Kamery ip - rtsp - przetwarzanie, detekcja, zapis - rozwiązania integrowane z HA

Doleciała i czeka na testy…

1 polubienie

@Cezary.K zapomniałem dopisać, że w sumie wygląd zewnętrzny też ma znaczenie :joy:

1 polubienie

Ślicznie Wam dziękuję! You made my day! :wink:
A tak poważnie to dzięki Wam dodałem sobie kamerkę ze starego smartfona :slight_smile: służącego jako ramka do zdjęć jednocześnie i nieużywanej, a podłączonej do komputera działającego cały czas, kamerki usb :slight_smile:
WIELKIE THX! :wink:
Radek

Jaką aplikację polecacie na stary smartfon aby zrobić z niego kamerę wew.?
Testowałem IP Webcam, jest OK ale może macie coś sprawdzonego.

Ja na starym smartfonie zrobiłem na darmowej wersji IP Webcam.
a na Windows mały i też darmowy Yawcam - ale on średnio przypadł mi do gustu bo nie robi streemu w rtsp.

Czy ktoś próbował dodać ESP32-CAM według tego poradnika:

Wygląda dosyć prosto i przestępnie, zwłaszcza że sama kamera kosztuje kilka złotych.

1 polubienie

Moje kamerki jeszcze bez zmiany oprogramowania. Jest również ta z PIR i wyświetlaczem. Są również jej wersje z czujnikiem BME280 lub mikrofonem cyfrowym.


Proponował bym zapoznanie się z tym tematem:

Osobiście chciałbym wgrać Tasmota. Najniższy próg wejścia będziesz miał przez ESPHome.
Parę wierszy kodu w YAML i tworzysz binarkę dla różnych odmian płytek.

Czy ktoś ma dodaną tę integrację?

Na czystym HA działa wyśmienicie. Brak lagów, płynny obraz bez opóźnienia. Na bramce AIS nie przechodzi sprawdzenia konfiguracji po zmianie w configuration.yaml. Parę starych smartfonów jest w szufladzie. Z pewnością lepiej działają niż ESP32 CAM AiThinker.

8080 o ile dobrze pamiętam jest uzywany przez Jolkę.
Także pozostaje zmiana portu kamerki

1 polubienie

To nie wina portów. Aplikacja na telefonie daje możliwość zmian portu. Lecz jaki bym nie wpisywał, to nie przechodzi kontroli poprawności pliku konfiguracji HA.

Kółko kręci się w nieskończoność…

obraz

A daj może tak z myślnikiem:

  • host: …
    port: …

Bez zmian, myślniki nie pomagają.

Hm… aż zainstalowałem u siebie - chwilkę myślał sprawdzając konfigurację, ale finalne informacja, że jest ok, po restarcie śmiga aż miło.
Config to tylko tyle w moim przypadku:
image

Na bramce?

W czystym HA na innej maszynie śmiga bez problemu. Obawiam się restartu HA ba bramce bez sprawdzenia konfiguracji z uwagi na problemy ze streamingiem u innych.

Tak na bramce, Jolce w wersji 2020.12.3.

A masz inne, jakieś kamery dodane?

Mam tylko 1 po RTSP, kolejna zewnętrzna leży i czeka na lepsze warunki pogodowe :slight_smile:

1 polubienie

Dobrze wiedzieć. Nie będę obecnie ryzykował jak nie mam pewności, że bramka wstanie bez restartu. Są w szufladzie ze dwa telefony z pękniętymi wyświetlaczami, można wykorzystać choćby w garażu… Aplikacja IP Webcam ma całkiem fajne możliwości konfiguracji.

U mnie na bramce Ai-speaker działa też bez problemu.
Ustawienia zrobiłem takie
w configuration.yaml:

android_ip_webcam:
  - host: 192.168.1.42
    port: 8080
    sensors:
      - audio_connections
      - battery_level
      - battery_temp
      - battery_voltage
      - light
      - motion
      - pressure
      - proximity
      - sound
      - video_connections
    switches:
      - exposure_lock
      - ffc
      - focus
      - gps_active
      - motion_detect
      - night_vision
      - overlay
      - torch
      - whitebalance_lock
      - video_recording

w camera.yaml:

- platform: mjpeg
  mjpeg_url: http://192.168.1.42:8080/video

Wszystkie switches działają, a sensory nie.

Fajna sprawa żeby wykorzystać jakiś stary smartfon jako dodatkową kamerę, a przy okazji po zainstalowaniu aplikacji AI-Speaker jeszcze można z niego odtwarzacz audio zrobić oraz asystenta głosowego :wink:

3 polubienia

Sensory działają, tylko należy włączyć opcję Logowanie danych w samej aplikacji na telefonie.

Jestem mile zaskoczony płynnością działania i możliwościami aplikacji. Polecam gorąco :+1:

W czystym HA mam bez wpisu w camera.yaml, wystarcza wpis w konfiguracji dla platformy IP android_ip_webcam:

Śmiga … lecz na bramce nie przechodzi kontroli konfiguracji serwera, nie ma błędu ale sprawdzanie trwa w nieskończoność.