AIS Dev3 - moje wrażenia po pierwszym dniu i tygodniu

Dzień dobry, to mój pierwszy post na tym forum :slight_smile:
Muszę przyznać, że właśnie w tym celu zarejestrowałem się: aby podzielić się moją opinią na temat funkcjonalności wspomnianej bramki.
Jak na razie to by chyba było 2²x2, czyli po pierwszym dniu dwie rzeczy zniechęcające, dwie dyskwalifikujące oraz kilka kolejnych po pierwszym tygodniu.
Powinienem chyba zacząć od wyjaśnienia powodu, dlaczego właściwie zdecydowałem się na zakup tej bramki?
Powód prosty - domofon :shushing_face:
Zainstalowałem AIS na komputerku, ale było tam kilka denerwujących mnie rzeczy. Uznałem, że to wina platformy i postanowiłem kupić bramkę Dev3.
Niestety występuje tu kilka niezbyt sympatycznych IMHO problemów.
Zaraz na początku zauważyłem dwie zniechęcające wady:

  • Brak możliwości ustawienia lokalizacji; okazuje się, że jest to możliwe dopiero po włączeniu trybu zaawansowanego.
  • Brak automatycznego wykrywania i instalowania istniejących integracji, tak jak to robi współczesny Home Assistant.

Niestety, są też gorsze way, które mogą dyskwalifikować:

  • Brak możliwości uruchomienia bez podłączonego wyświetlacza. Po pierwszej konfiguracji ustawiłem bramkę na przeznaczonym dla niej miejscu, niestety nie udało się jej uruchomić (każdorazowo “utykała” przy komunikacie AI 3 - czasem AI 2 - na swoim wyświetlaczu. Dopiero podpięcie kabla HDMI pozwoliło uruchomić ją w pełni.
  • Last, but not least: problem z HACS. Po zainstalowaniu czy to starą, czy to nową metodą HACS AIS nie potrafił się uruchomić po restarcie. Trzeba było w ustawieniach Androida czyścić pamięć aplikacji.

Po tygodniu widzę jeszcze kilka problemów:

  • Problemy z Bluetooth, w Androidzie działa prawidłowo, niestety z poziomu bramki nie da się nawet przeskanować dostępnych urządzeń. Pomimo przeklejenia sekcji, np. termometry są niewidoczne.
  • Problemy przy próbie dodania niestandardowych integracji, gdzie z powodu polityki bezpieczeństwa nie da się zainstalować wymaganych pakietów.
  • Dziwny i niezrozumiały problem z automatyzacjami. Pierwsze 3 automatyzacje działały bez zarzutu, dopiero po dodaniu 4. coś się popsuło. Dopiero co dodana przez schemat blueprinta automatyzacja była niewidoczna. Jakby tego było mało, poprzednie 3 były wyłączone z opisem “encja niedostępna”. Finalnie nie ma żadnych automatyzacji i nie można ich dodać.
  • Problemy z Zigbee po ZHA. Nie wiem z jakiego powodu, ale nie chce połączyć się z niektórymi urządzeniami, z którymi ta sama lidlowska bramka współpracuje w połączeniu z innym HA. W dodatku integracja ZHA w pewnym momencie zniknęła z AIS, trzeba było dodawać ją ponownie. Co dziwne, po ponownym dodaniu od razu widziała wszystkie wcześniej skonfigurowane urządzenia.

To chyba na razie tyle problemów, które zauważyłem w porównaniu z HA core. Może zrobię kolejne podejście do bramki po wydaniu nowej wersji stabilnej :beers:


Pozdrawiam
jackii

2 polubienia

Cześć!
Ja do tej pory byłem raczej czytelnikiem forum, ale z racji że od tygodnia też mam dev3 to postanowiłem się odezwać…

Po pierwsze to Twój post bardziej brzmi jak “moje problemy…” a nie “moje wrażenia…”
Jest coś, co Ci działa i co Ci się podoba? :wink:

Ale tak na poważnie… zanim zamówiłem dev3 to wysłałem serię pytań, na które dostałem serię linków do dokumentacji w odpowiedzi… to później zapytałem o inne rzeczy, których w dokumentacji nie było, to znowu dostałem linki, tym razem do tego forum, do zigbe2mqtt idt… Więc zacząłem zgłębiać temat zaczynając od rzeczy, które mnie interesowały najbardziej. Jeszcze przez wszystko nie przebrnąłem, ale pierwsze integracje i urządzenia już śmigają i Jolka działa mi też na zegarku :slight_smile:

Wydaje mi się, że trochę niepotrzebnie i za sztywno porównujesz AIS z ‘czystym’ HA

ja mam bramkę schowaną na półce szafki pod TV i nie używam hdmi, działa i uruchamia się normalnie… co takiego Ci się działo że ‘utykała’? Podłączenie kabla ją odetkało? :wink:

na forum w kilkunastu wątkach widziałem, że to nie są rzeczy wspierane przez ais, wystarczy przeszukać lupką

Może ten wątek Ci pomoże

chyba nie ma limitu automatyzacji, więc może poszukaj błędu :wink:

pozdr, R. :wave:

5 polubień