Mesh, router, AP - wymiana doswiadczen z WiFi

Tutaj masz opis:

https://pomoc.fritzbox.pl/knowledgebase.php?article=110

1 polubienie

A ten mesh może też działać po kablu? Chodzi mi o to że mam prowadzony kabel w miejsce drugiego AP i wolałbym to użyć zamiast pchać cały ruch przez wifi.
Bo generalnie zależy mi na przełączeniu użytkowników bez zrywania połączenia, to się chyba routing nazywa.

Cytat z powyższego linku:

• Jeśli chcesz użyć kabla sieciowego do połączenia FRITZ!Box z Mesh Master:
  • Włącz opcję „przez LAN”.
  • Kliknij „Zastosuj”, aby zapisać ustawienia.
  • Użyj kabla sieciowego, aby podłączyć port „WAN” w urządzeniu FRITZ!Box bezpośrednio do portu LAN w Mesh Master.
1 polubienie

A ogólnie jak? Warto iść w Fritza? Czy może coś innego?

Ja nie narzekam i polecam :slight_smile: W tej cenie to chyba najlepszy wybór.

Siema wszystkim. Wiem ze w pierwszym poscie obiecalem test Fritz!Box, jakos mi sie zapomnialo - sorki.
Z kilku przetestowanych rozwiazan, Fritz jest dla mnie najlepszy aczkolwiek nie-idealny.

Konfiguracja
1x FritzBox 7530 (na 1. pietrze) + 2x Fritz!Repeater 1200 (parter oraz drugie pietro). Polaczenie bezprzewodowe. Calosc kosztowala mnie 1000zl na allegro, w oficjalnym sklepie Frtiz.

Zalety

• bezproblemowa instalacja (w ramach testow usuwalem wezly mesha i dodawalem jeszcze raz - za kazdym razem instalacja byla bezproblemowa)
  • wszystkie laptopy/tablety/telefony ma dostep do netu od razu po zalogowaniu sie, brak komunikatow typu "podlaczy do sieci, brak internetu’
  • brak bialych plam, dobry zasieg w calym domu
  • rownoczesne odtwarzanie netflixa na 2 telewizorach, tiktok/youtube na komorce oraz videkonferencja na skype - bez zadnych problemow, nic sie nie przycina
  • prosty interfejs webowy, latwosc konfiguracji (zmiana nazwy, zmiana adresu IP, ustawienie adresu IP na sztywno)
  • dzialajacy od strzala lokalny DNS - wreszcie nie musze pamietac adresow IP urzadzen :slight_smile:
  • port USB, mozna podpiac dysk zewnetrzny
  • apka na telefon jest spoko - prosta i funkcjonalna. Przy czym konfiguracje (typu zmiana nazw, przypisanie IP na stale) oczywiscie lepiej sie robi przez panel www - ale wlasnie czegos takiego szukalem :slight_smile:
  • prawie (*) wszystkie urzadzenia dzialaja stabilnie, nie traca zasiegu
  • prosty / przejrzysty mechanizm kontroli rodzicielskiej i blokowania adresow/urzadzen
  • zasieg poziomy jest OK
  • fajny patent - zarowno panel www jak i aplikacja, wyrozniaja urzadzenia w sieci, ktore maja interfejs uzytkownika na porcie 80
  • 4 porty ethernet, 1 sluzy jako WAN, wiec 3 do dyspozycji jako porty LAN. Oczywiscie mozna podpiac huba zeby podpiac wiecej urzadzen po LANie :slight_smile:
  • jesli ktos lubi statystyki, to bramka jest wykrywana przez HA, zatem Jolka moze generowac wykresy transferu
  • jesli ktos ma VoIP, bramka FritzBox dziala tez jako bramka VoIP. Wg instrukcji mozna wtedy nawet zmieniac konfiguracje sieci poprzez telefon - nie testowalem, nie wiem czy kazdy telefon czy np tylo telefony zgodne ze standardem DECT. Nie wiem, nie sprawdzalem, podaje tylko jako ciekawostke

Wady

• (*) najpowazniejsza wada - moje kamerki (Xiaomi, Digoo, Wyze, Neos) nie bardzo lubia Fritza. Jako jedyne urzadzenia znikaly mi z sieci WiFi. Xiaomi/Digoo maja oryginalny firmware, Wyze/Neos zmodyfikowane, zeby wystawialy strumien rtsp. Poddalem sie, podpialem je do routera Xiaomi i wszystko ladnie smiga (poza tym, ze Jolka ma lekkie problemy z rownoczesnym uzywaniem WiFi i LAN)
    Powyzsze problemy dotyczyly tylko kamerek. Inne urzadzenia, typu zarowki, tasmy ledowe, przelaczniki, dzialaja bez problemu
  • kontrola rodzicielska moglaby byc bardziej rozbudowana - np jest jest tylko jedna, globalna, lista adresow zablokowanych. Wiec nie ma np opcji aby blokowac rozne strony w zaleznosci od urzadzenia. Ale jak pisalem - konfiguracja jest mega prosta wiec cos za cos

Ciekawostka - pierwotnie mialem jeszcze dodatkowo 2 wzmacniacze Fritz!WLAN 310. Zauwazylem ze urzadzenia w ich poblizu byly mocno niestabilne. Odlaczylem te dodatkowe wzmacniacze, pozostalem tylko przy oryginalnym zestawie, sytuacja sie poprawila znaczaco.

1 polubienie

Dzięki za opis. Zamowilem Fritza 4040 + 2szt reapetery 310. Jutro powinny być. Pobawię się tydzień i dam znać, jak moje doznania. Później chyba wezmę ROUTER UBIQUITI EDGEROUTER X 5XRJ45 GIGABIT + UBIQUITI UNIFI UAP-AC-LR ZASIĘG gigabit PoE WIFI i zobaczę co lepsze.

Cino111 - testowałeś może UBIQUITI UNIFI UAP-AC-LR ?

Tak. Oddałem tego samego dnia, którego otrzymałem. Zasięg miałem wrażenie, że nawet gorszy Fritz no i brak Mesh.

1 polubienie

Mi Fritz kompletnie nie przypadł do gustu - konfiguracja dla Kowalskiego może i intuicyjna/łatwa, ale ma spore ograniczenia.
Wróciłem do OpenWRT i skonfigurowałem mesha, ale cały czas zastanawiam się czy nie odżałować i postawić UBIQUITI.
Ma ktoś z Was doświadczenie w budowaniu sieci na tym systemie? Co potrzebuję kupić? Bo jak rozumiem potrzebuję router, x APków i postawić kontroler gdzieś w sieci np. jako docker?

Masz rację, że menu i sam system trochę wydaje się prosty i dla Kowalskiego. Po pierwszym uruchomieniu od razu stwierdziłem, że i tak oddam. Oddałem, wziąłem MikroTika - mega skomplikowany - oddałem. Wziąłem Ubiquiti router + unifi. Szału nie było a cenowo dużo więcej - oddałem. Przeprosiłem Fritza i na nim zostałem. Jak na razie oprócz dziwnego menu niczego nie brakuje. DDNS zrobiony, porty przekierowane. Co jeszcze jest potrzebne?

1. Wycięcie internetu dla wybranych urządzeń IoT
  2. Ograniczenie ruchu dla wybranych urządzeń do np. tylko Jolki.
  3. Nie sprawdzałem czy można ustawić, ale używam też własnego DNSa

2. nie bardzo rozumiem. Nie wejdziesz wtedy na moduł z lapka zeby go np. skonfigurować.
3. Mam ustawiony własny

Jakby nie namawiam. Nie jest to kombajn, ale dla przeciętnych zastosowań naprawdę ok. Dołożyłem 2 reapetery w standardzie “n” po 100zł (śmiech) i mam zasięg w piwnicy, ogrodzie i całym domu. Za 550 zł mam świetnie działającą sieć. Na Ubiquiti to jakieś 2 tys .

1. Aktualnie mam skonfigurowane VLANy i większość urządzeń IoT mam w tej sieci.
    Może przesadzam, ale jakoś tak przywykłem do tego że separuję większość urządzeń od normalnych użytkowników. :slight_smile:

No tak cena zniechęca - pewnie poczekam do kolejnego problemu z aktualną konfiguracją i wtedy będę musiał na szybko podjąć decyzję.

Ad. 2 Oddzielna siec dla urzadzen IoT
Tez to chcialem zrobic. Moje pierwsze podejscie to bylo podpiecie Jolki do dwoch sieci - jedna po WiFi, druga po kablu. Jedna bylaby do obslugi urzadzen, ktore nie musza miec lacznosci z netem (np bramki sonoff czy tez kamery bez opcji cloud), druga do obslugi urzadzen z dostepem do internetu (np smart tv). Ale niestety, jednoczesna obsluga dwoch interfejsow sieciowych w Jolce zostala zmieniona wzgledem zwyklego Linuxa. Gdy poruszylem ten temat, czesc forumowiczow wmawiala mi ze chce uzyc Jolki jako routera i to jest bez sensu zachowanie :slight_smile:

@badzio Android i Windows domyślnie po wykryciu połączenia LAN przełącza się na nie i WLAN jest rozłączany/usypiany. Nie wiem jak jest w linuxie, ale faktycznie to chyba nie tędy droga. :slight_smile:

Na Androidzie nigdy nie podpinalem kabla to nie wiem . Moj windows jest rownoczesnie podpiety pod kabel i Wifi i wszuystko smiga. Podobnie sprawa wyglada na urzadzeniach z Linuxem :slight_smile:
Jako ze Android bazuje na jadrze Linuxa, to zakladam ze technicznie jest to mozliwe - ale to juz off-topic.

Wracajac do meritum - fajine byloby miec dwie podsieci, jedna z dostep do netu + Jolka, druga bez dostepu do netu (ale wciaz z lacznoscia z Jolka).

Po rocznym doświadczeniu z rosnącą ilością klientów w mojej domowej sieci przyszedł czas na zmianę jej głównych komponentów. Od miesiąca siecią LAN zawiaduje router Asus RT-AC56U z oprogramowaniem Asuswrt-Merlin. Do tego dwa AP Ubiquiti kontrolujące WLAN. Dodatkowo prawie wszystkie urządzenia w domu otrzymały stałą adresację IP. Polecam gorąco rozwiązanie z UniFi.

image

@Stravi - trochę czasu minęło, jeśli jaszcze nie zmieniałeś swojej konfiguracji mogę podzielić się spostrzeżeniami.

1 polubienie

Potwierdzam. Tanie to to nie jest, ale działa naprawdę wydajnie i stabilnie.
Całość podpięta do Neostrada +80 (choć max jest 40) poprzez FunBox 2.0.

2 polubienia

Dzięki za zainteresowanie!
W okolicach październik/listopad przesiadłem się na Ubiquiti Dream Machine, USW-Flex-Mini oraz UAP-AC-Lite. Żona musiała zacząć pracować zdalnie i dotychczasowa sieć nie dawała rady.
Teraz wszystko stabilnie hula, 5G w całym domu w każdym zakamarku.

2 polubienia