🎵 0.115 wydana na BETA

0.115.2b2 wydana na BETA

Główne zmiany to poprawki w działaniu galerii i przeglądarki multimediów:

pokazanie, że wczytujemy informacje o mediach

(jeżeli jakiś serwis [np. Spotify] nie odpowiada to jest to przydatne, żeby widzieć że poszło pytanie i czekamy… coś się dzieje)

możliwość dodania zdjęcia do nowej galerii

można to też zrobić bezpośrednio z telefon - robiąc zdjęcie

po dodaniu zdjęcia możemy je nazwać i przyciąć

z poziomu nowej galerii, admin może utworzyć kartę ze zdjęcia

admin może też podejrzeć adres URL do zasobów

W przygotowaniu

Konfiguracja karty elementy obrazu

To nasze nowe podejście do tematu floorplan - ta funkcjonalność będzie jeszcze oczywiście rozwijana.

Sprawdzanie / Zgłaszanie nie działającego audio

Plany związane z wydaniem

Do końca przyszłego tygodnia planujemy dokończyć rozpoczęte funkcjonalności oraz dodać nową wersję zigbee2mqtt wraz z nową aplikacją do konfiguracji urządzeń zigbee2mqtt.

Wersję 0.115 na kanale stabilnym wydamy prawdopodobnie 7 października.

Z galerią i zdjęciami chodzi o to, żeby prosto można było dodać zdjęcie i zamienić je na sterowalną kartę w AIS, można to zobaczyć na wideo:

4 polubienia

0.115.6b0 wydana na BETA

:one: :five:
Zgodnie z zapowiedzią kolejna beta wydana, tym razem z numerkiem 0.115.6b0

:warning: UWAGA tak jak zapowiadaliśmy, przestajemy dostarczać w podstawowej konfiguracji integracje które do działania wymagają dostępu do Internetu.

Jeżeli ktoś nadal ma nasz domyślny widok w aplikacji to taki efekt może wystąpić:

image

żeby to naprawić wystarczy przejść do konfiguracji interfejsu
image

i usunąć “osierocone encje”

nowy “fabryczny wygląda aplikacji” będzie teraz taki

Co nowego:

1. Home Assistant 0.115.6

Od czasu naszej ostatniej bety (0.115.2b0 tydzień temu), Home Assistant nie próżnował i na kanale stabilnym wydał 4 wersje z poprawkami: 0.115.3, 0.115.4, 0.115.5 i 0.115.6
Dostarczamy je wszystkie w tej aktualizacji.
Co dokładnie zostało poprawione można sprawdzić na blogu Home Assistant:

2. Diagnozowanie i zgłaszanie problemów z niedziałającymi źródłami audio

Z poziomu odtwarzacza audio możemy sprawdzić adres aktualnie odtwarzanego zasobu:

Jeżeli nie działa jakieś radio Internetowe to możemy uruchomić automatyczne sprawdzanie - czy jest dostępne bardziej aktualne źródło dla danego zasobu:

Jolka przeszuka automatycznie “Cały ten Internet” i jeżeli znajdzie lepsze źródło to uruchomi z niego odtwarzanie i zapyta nas czy teraz jest OK?
Jeśli potwierdzimy to spowoduje to zakutualizowanie zasobu, nowy poprawny adres będzie automatycznie dostępny dla wszystkich użytkowników - Dzięki!

Jeżeli nie uda się z automatu wykryć lepszego źródła to można łatwo (klikająć) zgłosić problem do AIS:

Jeżeli bramka jest zarejestrowana w portalu integratora to na podany tam adres email wyślemy informację o rozwiązaniu zgłoszenia:

Logując się do portalu integratora będzie można też zobaczyć wszystkie swoje zgłoszenia i ich status:

Oczywiście z czasem, ten mechanizm będziemy używać w innych miejscach - do innych typów zgłoszeń niż problemy z odtwarzaniem mediów.

3. Zigbee2Mqtt w wersji 1.15.0

Nowa wersja to jak zwykle kolejne urządzenia obsługiwane automatycznie, jest już ich ponad 1000:

dokładnie 1015 (znowu ta liczba 15…)

Bardziej istotna zmiana to przejście na nowy wbudowany w Zigbee2MQTT interfejs webowy.

:information_source: Stary interfejs zostawiamy jeszcze na kilka dni ale usuniemy go wraz z wydaniem 0.115 na kanale stabilnym.

jeżeli ktoś nie ma zigbee2mqtt lub nie ma połączenia z serwisem to zobaczy coś takiego:

Ci co mają zigbee2mqtt powinni :crossed_fingers: po aktualizacji zobaczyć wszystkie swoje urządzenia i nową mapę w nowej aplikacji.

Ta aplikacja jest jeszcze “bardzo świeża”, została oficjalnie wydana kilkanaście godzin temu. Od jakiegoś czasu śledziliśmy jej rozwój i uważamy, że to jest przyszłość integracji z zigbee, dlatego przełączamy się na tą aplikację :slight_smile:

4. Inne poprawki i ulepszenia

W bibliotece mediów, w galerii, dodaliśmy informację o tym po co jest to miejsce (dla tych którzy jeszcze nie dodali żadnej grafiki czy zdjęcia):

Użytkownicy mający uprawnienia administratora, mogą sprawdzać informacje szczegółowe o mediach w bibliotece.

Docelowo będzie można z tego miejsca dodawać wybrane media do swojej biblioteki, następnie nazywać je tak jak chcemy i wywoływać komendą głosową.

Udanej aktualizacji, zachowajcie zimną krew i cierpliwość :wink: :crossed_fingers:

Przetestowaliśmy tą wersję na kilku naszych wewnętrznych bramkach - jest dobrze :slight_smile:

3 polubienia

Po aktualizacji błąd:
502 Bad gateway.
W nowej zakładce Konfiguracja urządzeń Zigbee.

Z zakładki z lewego menu Zigbee normalnie dodawać można urządzenia.

Jakieś rady ?

PR

potwierdzam, mam to samo.

Swoją drogą ciekawe, bo też mam tą zakładkę i błąd 502, a Zigbee2Mqtt przeniosłem poza Jolkę :slight_smile:

to tak jakby:
1 usługa.zigbee2mqtt wstała (jest online) - dlatego działa stare menu
2. Jolka to zauważyła i w konfiguracji przestała wyświetlać (czekamy na połączenie) a zaczeła przekierowywać na aplikację zigbee2mqtt… która powinna działać na bramce i być dostępna lokalnie pod adresem

http://ip-bramki:8099
  1. Odpowiedz jest 502 - czyli nie ma tam aplikacji webowej zigbee2mqtt

Przyczyną może być to, że w konfiguracja zigbee2mqtt nie jest standardowa.

Zobaczcie co macie w konfiguracji:

$ cat ~/zigbee2mqtt/data/configuration.yaml 

powinno być coś takiego:

homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
 base_topic: zigbee2mqtt
 server: 'mqtt://localhost'
serial:
 port: /dev/ttyACM0
advanced:
 log_level: info
 log_output:
   - console

frontend:
 port: 8099
experimental:
 new_api: true

ważne jest to na końcu - to są nowe wpisy które dodaliśmy podczas aktualizacji:

frontend:
  port: 8099
experimental:
  new_api: true

po dodaniu tego i restarcie serwisu zigbee powinno być ok

pm2 restart zigbee

PS
Podczas aktualizacji, jeżeli ktoś ma niestandardową konfigurację, to staramy się jej nie dotykać, żeby mu nie popsuć… bo skoro sam ogarnia, to chyba wie co robi :wink:

PS2
Jutro wychodzi wersja na kanale stablinym, zostawimy jeszcze starą konfigurację przez kilka tygodni, żeby nie było problemów

Dzięki za szybką odpowiedź, potwierdzam wcześniej miałem w konfiguracji zamiast localhost to stałe ip.

PR

Jeszcze nie sprawdzałem, ale ja mam standardową konfigurację i nic w niej nie grzebałem

Dzięki za info :+1:

Ze stałym IP nie zadziała niestety (w tej wersji), tak samo, jak nie zadziała u @Stravi który przeniósł obsługę zigbee2mqtt poza bramkę / Jolkę.

@lyczko chyba też sam aktualizował zigbee2mqtt i ma pewnie własną konfigurację.

Chodzi o to, że robimy coś więcej niż ramka (iframe) z przekierowaniem do innej aplikacji webowej działającej na tym samym ip (na tej samej bramce) ale na innym porcie.
Wykonujemy (w Asystencie domowym na każdej bramce lokalnie) autentykację do zidbee2mqtt i proxy wszystkich zapytań:

[Zigbe2Mqtt] http://ip-bramki:8099 <-------> [Bramka AIS] http://ip-bramki:80 <--------> [Internet] https://dom-xxx.paczka.pro  

Plus jest taki, że ta aplikacja zigbee2mqtt (wbudowana w AIS) zadziałała też podczas połączenia z zewnątrz (po tunelu czy po zewnętrznym IP / przekierowanie portów na routerze) i w przypadku tunelu będzie to zabezpieczona szyfrowana komunikacja.

no i u mnie po dodaniu tych komend na końcu nie startuje:

8|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2020-10-06 20:29:13: Logging to console only’
8|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2020-10-06 20:29:15: Starting Zigbee2MQTT version 1.15.0 (commit #1bccc5d)
8|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2020-10-06 20:29:15: Starting zigbee-herdsman…
8|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-06 20:29:27: Error while starting zigbee-herdsman
8|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-06 20:29:27: Failed to start zigbee
8|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-06 20:29:27: Exiting…
8|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-06 20:29:27: Error: AREQ - ZDO - activeEpRsp after 10000ms
8|zigbee | at Timeout._onTimeout (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/utils/waitress.js:46:35)
8|zigbee | at listOnTimeout (internal/timers.js:531:17)
8|zigbee | at processTimers (internal/timers.js:475:7)
PM2 | App [zigbee] with id [8] and pid [30501], exited with code [1] via signal [SIGINT]

tak wygląda configuration.yaml:

*homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt
server: ‘mqtt://localhost’
serial:
port: /dev/ttyACM0
advanced:
log_level: info
log_output:
- console

frontend:
port: 8099
experimental:
new_api: true*

Daj to w pliku yaml żeby zachować formatowanie.

po wielu restartach postanowiłem jeszcze fizycznie wyciągnąć dongla i go włożyłem ponownie i działa

testujemy jeszcze aktualizacje oprogramowania w urządzeniach zigbee po OTA

chwilę to trwa ale działa i jest w 100% bezpieczne bo tak to zaprojektowali w Zigbee - zobaczymy :wink:

Szczerze to się mega zniechęciłem do zigbee2mqtt, bo nie może to u mnie normalnie działać…
Ten nowy system zigbee co chwilę wywala błędy, dongle co chwilę się usuwa z bramki, po restarcie sam nie wstaje i trzeba fizycznie go wyjąć i włożyć.
Konfigurację mam standardową, usunąłem nawet wszystkie urządzenia i teraz podawać nie można. Dongle mam już drugi, bo ten od Was to nie działa.
Pełny restart bramki też już był…

@jolka - dodałem ten wpis poniżej, bo miałem 502: Gateway i teraz działa. System zigbee jest online.

ALE - nie mam tego menu Zigbee po lewej stronie; co robię źle? System Darek

Bo to menu zostało przeniesione do Konfiguracja

Ok - dziękuję. Dokumentacja jest niespójna ale pewnie z czasem się to zmieni :smirk: