Integracja z Satel (AI-Speaker - Home Assistant)

Czy ma ktoś jakiś przykładowy konfig.yaml na roletę i termostat z satela.

Roleta będzie podobnie jak dla bramy tutaj

@Tomasz, @Cino111 - jak myślicie zdołał bym podkraść stany wejść na płycie centrali alarmowej?
W moim przypadku Satel Versa Plus. Jeśli miałbym inwestować w nową płytę Integra i na nowo konfigurować alarm, to musiał bym planować urlop i spore wydatki z tym związane. Zależy mi praktycznie tylko na odczytach stanu czujników ruchu. Chodzi mi po głowie pomysł wstawienia do obudowy centrali ESP i zebrania co mi potrzebne…

Hmmm a jak chcesz je podkraść? Jezel8 masz wolne wyjścia to możesz zaprogramować tak, ze jezel8 wejście jest naruszone to wyjście x tez. To wyjście podpinasz przez Kupujmy razem na AliExpress z nowymi kuponami użytkownika.
Twoje 3,92 zł w kuponach jest tutaj!

Do wemosa lub lepiej esp32 i masz integrację :wink:

@Cino111 - nadajemy na tych samych falach - jak się nie ma co się lubi to się lubi co się da…
optoizolatory to u mnie są:


Muszę jeszcze sprawdzić czy wszystkie czujniki są na osobnych wejściach - ale mało prawdopodobne, jest ich fizycznie 4 - przecież mam więcej czujek i manipulator… oj chyba ekspander będzie potrzebny. Oj to już znowu kalkulator i przemyślenia.

1 polubienie

Witam Przodowników integracji Satel’a z HA

Ja co prawda dopiero testuję możliwości integracji poprzez wirtualkę (vmware) i po przeczytaniu / prześledzeniu różnych wątków zmuszony jestem zadać Wam pytanie… Ale na początku moja konfiguracja:
Satel Integra 256 (upgrade do najnowszego firmware)
ETHMI-1 Plus (upgrade do najnowszego firmware)
do tego moduły INT- E, INT-IORS oraz ACU-100

Kawałek mojego configuration.yaml

#zoneweather.dom

Configure a default setup of Home Assistant (frontend, api, etc)

default_config:

Text to speech

tts:

  • platform: google_translate

#automation: !include automation.yaml
#zone: !include zone.yaml
#sensor: !include sensor.yaml
#switch: !include switch.yaml
#device_tracker: !include device_tracker.yaml

############SATEL INTEGRA ########## — START — ##########
satel_integra:
host: 192.xxx.xxx.xxx
port: 7094
code: xxxxxx
partitions:
01:
name: ‘Dom’
arm_home_mode: 1
zones:
01:
name: ‘Sypialnia_CK_L’
type: ‘motion’
02:
name: ‘Sypialnia_CK_P’
type: ‘motion’
03:
name: ‘Sypialnia_CR’
type: ‘motion’

switchable_outputs:
17:
name: ‘Sypidalnia roleta w górę’
#type: ‘opening’
18:
name: ‘Sypidalnia roleta w dół’
#type: ‘opening’
19:
name: ‘Sypidalnia środek’
#type: ‘light’
20:
name: ‘Sypidalnia zwisy’
#type: ‘light’

Jaki mam problem? Otóż nie mogę sterować wyjściami centrali. Wejścia się pięknie czytają, czytają się także wyjścia (ich stany) natomiast nie mogę ich zmienić. Dodałem kilka encji switch.xxxx do ekranu głównego aby nimi sterować i po kliknięciu na chwilę zmienia się stan przełącznika natomiast samo fizyczne wyjście nie zmienia swojego stanu. Po ok 2-3 sekundach wizualizacja przełącznika wraca do poprzedniej pozycji.

Co przetestowałem:
– utworzyłem Usera oraz Admina z uprawnieniami full oraz okrojonymi w Satelu
– wyłączyłem aplikacje Integra Control w telefonie (znalazłem gdzieś info że ETHM-1 Plus obsługuje tylko 1 kanał komunikacji)
– configuration.yaml przerabiany z kilkom jak i dziesiątkami dostępnych wejść/wyjść z komentarzami i bez

Help

Tak na szybko to czytałeś?

1 polubienie

Niestety, dokladnie tak jest, jeżeli połączysz się np. programem GuardX po ethernet do Integry, nikt więcej nie będzie wstanie podłączyć się do centralki alarmowej.

Integracji to się nie tyczy. Spokojnie możesz się łączyć z aplikacji na telefon gdy masz integrację z ha

Daj to samo jeszcze jako

outputs:

Zobacz moj pierwszy post. Tam jest raz jako outputs i drugi raz to czym chce sterowac jako switchable_outputs

1 polubienie

Dziękuję bardzo za odzew

@Cino111
Dodałem outputs - nie pomogło (pojawiają się jako binary sensor) - gdy steruje z telefonu lub z wejścia centrali działa i statusy się zmieniają w HA, sterowanie przełącznikami z HA niestety nie działa.

@Tomasz
poczyniłem takie wstawki w switch.yaml

platform: template
switches:
lampa_test_biuro:
friendly_name: “lampa test biuro”
value_template: “{{ is_state(‘switch.biuro_lampa_1’, ‘on’) }}”
turn_on:
service: switch.turn_on
data:
entity_id: switch.biuro_lampa_1
turn_off:
service: switch.turn_off
data:
entity_id: switch.biuro_lampa_1

lub tak

platform: template
switches:
lampa_test_biuro:
friendly_name: “lampa test biuro”
value_template: “{{ is_state(‘binary_sensor.biuro_lampa_1’, ‘on’) }}”
turn_on:
service: switch.turn_on
data:
entity_id: switch.biuro_lampa_1
turn_off:
service: switch.turn_off
data:
entity_id: switch.biuro_lampa_1

Pojawiała się nowa encja, którą steruje jako przełącznik aczkolwiek efekt taki sam jak poprzednio czyli na chwile się przełączy na wizualizacji, a po chwili wraca do stanu poprzedniego (nie wyzwala fizycznego wyjścia).

Musisz mieć coś namieszane w integrze. Albo nowy użytkownik nie ma uprawnień do wszystkich stref, albo coś masz nie tak z użytkownikiem. Jak nie dojdziesz gdzie jest problem to zmien w ha na kod uzytkownika z którego można sterowac wyjściami z manipulatora i sprawdz czy dziala

Wg mnie te wpisy w switch.yaml nie potrzebne.
Po dodaniu wpisu do configuration.yaml:

switchable_outputs:
    17:
      name: 'Sypialnia roleta w górę'   

i po restarcie bramki powinna pojawić się nowa encja typu switch o nazwie:

switch.sypialnia_roleta_w_gore

Jeżeli masz wszystko dobrze ustawione w Dloadx to tym switchem powinieneś bez problemu podnieść roletę do góry.

Piszesz że:

To jest prawidłowe zachowanie, bo dla rolety powinieneś mieć ustawiony przekaźnik w trybie monostablinym np na 1 sekundę.

Pokaż jak masz u siebie ustawione wyjścia w Dloadx

@Tomasz - dziękuję za zainteresowanie moim problemem
Dla rolet wiem, że po chwili powraca przełącznik, natomiast wszystkie testy robie dla zwykłych wyjść bistabilnych (25: Przełącznik bistabilny). Dodam jeszcze, że żadne z wyjść MONO / BISTABILNE / ROLETOWE nie wysterowuje się przez przełącznik i podpiętą encję.

Kawałek konfigu wyjść:

Różne typy przełączników, które testuje. Zaznaczę, że nie mam żadnych automatyzacji — czysta konfiguracja + próba odpalenia integracji z Satel’em na dobry początek :wink:

Dziwna sprawa. Sprawdź jeszcze, czy tym użytkownikiem (kodem) możesz sterować z manipulatora.

Szanowni
Informacja dla potomnych…
Cały konfig miałem i mam ok (zarówno DloadX jak i w HA)… zszedłem już do poziomu analizy skryptu i ramek i co się okazało - skrypt budujący ramki, pole hasła [code: xxxxx] dziwnie maskuje w przypadku niektórych haseł:

Próba sterowania wyjściem nr 37 do pozycji “ON”

przykładowe błędne działanie: hasło 032021 tu jest przesyłane jako 13 32 9F

fe fe 88 13 32 9f ff ff ff ff
ff 00 00 00 00 10 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
00 d4 10 fe 0d

przykładowa poprawna ramka: hasło 131415 tu jest przesyłane jako 13 14 15

fe fe 89 13 14 15 ff ff ff ff
ff 00 00 00 00 10 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
00 63 ad fe 0d

Zatem moja pierwsza integracja z Satel’em odniosła mały sukces :wink:

Potwierdzam także możliwość jednoczesnego działania aplikacji IntegraControl na telefonie oraz sterowania z HA.

Pozdrawiam :wink:

6 polubień

@Cino111 pytanie techniczne odnośnie sterowania światłem z Integry: między wyjściem z centralki albo ekspanderów (12V DC) trzeba podłączyć przekaźnik aby sterować światłem ~230V AC, jaki osprzęt masz u siebie? Czy da radę zastosować przekaźniki impulsowe (bistabilne) z zasilaniem cewki 12V DC? Dlaczego pytam o przekaźnik bistabilne bo przełączają na zasadzie impulsu i pobierają moc tylko w momencie przełączania, dodatkowo zawsze mogę przyciski podłączyć bezpośrednio do takiego przekaźniki, np. w przypadku awarii modułów Satela. Zawsze buduje rozwiązania aby w przypadku awarii szybko obejść problem. Dodatkowo Satel działa na napięciu 12V, które nie jest “popularne” w systemach automatyki przemyslowej, tam nadal króluje 24V choć pojawiają się już proste programowalne przekaźniki (mini PLC) na 12V jak np. Eaton EASY-E4-UC-12RC1.

@macek - sprawdź ofertę Relpol seria UNI


https://www.relpol.pl/Produkty/Nowosci/Przekazniki-impulsowe-bistabilne-RPB

Trafiłem na te produkty, Zastanawiałem się czy jest potrzebna “pamięć stanu przekaźnika” skoro takiej funkcjonalności chyba (?) nie ma centralka Integra (choć jest praca na akumulatorze ale nie wiem jak będzie po restarcie), mogło by wtedy dojść do “rozjechania” stany faktycznego na przekaźniku a stanu wyjść w centralce więc lepszy jest jednak reset do stanu off po zaniku zasilania. Jak widać brakuje mi praktycznego doświadczenia, karty produktu to nie wszystko a ja może za dużo analizuje ale woleć mylić się na etapie projektowania niż realizacji.