👨‍🚀 Darek, piewsza BETA wydana (UWAGA Wymagany Python3.9 - binarki LTS)

Czy naprawdę nikt nic nie wie?

Chłopie jest weekend, dej pokój.

Napity czy brałeś coś? Jak masz takie odpowiedzi udzielać na tym forum to odpuść. Mam problem to piszę, ponieważ od czasu aplikacji Hej Maya a teraz Hej Siri używam cały czas mikrofonu a teraz nie dziala nawet poprzez wywołanie przyciskiem aqara. Wygląda tak jakby kamerka miała mikrofon wyłączony. A ty z taką pomocą wyjeżdżasz.

1 polubienie

Ja nadal muszę używać pilota od bramki, ponieważ kamerka nie działa. Twórcy bramki nawet nie reagują na mój problem. Zresztą nie pierwszy raz. Liczy się tylko opis nowej aktualizacji i czasami coś odpiszą. Moim zdaniem kolega @stravi lepiej się na forum angażuje jak twórcy bramki. Może gdzieś jakiś bakcyl jest ale nikt nic nie wie. Fajnie było powiedzieć Hey siri wyłącz telewizor a teraz jest potrzeba używać pilota. Na forum nie ma dużo tematów aby zaraz odpowiadać na pytania użytkowników. Czasami mija kilka dni jak jaśnie państwo od zrobienia bramki coś odpiszą. Ogarnijcie się proszę ponieważ zawsze czekamy właśnie od was na pomoc.

1 polubienie

Pilot jest od AIS, kamera jest Twoja i Ty ją konfigurowałeś, dodałeś. Masz pretensje do AIS…skąd takie oczekiwania?
Nie widzę związku, logiki.

2 polubienia

Szanowny kolego, przeczytaj proszę zasady tego forum i zanim zaczniesz pisać kolejnego posta, sam się “ogranij”:

Wszystkie zasady to 3 punkty. Bardzo proszę się do nich stosować.

3 polubienia

Dlaczego wiedziałem że takie odpowiedzi dostanę… ja tylko prosiłem o pomoc osoby które bardziej się znają na tym. A dostałem co…? Wywoływanie automatyzacji głosowo bardzo mnie cieszyło, po aktualizacji się skopało a pomóc dostałem jak powyżej.

Przeszukaj forum i znajdź osoby z kamerą od PS3 i do nich skieruj swoje pytania. Jak obecnie wygląda sytuacja z taką nietypową integracją? Masz na to temat, który sam stworzyłeś. Masz również możliwość adresowania bezpośredniego do konkretnych osób @paciuk i to działa.

Nie każdy ma mikrofon od PS3 jak by ktoś miał napewno by Tobie odpisał.Moze kamera nie obsługuje python 3.9 (przypuszczenie skoro zrobiłeś aktualizację)

Może tutaj jest odpowiedź

@Medykkforek i dziękuję przynajmiej ty nakierowales mnie na mój problem. Co do reszty to pytanie zadałem osobom co używają kamerkę i byłem świecie przekonany, że twórcy bramki też ją używają. Proszę się nie denerwować na mnie. Jak kogoś obraziłem to proszę mi wybaczyć

1 polubienie

A wiesz juZ co może być ?

Tak na szybko ci odpowiem że nie ma mnie teraz w domu (pisze z telefonu) ale po pracy zerknę na wątek

Spoko, spoko nikt tu się nie obraża, my nie z tych :wink:
Chodzi tylko o to, że to nie piekarnia, ani pożar w…

PS

Zgadzamy się, bo to forum powstało na prośbę użytkowników i dla użytkowników. Część ludzi pomaga innym w rozwiązaniu problemów i to jest świetne :heart:
Są też tacy co mają roszczenia, bo nie działa coś, co nawet, w dokumentacji nie jest opisane, i denerwują się, że nie dostali wsparcia od innych.

Nim zarzucimy komuś, że mi nie pomaga, zadajmy sobie pytanie - komu my pomogliśmy? Czemu ja nie jestem jak @stravi :wink: ?

Zgodnie z amerykańską zasadą :wink:

nie pytaj co twój kraj może zrobić dla ciebie zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju

Bądzmy wszyscy jak @Stravi ! A świat będzie lepszy! :slight_smile:
:peace_symbol:

2 polubienia

Ja to wszystko rozumiem. Ale np. Zamiast pisać taki długi komentarz @jolka to czy nie było by prościej napisać sprawdz to czy tamto i się okaże co masz źle lub co jest nie halo. Ja naprawdę szanuje waszą pracę i nie chcę tu jakieś konfliktów robić. Poprostu ti było piękne. Ktoś z rodziny mówi Hej Siri wlacz tv czy Światło bramka odpowiadała 2x ok włączam a teraz to czy naciśnie przełącznik światła czy guzik na pilocie trochę mija się z celem. A co będzie z głośnikiem AIS? a przymierzam się do zakupu jak wyjdzie.

Dziękuję Wam wszystkim za uznanie, staram się pomagać jak tylko coś wiem lub wiem gdzie poszukać. Takiego też podejścia do forum oczekiwałbym od wszystkich i faktycznie wtedy będzie łatwiej.

P.S. Przesiadłem się na LTS i Darka - nie było lekko przy mojej ilości integracji instalacja paczek python’owych trwała “wieki”. Ale finalnie mogę się pochwalić, że obyło się bez pełnego restartu aplikacji, czyli mój licznik pełnych restartów aplikacji = 0.
P.S.2 Czy ktoś kto jest na LTS używa integracji InfluxDB? To jedyna integracja która mi nie wstała.

5 polubień

Mi też bez problemu udało się przejść na LTS po tym jak Darek popsuł AIS :wink: Trwało też wieki ale sukces jest :slight_smile:

Też mam na stanie 0 pełnych restartów AIS :slight_smile: nie licząc jednego na samym początku gdy popsułem wszystko logując się na root’a :wink:

2 polubienia

Kolejny Darek na BETA wydany

Zmiany:

1. Home Assistant Release 2021.2.2 - February 9

2. Home Assistant Release 2021.2.3 - February 11

3. Pamięć nie używana to pamięć zmarnowana - krok 1.

Tak jak wyjaśnialiśmy na początku wpisu system Linux/Android w przypadku gdy kończy mu się pamięć “nie cacka” się z programami tylko je kill-uje.

Dlatego jeżeli ktoś ma logowanie zdarzeń do pamięci i generuje dużo zdarzeń to może skończyć się pamięć i system zabije usługę która zajmuje pamięć.
Nie jest to nic nadzwyczajnego tak to działa wszędzie, tzn. w każdym systemie który nie pokazuje Blue Screen of Death :wink:

Oczywiście nam zależy na tym żeby taka sytuacja jak restart naszej aplikacji z powodu braku pamięci nie miała miejsca. Do tej pory ustawialiśmy naszej aplikacji priorytety w systemie, tak żeby była ostatnia do zabicia. W dokumentacji wyjaśniamy też, że w przypadku generowania większej ilości zdarzeń zalecamy zapis nie w pamięci ale na zewnętrznym dysku lub zdalnej bazie (oczywiście wiemy, że nie jest to proste i są z tym problemy - ten temat rozwiążemy w przyszłości).

Z drugiej strony wyznajemy zasadę (taką jak w systemie Linux/Android), że nie używane zasoby pamięci są zmarnowane i należało by wykorzystać maksymalnie całą dostępną pamięć. Pracujemy nad sprzętem który będzie miał sporo pamięci i aż się będzie prosił żeby do tej pamięci pisać więcej :writing_hand:

W tym kierunku teraz właśnie idziemy i dodaliśmy pierwsze zabezpieczenie przed restartowaniem serwisu Asystent domowy na bramce w przypadku małej ilości pamięci.
A dokładnie zaimplementowaliśmy metodę onTrimMemory z interfejsu Android ComponentCallbacks2

https://developer.android.com/reference/android/content/ComponentCallbacks2#onTrimMemory(int)

Gdy system operacyjny ustali, że jest to dobry moment, aby nasz proces usunął zbędne rzeczy z pamięci (bo nie jest w stanie utrzymać tyle procesów w tle, ile byśmy chcieli). To wyśle nam wiadomość → trim_memory z informacją o poziomie zajętości pamięci. Jeżeli poziom jest TRIM_MEMORY_RUNNING_CRITICAL to zalogujemy informacje w Asystent domowy i sprawimy czy użytkownik ma bazę w pamięci urządzenia. Jeżeli tak to wyczyścimy tą bazę i zwolnimy pamięć. Dzięki temu system będzie nadal działał bez restartu naszego serwisu.

To wszystko jest w tym kodzie:

https://github.com/sviete/AIS-home-assistant/blob/ad66df63b1c732ae61c6de1a72de9ed9d9102660/homeassistant/components/ais_ai_service/init.py#L3537

W tej wersji zrobimy tylko krok 1. - czyszczenie bazy w pamięci.

:tipping_hand_woman: W przyszłości, być może zdecydujemy się na kolejny krok 2. (który widać w kodzie a który teraz nic jeszcze nie robi tylko loguje). Ten kolejny krok to zabijanie procesów z poziomu Asystenta domowego, które zużywają pamięć a które nie są naszymi procesami. Chodzi tu np. on Node-RED, serwery, usługi czy inne rzeczy które użytkownicy instalują na bramce i dziwią się, że coś im się serwis AIS restartuje z “niewyjaśnionych przyczyn”.
Zanim dojedzie do kroku 2. to oczywiście wyjaśnimy jak będzie działał ten mechanizm. Żeby była jasność - na tą chwilę my nic nie zabijamy (to system operacyjny zabija procesy jak mu brakuje pamięci), my staramy się zwolnić pamięć, tak żeby system nie zabił naszego procesu.

Jeszcze jedna uwaga dla osób które myślą, że na mocnym sprzęcie można robić wszystko i ich problemy spowodowane są za małymi zasobami.
Na mocniejszym sprzęcie na pewno da się robić więcej i szybciej ale jeżeli program robi “coś głupiego” to nie pomoże więcej procesora czy pamięci efekt będzie taki sam.
Czyli jeżeli jakiś program będzie zjadał pamięć to zawsze będzie jej za mało i zawsze będzie prowadziło to do tego samego - zabicie/restart procesu z powodu braku pamięci w systemie.

6 polubień

Cześć, taki dungs mi się pojawił w logach.

Logger: homeassistant.components.ais_updater
Source: components/ais_updater/init.py:612
Integration: AIS Updater (documentation, issues)
First occurred: 22:53:05 (2 occurrences)
Last logged: 22:54:13

Received invalid JSON from AIS dom Update

Mam to samo i przez gui nie działa sprawdzanie nowych wersji.