Downgrade zigbee

Witam,
proszę o wsparcie w zakresie downgrade’u zigbee2mqtt, chciałbym zejść poniżej wersji 1.14.4 bo znalazłem wątek w którym to skarżą się na działanie cc2531 w HA od tej wersji, a ja do takich należę,

Może z tego linku? https://pypi.org/project/ais-dom/0.114.3b2/

czyli tylko tyle?

pip install ais-dom==0.114.3b2

przetestuje oczywiście, ale to wydaję się zbyt proste

Nie, to podmienia AIS, czyli HA.

  1. Zrób sobie kopię plików z /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt
  2. Następnie pobierz i rozpakuj podmieniając pliki interesującą Cię wersję Zigbee2MQTT.
    Tutaj 1.14.4:
    https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt/archive/1.14.4.zip
1 polubienie

Co do backup’u plików to głównie chodzi o folder ‘data’.
Możesz to zrobić też z konsoli (nie testowałem tych poleceń, ale mniej więcej powinieś zrozumieć o co chodzi):

  1. cp -r /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt_bkp
  2. pkg install git
  3. cd /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt
  4. git pull
  5. git checkout tags/1.14.4 -b 1.14.4

Dzięki za pomoc, ale nie widzę w ogóle tych ścieżek… nie mam takiego systemu plików jak opisujesz, poniżej screen:

Jedynie cały folder “zigbee2mqtt” ma ‘podobne’ pliki do tych w archiwum z githuba

Wpisz pwd w konsoli to pewnie ścieżki co się wyjaśnią

po ostatniej komendzie nie znajduje tego co trzeba:

$ git checkout tags/1.14.4-b 1.14.4
error: pathspec ‘tags/1.14.4-b’ did not match any file(s) known to git
error: pathspec ‘1.14.4’ did not match any file(s) known to git

Przed -b jest spacja

git checkout tags/1.14.4 -b 1.14.4
fatal: ‘tags/1.14.4’ is not a commit and a branch ‘1.14.4’ cannot be created from it

jestem oczywiście na gałezi domyślnej master

Ok, wygląda na to że repozytorium jest pobrane bez tagów - oszczędzanie miejsca na Jolce. O ile dobrze odczytałem to jest około 15MB:
git fetch --all --tags

A potem już będzie działać:
git checkout tags/1.14.4 -b 1.14.4

Dziękuję @Stravi
Niestety, nie rozwiązało to mojego problemu, więc pozostaje mi jedynie próba z wgraniem ponownie firmware’u do dongla, ale najpierw muszę kupić programator.

Niestety wciąż nie doszedłem do genezy problemu, bo obecnie mam już dwa niedziałające dongle i to pomimo faktu, że nic nie grzebałem, nie robiłem żadnych innych konfiguracji, a nawet nie byłem na wersji beta w momencie kiedy przestawały działać…trochę to podejrzane.
Logi konsoli mówią cały czas to samo

Hm… Rozumiem że wykonałeś ‘pm2 restart zigbee’?
Jeśli tak to wrzuć jeszcze output z ‘lsusb’ i ‘dmesg | grep serial’ oraz pokaż configuration.yaml z folderu data w zigbee2mqtt.

Tak, restart zigbee, bramki i fizyczne wyjęcie z portu.

Dongle świeci na czerwono odkąd są problemy, a powinien chyba na zielono.
Dmesg nic nie wyrzuca!

Po pm2 status widać, że zigbee się w kółko restartuje

Brak loga w dmesg oznacza że urządzenie mimo iż widoczne jako oatatnie na liście lsusb to się nie przedstawia jako serial, czyli usługa zigbee2mqtt na pewno nie będzie działać. Ciężko to tak zdalnie diagnozować, może podepnij pod swój pc tego dongla i zobacz jak się przedstawi/wyenumureuje w menadżerze urządzeń. Masz go na jakiejś przedłużce?

Niekoniecznie programator. Są inne alternatywy.

Mi się udało z ESP8266 NodeMCU i Linux.

1 polubienie

Swój router CC2530 flashowalem RPi3 także i tak się da.

Bez przedłużki, bezpośrednio w porcie bramki.
Menedżer windows wykrywa jako urządzenie szeregowe cc2531

Panowie nie mam rpi, ani nic innego… Chciałem uart jedynie zakupić do flashowania gniazdek, bo mam kilka bez tasmoty kupione jeszcze zanim poznałem HA.
Także wszystko przede mną

Kup konwerter UART/USB i NodeMCU czy inny D1 mini. Ceny nie wygórowane nawet w PL.
Na pewno się przyda jak już się wciągniesz.

1 polubienie