MEW-01 dwukierunkowy licznik energii -Prosument PV

Mam taki oto problem, dodałem licznik mew-01 do ENERGY i wylicza jak na załączonym obrazku:


Podpowie ktoś co zrobić żeby nie oddawało energii do sieci, nie posiadam instalacji PV.

Coś namieszałeś…
encja Electricity meter (Power active - Phase 1) czyli sensor.0_electricity_meter_power_active_phase_1 to Moc czynna i jest wyrażana w W czyli watach a ty masz kWh.

Edit
tak ma być:

gdzie:
Energia czynna pobrana L1 - sensor.0_electricity_meter_total_forward_active_energy_phase_1
itd. dla każdej fazy

Energia czynna zwrócona L1 - sensor.0_electricity_meter_total_reverse_active_energy_phase_1
itd. dla każdej fazy

i wszystkie te encje musza mieć taką konfiguracje:

Albo założyłeś 2 przekładniki na tę samą fazę, tylko w innym miejscu, albo przewody napięciowe podpiąłeś nie do tych faz. Weź miernik ustaw napięcie powyżej 400V i dotkinik L1 i V1, potem L2 i V2 i na koniec L3 i V3. Wszędzie powinno wskazać 0. Jak wskazuje 400V to masz pomieszane fazy.

1 polubienie

@Tomasz jako pobór energii miałem encje sensor.electricity_meter_power_active_phase_1
a ty masz widzę: ‘sensor.electricity_meter_total_forward_active_energy_phase_1’
co do energii oddanej, nie miałem wpisane nic.
@Cino111 podłączenia są napewno dobre, mewka u nie śmiga już z rok czasu :wink:

i chyba ręcznie zmieniłeś tej encji jednostkę na kWh bo inaczej nie mógłbyś jej wybrać do Dashboard Energry, ta można podpiąć tylko encje wyrażoną w kWh

Niby przerobiona na kWh {% set phase1 = states('sensor.electricity_meter_power_active_phase_1') | float / 1000 %}
ale podobno można też w Wh podłączyć.
edit:
Po podpięciu encji sensor.electricity_meter_total_forward_active_energy_phase_1 itd.
zlicza ok.

kWh i Wh to ta sama jednostka energii, tyle z przedrostkiem kilo=1000
1kWh = 1000Wh
A moc czyli W (Wat) to zupełnie inna jednostka, to jest jednostka mocy.
W związku z tym poniższe przeliczenie jest nie prawidłowe:

:wink:

Edit
W HA jest prosty sposób przejśc z W na kWh
Integration - Riemann sum integral - Home Assistant (home-assistant.io)
ale w przypadku licznika MEW nie ma takiej potrzeby bo jest do tego dedykowana encja

1 polubienie

Wiedziałem o tym, zrobiłem tak na próbę, ale po moim przeliczeniu fazy 123 pokazywało identycznie co w tym:

licznik_faza123_totalforwardactiveenergy:
        value_template: >-
          {{ (states.sensor.licznik_faza1_totalforwardactiveenergy.state | float)
          + (states.sensor.licznik_faza2_totalforwardactiveenergy.state | float) 
          + (states.sensor.licznik_faza3_totalforwardactiveenergy.state | float) }} 
        unit_of_measurement: 'kWh'
        device_class: power
        icon_template: mdi:gauge

ważne, że teraz ENERGY pokazuje ok, z tym że nie wylicza kosztów, muszę poobserwować.
Edit.
Ok, wszystko śmiga idealnie dziękuję za pomoc.

1 polubienie

Mam pytanie techniczne, w którym kierunku masz zamontowane przekładki prądowe? Strzałka pokazuje kierunek przepływu prądu z licznika do źródeł poboru energi czy na odwrót strzałka w kierunku licznika?

Dostałeś MEW-a bez schematu i instrukcji podłączenia? Jeśli tak, to strzałki wskazują kierunek od licznika do odbiorników.

1 polubienie

Teraz nie ma jak sprawdzić ale załóż przekładniki i sprawdź moc czynną. Powinna mieć na każdej fazie wartość dodatnią. Jak masz instalacje PV to ją na chwilę odłącz do testów bo przy PV moc czynna jest na minusie oczywiście jak idzie produkcja.

1 polubienie

Czy ma ktoś gotowe template na sensor aktualnego magazynu energii (godzinowy) ?

PS
@cino był dobrze zorientowany, wszystko się potwierdziło :wink:

Od pewnego czasu testuję zainstalowany MEW 01 lokalnie bez chmury Supli poprzez MQTT.
Właśnie rozszerzam PV o kolejne 5 kW do 14.5 kW łącznie na 3 inwerterach 3 fazowych w jednej sieci, przy czym jeden z nich jest już leciwy, ma 6 lat i nie działa w nim karta sieciowa od 2 lat. Ponadto posiadam 2 podliczniki trófazowe z wyjściem impulsowym S0: jeden do zużycia bytowego i CWU, drugi do zużycia energii przez pompę ciepła z rekuperatorem. Chciałbym mierzyć i wizualizować przy pomocy MEW 01 i podliczników zużycie całkowite energii pobranej z sieci w rozbiciu godzinowym, dziennym, miesięcznym i rocznym, ilość energii oddanej do sieci oraz zużycie własne. Te wszystkie dane zbieram od 6 lat wklepując co miesiąc do excela a chciałbym to zautomatyzować. Problem w tym, że istniejący panel energii nie umożliwia pokazania tych danych na których mi zależy a dodatkowo po restarcie bramki dane znikają. Jedyną przydatną dla mnie encją w MEW 01 jest
sensor.0_electricity_meter_total_forward_active_energy_balanced
jak rozumiem pokazująca pobór energii zbilansowanej międzyfazowo. Czy w MEW 01 da się ustawić poprzez template lub customy stan licznika zgodny z głównym licznikiem dwukierunkowym? Może ktoś rozwiązywał podobne problemy?

Dane w dłuższej perspektywie powinieneś przechowywać w influxDB. Obrazowanie elastyczne i estetyczne zrobisz w Grafana.

1 polubienie