MEW-01 dwukierunkowy licznik energii -Prosument PV

Czyli nie tak,
120*0,8=96 -100 = do magazuny wpada figa z makiem i jeszcze dopłacam za 4kW
Więc jak nas nie robią w balona?

no a czytam w ustawie że niby już jest… dlaczego nie ma teraz? Tego nie rozumiem

Hahahaha. W Polsce jest największe wsparcie dla prosumentów w Europie. Po prostu My Polacy zawsze chcemy więcej i zawsze jest źle. Obecne przepisy to jest rewelacja. Szykowana nowelizacja ustawy OZE wnosi bardzo duże niekorzystne zmiany w sposobie rozliczenia, ale na szczęście kto już teraz jest prosumentem to przez 15 lat od pierwszego wprowadzenia do sieci zostaje na obecnym rozliczeniu. Więc my się cieszymy, kto myśli o instalacji PV to ma czas na założenie do końca roku (choć coraz bardziej mi się wydaje, że nie wyrobią się z ustawą do 31.12.2021, bo wzbudza Ona zbyt wiele kontrowersji), a potem to tylko Prosument zbiorowy (panele na dachu bloku i udziałami energia przypisana do mieszkańców) i prosument wirtualny będzie na topie (instalacja PV w jednym miejscu, a odbiór energii w innym). Zobacz poselski projekt Ustawy OZE

No właśnie, jak prawdziwy Polak też chce więcej :slight_smile: i więcej :slight_smile: i taniej :slight_smile:

BTW tyram od rana do nocy (i w nocy) podatkami utrzymuje tych co nie robią nic, a od kilku lat mam wrażenie że sie na mnie uwzięli, to podatki, to zwiększanie kosztów, to teraz nowy lad i kolejne tysiaki z portfela, bo co, bo jestem zaradny, ambitny? Nawet jak miesiąc temu PV zakładałem to gadali do ostatniej chwili ze będzie 5k moj prąd, a zrobili 3k i jeszcze nie starczy dla wszystkich… wiec jak mowie że w balona to w balona, dlaczego ten kto ma jedną faze i falownik jedno fazowy ma lepsze warunki niż ja? (chcąc nie chcąc ma wektorowo)
Kolejny raz jestem gorszy i stratny bo mam lepszą instalacje?
Tak wiem, mogłem falownik (chyba tylko 3,69kWp)na jedna kupić i przełączyć wszystko pod jedną :stuck_out_tongue:

Oczywiście, dlatego się żale :man_shrugging:

Nie wiem skąd ta pewność?

Powiedzmy, że z uzasadnienia do projektu ustawy.

Jak masz ten monitor energii Zamela to widzisz na której fazie wprowadzasz, a na której pobierasz i jeżeli faktycznie tak jest to wystarczy że poprzepinasz obwody w skrzynce tak aby jak najwięcej było autokonsumpcji na wszystkich fazach. Może zauważyłeś na wykresach, że ja na 3 fazie nie mam ani poboru ani wprowadzania. PV założyłem tylko na 2 fazy po jednym mikrofalowniku 2kW na fazę i wszystkie obwody przepiąłem na te 2 fazy. Autokonsumpcje mam wzorową.

Po to kupiłem tego zemela.
Już analizowałem, mam elegancko rozdzielone, pobór jest porównywalny na wszystkie fazy. Ale jak produkuje w danym momencie 1,5kw czyli po 0,5kW na fazę i włączam piekarnik to mnie boli że na jednej fazie pobieram “z podatkiem” skoro produkuje w tym momencie więcej. :frowning:

2 polubienia

Hejka. Zrobiłem w grafanie kilka wykresów, ale jak je przenieść do bramki? Gdzieś trzeba wprowadzić token? Jakoś google mi nie chce powiedzieć.
Druga sprawa to nie da się zrobić wykresu z Energią czynną, ale żeby energia na każdej z faz się dodawała?
Dodając wpis value_template: "{{ states(‘sensor.electricity_meter_power_active_phase_1’)|float| round(0) + states(‘sensor.electricity_meter_power_active_phase_2’)|float| round(0) + states(‘sensor.electricity_meter_power_active_phase_3’)|float| round(0) }}
nie widzę ile jest na jakiej fazie

daj w dockerze takiezmienne dla grafany,

grafanas:

Potem share > embed
i wytnij ze środka
graf1
W HA dajesz jako karte strona web.
czas sobie zmień, np na 3 h:

...from=now-3h&to=now...

O którym piszesz, bo nie do końca rozumiem…


WOW :scream_cat:
Docker ogarnięty :slight_smile:
Co do wykresów to chodzi mi o ten ostatni. Jak pobieram, czy wprowadzam do sieci na wszystkich fazach to jest ok, ale jak na jednej pobieram a na drugiej wprowadzam to ten wykres nie ma sensu. Zobacz w miejscu gdzie jest kursor. W obu miejscach wykres wygląda podobnie, czyli zielone słupki a nad nimi żółte, a o godzinie 17:12 na L1 mam pobór, a na L2 oddanie, gdzie o 19:54 na obu fazach jest pobór.

z prawej strony zobacz to ustawienie:

Stacking and null value

Stack - włacz wyłacz

O to chodziło?

jest lepiej, ale tu gdzie jest kursor, w miejscu gdzie zielony pokrywa się z żółtym powinien być inny kolor, bo nie widać jakie jest oddanie dla fazy 1.

koło Faza1 jest zielona kreseczka,
naciśnij ją i wybierz u góry custom color i daj transparentność, dla każdej fazy tak zrób i będzie widać jedna pod drugą

ewentualnie po rawej Displays
bars, lines, points tu sie pobawić musisz…

no jedna nakłąda sie na drugą bo skala jest jedna,
mozesz dać punkty albo linie a nie barsy

@Cino111 namówił i MEW już zamontowany. Odrazu przeszedłem na mqtt z pominięciem serwerów supli. Narazie wszystko śmiga pięknie. Teraz kusi Jarek beta:stuck_out_tongue_winking_eye:




1 polubienie

Pochwale sie jak u siebie zrobilem karte:

6 polubień

Prezentuje się pięknie :+1: :+1: :+1:
A ja chyba muszę drugi MEW tym razem do PV bo nie ma porządnej integracji dla mojego rozwiązania z trzema mikroinwerterami :slight_smile:

A jakie masz te inwertery, nie ma dedykowanej integracji?

Mikroinwerter HY-2000-PLUS x 3szt + logger Huayu MECD do zbierania danych z mikro
Na razie mam zrobiony sensor tak:

- platform: scrape
  resource: http://192.168.1.244/status.html
  name: PV_lacznie
  authentication: basic
  username: Tomasz
  password: xxxxxxxxxxx
  select: "script"
  index: 1
  value_template: "{{ (( value.split(';')[7] ) | replace ('var webdata_total_e = ','') |replace('\"', '')|float  ) }}"
  scan_interval: 900
  unit_of_measurement: "kWh"

ale logger który zbiera dane na adresie 192.168.1.244 wyświetla dane tylko z jednego mikroinwentera, więc zrobiłem coś takiego:

- platform: template
  sensors:
    sensor_pv_lacznie_suma_trzy_mikro:
      friendly_name: "pv lacznie suma trzy mikro"
      unit_of_measurement: "kWh"
      value_template: "{{ states('sensor.pv_lacznie')|float| round(0)  + states('sensor.pv_lacznie')|float| round(0) + states('sensor.pv_lacznie')|float| round(0) }}"      

czyli jeden mikro razy 3 i mam tylko przybliżoną wartość produkcji.
Do tego loggera są dedykowany portale:

  1. https://home.solarmanpv.com/login
  2. SOLARMAN Business (solarmanpv.com)

i tam wszystko wyświetla prawidłowo ale nie udało mi się znaleźć rozwiązania które to ogarnia.
Niby ten pierwszy ma API SolarmanOpenAPI.pdf (1,4 MB) ale do tego potrzebny programista na etat :wink:
A sposób z nodered mi nie działa bo mimo tego że widzę na ginlong swój logger i mikro to nie nie ma żadnych danych o produkcji.

Czyli masz loger i jak na niego wchodzisz to widzisz jeden mikro a jak wchodzisz na portal który pobiera dane z tego logera to widzisz 3? bez sensu

Coś Ci wyrzuca w ogóle? Gdzie jest problem, odczyt, czy w ogóle brak pobierania danych?

utworzyłem nowy temat żeby nie robić bałaganu