Zigbee2mqtt cc2531 - przestało działać

Tak jak się umówiliśmy, wczoraj nasz użytkownik odesłał nam adapter cc2531 do diagnozy.
Oraz listę urządzeń z którymi adapter działał:

Chociaż jest to promil w naszej sprzedaży, to taki niewyjaśniony problem jest niepokojący i chcieliśmy to zrozumieć… dlatego zacząłem to już wcześniej wyjaśniać:

Wg autora projektu zigbee2mqtt problem nie jest w zigbee2mqtt, ale w oprogramowaniu Z-Stack Texas Instruments którego źródła są tu:

Zacząłem drążyć temat bardziej.

Dzisiaj dostałem to urządzenie które nie chciało się komunikować i wykonałem na nim kilka testów.
Moim celem było sprawdzenie, czy uszkodzony jest sprzęt i jak nie to przywrócenie go do komunikacji bez ponownego przeprogramowywania.

Wynik testu:
:white_check_mark: sprzęt jest OK
:white_check_mark: już się komunikuje z zigbee2mqtt bez przeprogramowaywania
Wystarczyło zmienić kanał ZigBee channel z 11 na 25.

Tu opisałem szczegółowo, co zaszło:

Czy to koniec tej historii? Nie, oczywiście będziemy próbowali do końca zrozumieć co może powodować blokowanie komunikacji zigbee2mqtt z adapterem.

:information_source: Dla tych, co doświadczą problemów z komunikacją, proponujemy, żeby zmienili kanał na 25.

Rozważamy też możliwość zmiany domyślnego kanału na 25 w naszej fabrycznej konfiguracji. Oraz zaproponujemy wybór oprogramowania Z-Stack Texas Instruments: default lub source_routing w sprzedawanych przez nas urządzeniach.

Oprogramowanie w wersji source_routing pozwala wprawdzie na jednoczesne podłączenie do koordynatora bezpośrednio tylko 5 urządzeń (obecnie w default można podłączyć bezpośrednio 20) ale ma możliwość komunikacji po “trasach źródłowych” (source routing) co w konsekwencji pozwala na wykonanie większych i stabilniejszych sieci.

http://cms.digi.com/resources/documentation/digidocs/90001537/references/r_large_zigbee_networks-source_routing.htm?TocPath=Working%20with%20Zigbee|_____14

Zgłaszam temat do @Celina, żeby na aukcji dała Klientom do wyboru 3. opcję z oprogramowaniem, które ma być wgrane na adapter:

  1. Bez oprogramowania
  2. Z-Stack_Home_1.2 (default)
  3. Z-Stack_Home_1.2 (source_routing)

Dla tych, co chcieliby zmienić oprogramowanie, ale nie mają do tego narzędzi, prawdopodobnie zaoferujemy usługę programowania/przeprogramowania urządzeń. Temat przemyślimy i damy znać.

3 polubienia