Aplikacja: Dlaczego po aktualizacji interfejs aplikacji ma domyślną konfigurację

Od wersji 0.98 nie nadpisujemy już interfejsu. Poniższy opis/wyjaśnienie dotyczy wcześniejszych wersji systemu.

Aktualnie intensywnie rozwijamy system, konfiguracja domyślna będzie się jeszcze zmieniać i aktualizacje platformy będą ją nadpisywać. Jeżeli wykonasz własną konfigurację, to przed aktualizacją do nowej wersji zrób jej kopię, tak żebyś mógł ją przywrócić po aktualizacji.

Docelowo, do wersji 1.0 rozwiążemy ten problem, myślimy nad zastosowaniem jednego z poniższych rozwiązań:

  1. od wersji 1.0 nie będziemy już zmieniać interfejsu automatycznie (ewentualnie poinformujemy o możliwości instalacji nowego interfejsu),
  2. automatycznie połączymy zmiany, które dodał użytkownik, z naszymi zmianami,
  3. stworzymy profile interfejsu- do wyboru.

Rozwiązanie numer 3. jest najbardziej obiecujące i docelowo właśnie to chcemy zastosować.
Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli dodać domyślny interfejs i ten interfejs aktualizować automatycznie przy instalacji nie nadpisując interfejsu, który dodał użytkownik. Dodatkowo użytkownik będzie miał możliwość dodania kilku interfejsów dopasowanych do różnych urządzeń, na których używa Asystenta domowego.

Jak zabezpieczyć swój zdefiniowany wygląd ekranów przed aktualizacją?

Proszę zapoznać się z opisem w dokumentacji Kopia konfiguracji interfejsu użytkownika

https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_app_ui_config.html

Gdzie (w jakim katalogu) przechowywane są informacje na temat wyglądu interfejsu?

W ukrytym katalogu ~/AIS/.storage
w pliku lovelace

cd ~/AIS/.storage/
nano lovelace

robiłm wg instrukcji https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_app_ui_config.html, własny interfejs użytkownika, ale teraz nie mogę go edytować i nawet jak wprowadzę zmiany w pliku ui-lovelace.yaml to w kartach tych zmian nie widać. Czy po zmianach w artykule powinna istnieć możliwość zmian z poziomu interfejsu?

Próbowałem jakiś czas temu bawić się interfejsem ale coś mi nie wychodziło, dzisiaj mnie olśniło dlaczego…
W tym opisie:


raz jest:
ui-lovelace.yaml
a raz jest:
ul-lovelace.yaml
gdzie drugą literę można przeczytać jako spółgłoskę “el” a nie samogłoskę “i”.
Więć zamiast utworzyć plik ui-lovelace.yaml to utworzyem plik ul-lovelace.yaml :smile: :flushed:

Upss - to jakiś copy & paste bug, już poprawiamy - dzięki :slight_smile:
Dostaliśmy ten opis od użytkownika bramki, prawdę mówiąc sami tego nie robiliśmy w ten sposób.

PS
Niebawem cały interfejs będzie odblokowany do edycji i ta metoda nie będzie już potrzebna.