Budujemy Termostat (AISpeaker - Home Assistant)

Do wgrywania po WiFi jest projekt Tuya-Conver.
Lista urządzeń (żywa) pod tym linkiem

Supla ruszyła z termostatem. Może kogoś zainteresuje:

https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=6&t=8758

Witam. Wiem że temat dawno nie odwiedzany, ale mam pytanie , czy może mi ktoś pomóc odnośnie termostatu, wszystko zrobiłem wg. opisu i działa. Chodzi o ogrzewanie podłogowe, mam termometr w podłodze który to dołączyłem do tego termostatu i także mam termometr na zasilaniu ogrzewania podłogowego , i teraz chciał bym zrobić automatyzację polegająca na tym żeby na tym drugim termometrze na zasilaniu kiedy temperatura przekroczy np. 60 stopni wyłączało termostat ( czyli zwykły przekaźnik ). Walczę już z tym trochę, przesiadłem się z Domoticza tam to działało tu niestety nie mogę sobie poradzić. Może być nawet w Node RED.

Witam. Wystarczy drugi generic-termostat, ja mam je do każdego pokoju i sterują zaworami.

Witam. Dziękuję za odpowiedź, dzisiaj przetestuję.

Witam. Ja mam osobny plik climate.yaml ( w configuration.yaml wpis climate: !include climate.yaml) ze względu na ilość termostatów. W fragmencie poniżej “obudowa kominka” jest w trybie chłodzenia obudowy można też stworzyć sensor mini/max który też daje ciekawe możliwość.

- platform: generic_thermostat
  name: PC
  heater: input_boolean.pompa_ciepla
  target_sensor: sensor.esp32_2_ds18b20_2_temperature
  min_temp: 35
  max_temp: 60
  ac_mode: false
  target_temp: 45
  cold_tolerance: 0.1
  hot_tolerance: 2
  away_temp: 18
  precision: 0.1
  
- platform: generic_thermostat
  name: termostat parter max
  heater: switch.ogrzewanie_korytarz_l1
  target_sensor: sensor.max_parter
  min_temp: 20
  max_temp: 26
  ac_mode: false
  target_temp: 22.5
  cold_tolerance: 0.3
  hot_tolerance: 0.1
  away_temp: 18
  precision: 0.1

- platform: generic_thermostat
  name: odszranianie
  heater: switch.pompa_ciepla_l3
  target_sensor: sensor.termometry2_ds18b20_2_temperature
  min_temp: -5
  max_temp: 2
  ac_mode: false
  target_temp: -0.5
  cold_tolerance: 0.1
  hot_tolerance: 8
  away_temp: 0
  precision: 0.1
  
- platform: generic_thermostat
  name: obudowa kominka
  heater: switch.strych_wentylatory_l1
  target_sensor: sensor.liczniki_piwnica_ds18b20_2_temperature
  min_temp: 20
  max_temp: 60
  ac_mode: true
  target_temp: 45
  cold_tolerance: 0.3
  hot_tolerance: 0.1
  away_temp: 45
  precision: 0.1

1 polubienie

Niestety nie działa mi to tak jak bym chciał, może źle wytłumaczyłem w pierwszym poście, chodzi mi o to, że jak nastawię temperaturę podłogi na 25 a temperaturę rury grzejącej podłogę na wejściu 60 to po przekroczeniu którejś z nich ma mi odłączać grzanie podłogi, czyli ten sam przekaźnik. Myślałem, że jak podłączę dwa termostaty pod jeden przekaźnik to będzie to działało, ale niestety, któryś z nich dostaje większy priorytet i ten drugi nie działa.

Tak zupełnie po najmniejszej linii oporu, to było by zrobić drugi przekaźnik i połączyć oba szeregowo. Jeden termostat odpowiada za temperaturę podłogi, drugi za temperaturę na zasilaniu.

Myślę, że możesz również stworzyć pomocnika tupu sensor progowy i od niego uwarunkować działanie automatyzacji.

1 polubienie

Spróbuję stworzyć ten sensor progowy, z tym drugim przekaznikiem super pomysł że sam na to nie wpadłem akurat mam tam zbędny przekaźnik, dzięki wielkie.

1 polubienie

Wyodrębnij jednak osobny temat ponieważ Ty mówisz o termostacie MOES, a tutaj jest mowa o termostacie generycznym.

Popraw też opis co masz w instalacji i czego oczekujesz, najlepiej z informacją po co. W tym momencie nie bardzo rozumiem po co informacja na temat działalności pieca i na jakiej podstawie chcesz to stwierdzić.

1 polubienie

@JotKej
Pomijając nietrafiony temat (również sugeruję osobny wątek), to takie moje 2 grosze

  • kod na forum (aby nie został rozpieprzony jak w większości postów, co jest szczególnie słabe jeśli chodzi o YAML) wstawiamy stosując przed i po wklejce linijki zawierające (tylko) po trzy odwrotne apostrofy (znak spod “klawisza tyldy”) takie coś tyle że w osobnej linii: ```
  • warunek, który jest w tym template jest zwalony (pomijam fakt czy w ogóle dostępne są te wykorzystane atrybuty i czy zapis jest poprawny), bo sprawdzasz czy:
    A-B<1 <-> A<B+1 i A<B <-> A-B<0
    więc to zawsze prawda, gdy A<B
1 polubienie

Witam . A jak dodać sensor okna do tego termostatu. Pozdrawiam

dziękuję ci ślicznie za super przedstawiony skrypt :grinning: :grinning: :grinning: wyszło mi to tak jak na zdjęciu. mam teraz sterowanie przerobionym klimatyzatorem (niestety bez wifi ) na pompę ciepła :grinning: :grinning: :grinning:

2 polubienia

A miał byś może pomysł jak napisać skrypt aby na podstawie czujnika temperatury X wyświetlał się komunikat w HA o zbyt niskiej temperaturze :grinning: :grinning: :grinning:

Kiedyś robiło się to własnymi metodami, takimi jak w tym temacie:

Od pewnego czasu jest dostępna "karta warunkowa’:

1 polubienie

Czy ktoś miał okazję testować poniższy sterownik do ogrzewania podłogowego zintegrowany z tuya? Ewentualnie może polecić podobne rozwiązanie które u niego bez problemu działa z HA?

obraz

1 polubienie

Cześć @Iron :wave: jak miło wiedzieć, że żyjesz. Podzielę się tym co czytam na różnych forach itp.

    1. Wniosek podstawowy - omijać produkty Tuya, zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach jak instalacje ogrzewania.
    1. Oprzeć sterowanie ogrzewania na PID i krzywej grzewczej. Zrobić to dobrze samemu w HA - nie słyszałem żeby się komuś udało, przynajmniej się nie chwalił.
    1. Z tego co pamiętam, to większość użytkowników Domoticz/HA stosuje siłowniki podłączone do jakiegoś urządzenia z ESP np Sonoff 4CH, a pomiar temperatury najchętniej realizowany jest przez czujniki BLE. Są modele, w cenie nastu złotych, które pozwalają na zmianę oprogramowania fabrycznego na open source. Ostatnio pojawił się nawet projekt zamiany oprogramowania BLE na Zigbee.
1 polubienie

a macie może pomysł jak dodać timer do switcha aby tylko uruchamiał się między godziną 22-6 i 12-16

  - platform: gpio
    name: "Przekaźnik PC"
    pin: 16
    id: relay
    inverted: True
    restore_mode: RESTORE_default_OFF```

Dziekuje cytałem to ale dalej nie wiem jak to dodac do switcha nie ma tam przykładu który by pasował pod to co ja potrzebuję