A tymczasem SUPLA rośnie w siłę

Ubiegły rok w SUPLI to nowe produkty:

https://supla.zamel.com/produkty/

A teraz doszły duże nowości w serwerze (za FB Supla):

Lista zmian:
• Nowa akcja "Kopiuj stan kanału”, która pozwala na ustawienie stanu kanału lub grupy na podstawie innego kanału. Przykładowo możemy ustawić podwójne kliknięcie fizycznego przycisku sterowania rolety, które spowoduje, że wskazana grupa rolet ustawi się do tej samej pozycji co roleta przy której stoimy. To samo dotyczy włączników zasilania, oświetlenia oraz otwierania bram.
• Nowa akcja “Zamknij częściowo” (do tej pory było tylko "otwórz częściowo”).
• Nowe akcje rolet: stop, krok-po-kroku, w dół lub stop, w górę lub stop (sterownik rolet musi je wspierać).
• Nowe powiadomienia e-mail wraz z panelem do ich zarządzania (powiadomienie o nowym urządzeniu, nowym smartfonie).
• Możliwość ustawienia wartości początkowych dla liczników energii.
• Możliwość przełączenia urządzenia w tryb konfiguracji z poziomu clouda (bez fizycznego dostępu do urządzenia); firmware musi wspierać tę funkcję.
• Zwiększenie precyzji ustawień liczników impulsów (więcej miejsc po przecinku jest brane pod uwagę, można podać większy stan początkowy).
• Możliwość ustalenia liczby prób otwarcia / zamknięcia bramy.
• Nowe akcje dostępne w wyzwalaczach: publikuj do integracji oraz wyłączenie lokalnej funkcji.
• Poprawki GUI Clouda (wygodniejszy panel do wykonywania akcji, lifting widoków szczegółów)
• Parowanie liczników energii z wyłącznikiem schodowym.
• Dostosowano integrację z Home Assistant Discovery do wersji >= 2021.12.10
• Kontenery dockerowe używają teraz LibreSSL 3.4.2

więcej tutaj:

4 polubienia

Supla walczy o to aby nie być substytutem a pełno prawnym systemem :slightly_smiling_face:

Sam zaczynałem od Supli.
Teraz kwestia dogadania się Supli z Ai-Speaker aby dostarczali ich serwer lokalny w firmie bramki i mamy kolejny polski system automatyki budynkowej. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

@przemek pora chyba nad tym pomyśleć :smiley::slightly_smiling_face:

1 polubienie

Był taki okres w Supli, że niewiele się działo. A ja tu widzę teraz nowe produkty, wzmożoną aktywność forumowiczów na ich forum, (a i tak zawsze prężnym), zmiany w cloud, aktywny PR (konkursy dla userów) etc… To rozwój. :slight_smile:

To dobry pomysł - dziwię się, że od roku tego jeszcze nia ma (rok temu zaczęła się współpraca AIS z Suplą i coś ucichło… Dobrze, że integracja działa)

To może tytułem uzupełnienia - najlepiej spytać @araczkowski i @przemek :

Czy jest szansa na lokalny serwer Supla (wzorem z RPI czy Qnap) na bramce AI-Speaker?

Dziękuję i pozdrawiam,

Obecnie urządzenia Supli można dodać w prosty sposób do AI-Speaker przez MQTT (korzystając z brokera Supla.org). :wink:

To wiemy ale nie tego dotyczyło pytanie. Ok - dziękuję za odpowiedź.

Przyznam się, że pytania nie widziałem. Gdy publikowałem odpowiedź to musiało się Twoje pytanie wstawić przed moją odpowiedzią.

Jeśli chodzi o taką integrację to nie mogę się wypowiedzieć. To już temat dla zarządzających projektem Supla i AI-Speaker.

2 polubienia

Ale nie wiem czy piszecie o tym samym. Bo wydaje mi się, że @Kraszewsky pisze o wypuszczeniu przez Suplę (a fizycznie przez ZAMEL) własnej bramki z zainstalowaną Suplą (cloud, server, BD) a Ty piszesz o pakiecie, który można by doinstalować do bramki AIS.

Ok - dzięki za doprecyzowanie :slight_smile: To tutaj możemy ponowić pytanie do @araczkowski - czy, jako Szef AIS, rozważasz taką opcję rozwinięcia współpracy z zarządzającym projektem Supla, np poprzez dodanie do bramki natywnej obsługi lokalnego serwera Supli?

no tak to dokładnie pojmuję i o to pytam :slight_smile:

A co określa czy dany projekt jest substytutem systemu a inny pełnoprawnym systemem?

4 polubienia

Supstytut to poprostu prosty system.
Do niedawna Supla nie posiadała chociażby automatyzacj.

Prawda jest taka że Supla była systemem dla tych którzy chcieli mieć możliwość podglądu oraz sterowania urządzeniami (wiem bo sam korzystałem z rolet, gniazdek, czujników oraz stacji pogodowej)
Lecz apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Teraz zwykły user który zobaczy rzeczy z Supla w zielonym “Lem Lem” może zrobić więcej. :slightly_smiling_face:
Czyli odżywić dom dzieki rozwojowi🙂

Substytut tego nie oznacza, ale domyślałem się, że tak to błędnie interpretujesz. Supla jest pełnoprawnym systemem dla IoT ale na pewnym stopniu rozwoju. Właśnie obchodziła 6 lat od powstania. Przez ten czas rozwinęła się bardzo, choć tempo rozwoju jest niejednorodne. Głównie dlatego, że jest to autorskie rozwiązanie rozwijane głównie przez firmę AC Software oraz przez kilkoro zapaleńców spoza firmy.

Nie wiem co to znaczy do niedawna, ale jestem z Suplą od końca 2019 roku i wtedy już była automatyzacja. Nie ma wbudowanych scen i skryptów, ale to na razie z powodzeniem realizuje projekt supla-scripts. W bardzo niedalekiej przyszłości pojawią się sceny, a później skrypty.
Tak więc przed Suplą przyszłość stoi otworem i bardzo dobrze, bo to w pełni polski projekt.

W domu mam sporo urządzeń IoT i wszystkie są albo osuplowane albo są zigbee. Wszystko zintegrowane z AIS :slight_smile:

Supla jest też bardzo łatwo przystępna dla zwykłego obywatela, zwłaszcza takiego którego “nie stać” na bramkę sprzętową i jej późniejsze utrzymanie ani nie potrafi sobie postawić lokalnego serwera dla automatyzacji :wink: Supla za free umożliwia mu skorzystanie z ponad 60 serwerów publicznych, które nie są u Chińczyka, a sprawny support i grupa wsparcia na Forum pozwala wszystko ogarnąć w miarę bezstresowo.

4 polubienia

I działają niezawodnie (nie licząc tego słynnego pożaru w serwerowni - a i tak wyłączyło to suplę na ledwo kilkanaście godzin). Ale promując lokalność rozwiązań (co podkreślała wiele razy nieobecna i nieaktywna już @jolka …) rozsądnym pomysłem może być także docker Supli na bramce AIS. Obawiam się jednak, iż wolumen bramek AIS na rynku - z punktu widzenia Supli (Zamel) - jest zbyt mały (w porównaniu z RPi lub Qnap) by tą współpracę rozwijać…

Liczę na rozwinięcie tematu przez @araczkowski

Pozdrowienia

2 polubienia

Jednak AIS odradza Dockera na swoich bramkach, więc pewnie takiego rozwiązania nie wesprze, dlatego musiałaby to być paczka instalacyjna zgodna z innymi paczkami instalowanymi na AIS.

Więc po to (oczekiwana) współpraca AIS-Supla aby to było natywnie wspierane. Co z tego wyniknie - czas pokaże; możemy wrócić do tej dyskusji za rok…:slight_smile:

Póki co - może Szef się wypowie? (@araczkowski ) :slight_smile:

Zespół AIS musi być zaangażowany w jakiś mega super projekt związany z AIS, bo tak rzadko dawno się nie udzielali na forum…

1 polubienie

To temat na osobną dyskusję… Ale póki co - poczekajmy jeszcze…

Oczywiście, czekajmy :wink:
Ale odpowiedź będzie prosta, AIS i Supla to otwarte kody, jeśli ktoś czuje się na siłach, żeby zrobić instalator Supli w środowisku AIS to AIS chętnie to przetestuje naszymi rękoma i jeśli się przyjmie to dorzucą pakiet do oficjalnej instalki.
Albo niech ktoś opisze jak chłop krowie na rowie jak zainstalować Supla Cloud, Supla Server i Supla DB na bramce i jeśli to nie będzie Docker, to AIS da błogosławieństwo pionierom bo zawsze jest link do informacji jak postawić bramkę AIS od nowa :wink:

Ja wolę niepoprawnie optymistycznie trzymać się tego:

oraz tego:

:slight_smile:

Analizując wpływ hardware na rozwój HA widać wyraźnie, że potencjał AIS jest dużo większy w stosunku do powszechnie dominującego RPi. Pierwotnie miał go zastąpić Blue(Odroid), aktualnie preferowany jest Amber ale to dopiero za kilka miesięcy. Część rozwiązań dodatkowo stosowanych w AIS po pewnym czasie zyskuje uznanie w kolejnych wydaniach HA i tu widzę szansę rozwoju bo ponad 100 tys. instalacji HA na świecie robi duże wrażenie przekładające się na milionowe ilości sprzedawanych urządzeń towarzyszących.
users ending 2021