Aktualizacja - błąd brak miejsca

Witam
Próba automatycznej aktualizacji AIS
Zigbee z 1.13.1 do 1.14.1 oraz Home Assistant z 0.111.4b1 do 0.112.2b0 kończy się błędem: Jolka mówi: nie udało się pobrać aktualizacji".

Zawsze do tej pory od kilku miesięcy aktualizacja przebiegała bezboleśnie.

Po próbie aktualizacji przez konsolę mam komunikat:

$ pip install ais-dom -U
Collecting ais-dom

  • Using cached ais_dom-0.111.6-py3-none-any.whl (8.7 MB)*
    ERROR: Could not install packages due to an EnvironmentError: [Errno 28] No space left on device: ‘/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/tmp/pip-install-0j2fpeny/ais-dom/homeassistant/components/timer/translations/id.json’

Czyli mam za mało miejsca. Jak mogę zwiększyć miejsce? co moge wykasować? NIedawno instalowałem od zera AIS (naprawiałem NodeRed) mam jakieś 20 czujników Zigbee, 3 gniazda nic więcej. Jakoś niebardzo wierze że mam za mało miejsca, co jest nie tak?
W Jolke jest wciśnięta karta 32GB zajete miejsce na karcie to około 40MB
Jak zaktualizować Ais Spikera?

Kombinowałem i sobie sam pomogłem…chyba…
Jolka wskazywała że miałem zajętą pamięć wewnętrzną w 93%, podejżewam że to było przyczyną. Przywróciłem system od nowa i sie zaktualizował. Przywróciłem sobie system z backupu i jest wszystko OK bez:

  • brak NodeRed
  • brak wszystkich urządzeń ZigBee w “gwiazdce” nazwy, encje są.(niewiem czy zły był backup czy źle po aktualizacji Zigbe)
  • brak historii

Teraz zabieram sie za naprawy po naprawie…
Pozdrawiam Robert

Cześć,

zlokalizowaliśmy, że nie czyścimy lokalizacji do plików tymczasowych (lokalizacja tmp) przed aktualizacją…
to może powodować problemy bo pip może tam zapisać kilka giga pakietów

żeby sprawdzić ile zajmuje tmp można wykonać komendę w konsoli:

du -sh /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/tmp

czyszczenie tmp robimy komendą:

rm -rf /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/tmp/*

w aktualizacji którą dzisiaj wydamy dodaliśmy czyszczenie katalogu tmp na starcie

mamy też w planie sprawdzenie ilości miejsca na dysku przed instalacją i dodanie komunikatu głosowego - tu jest otwarte zgłoszenie w GitHub:

będzie lepiej - pozrowienia :wave:

1 polubienie

U mnie tmp zajmował 750Mb:

750M /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/tmp

$ df
Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on
tmpfs 491252 500 490752 1% /dev
tmpfs 491252 0 491252 0% /mnt
/dev/block/system 872344 783804 72156 92% /system
/dev/block/cache 507848 412 496952 1% /cache
/dev/block/data 4486400 2730268 1739748 62% /data
/dev/block/tee 5115 35 4917 1% /tee

po wyczyszceniu
/dev/block/data 4486400 1962672 2507344 44% /data

1 polubienie

Już jest lepiej… Po moim problemie była aktualizacja która mi sie niechciała instalować, ale nie zdążyłem zobaczyć dlaczego. A dzisiaj znów następna aktualizacja zainstalowała sie sama bezproblemów. Zakładam że wyczyszczenie tmp pomogło. Dziękuję.

Niestety czyszczenie komendą rm -rf /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/tmp/* nic nie dało nadal nie mogę zainstalować aktualizacji