozumieniem:

2 polubienia

@jolka, żeby nie rozpisywać się zbyt długo, chciałbym podkreślić jak bardzo szanuję Waszą pracę i jak najbardziej doceniam wartość urządzenia zwłaszcza w tej kwocie (wielokrotnie pisałem, nie tylko na tym forum, że są to moje najlepiej zainwestowane pieniądze). Nigdzie i nigdy tego nie negowałem, najwyraźniej zbyt personalnie odebrałem Twój pierwszy wpis i stąd nieporozumienie.

:v:

3 polubienia

dołączyłem do grona , przeczytawszy cały post wypróbowałem wszystkie porady na postawienie dongla ale bez szans bramka po pełnym restarcie żadna kopia nie przywrócona czysty system
PM2 | App [zigbee] with id [5] and pid [7216], exited with code [1] via signal [SIGINT]
PM2 | Starting execution sequence in -fork mode- for app name:zigbee id:5
PM2 | App name:zigbee id:5 online
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-01-10 11:40:13: Logging to console only’
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-01-10 11:40:13: Starting Zigbee2MQTT version 1.16.2 (commit #04c15f7)
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-01-10 11:40:13: Starting zigbee-herdsman (0.13.37)
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Error while starting zigbee-herdsman
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Failed to start zigbee
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Exiting…
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-01-10 11:41:15: Error: AREQ - ZDO - stateChangeInd after 60000ms
5|zigbee | at Timeout._onTimeout (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/utils/waitress.js:46:35)
5|zigbee | at listOnTimeout (internal/timers.js:549:17)
5|zigbee | at processTimers (internal/timers.js:492:7)
takie cuda cc2531 od ais padł ?? dodam że dioda na nim gaśnie po około 10 sek.

Sprawdź pod innym portem usb. U mnie 3 z 4 portów w bramce przestało działać i to było przyczyną.

sprawdziłem wszystkie 4 porty dioda gaśnie na każdym po 10 sek,