Najlepszy serwer proxy Bluetooth - Bramka Blutooth LE GL.iNet GL-S10

W zwykłym HA standardowa baza danych sqlite jest w pliku home-assistant_v2.db
(a po modernizacjach do bazy należą też pomocnicze pliki .db-wal i .db-shm)

Po aktualizacji DEV3 i bramki GL-S10 (Blakkader udostępnił wczoraj NOWY plik gl-s10.yaml) do poniższych wersji nadal mam ten sam problem i identyczny błąd w logu jak poprzednio.

dev3

Poza tym nie mogę pobrać pliku diagnostyki. Otrzymuje komunikat “Niepowodzenie - problem z serwerem”.

esp-po wgraniu nowego softu

Na testowym HA na wirtualce wszystko działa bez problemu.

Widziałeś czym on się różni?

Oprócz tego (czyli niczego) różnicą jest od paru tygodni nowa wersja IDE ESPHome, więc nowe binarki świeżo skompilowane mają nowy układ partycji, ale wymaga to wgrania po serialu (OTA nie wchodzi w grę, pisałem to parę postów wyżej).

1 polubienie

Wgrałem przez konwerter USB-UART wykorzystując opcję instalacji ESPHome przez przeglądarkę. Pobrałem wcześniej plik projektu (*.bin). Czy to jest dobra metoda czy jest jakaś lepsza ?

1

2

Każda metoda jest dobra, o ile uzyskany efekt jest zadowalający.
Jeśli pobierasz gotowy .bin (w sumie to po prostu skompilowane firmware, a nie plik projektu), to upewnij się że z forka odpowiadającego sprzętowi (blakadder to wersja sprzętu 1.x i LAN8720, a oficjalne wydanie to 2.x i IP101).
Prekompilowany .bin oczywiście zawiera tylko najbardziej podstawową konfigurację EBP, jeśli chcesz uzyskać coś więcej, to musisz stworzyć własną konfigurację i samodzielnie skompilować (dla podstawowych funkcji bramki nie ma to znaczenia, odnośnie wsparcia EBP w AIS raczej musisz pytać twórców AIS).

2 polubienia

cześć, gdzie można teraz kupić przeprogramowaną bramkę ? Nie widzę ogłoszenia na Allegro

2 polubienia

kupiłem na ALI, czy ktoś by się podjął wgrania mi softu ?

We Wrocławiu nie ma sprawy (pisz na PW, bywam też czasem w innych miastach).

Po aktualizacji DEV3 do wersji Ola (kanał beta) pojawiły się nareszcie urządzenia bluetooth :slight_smile:

Wersja Ola - kanał Beta

Wykryte

Pojawił też się komunikat o zalecanej aktualizacji:

Komunikat po aktualizacji do wersji Ola Beta

w sensie, że działa BT wbudowane w dev3?

Przy podłączonej bramce GL-S10. Zasadę działania opisał @szopen w tym poście:

Tak w ramach aktualizacji tematu (ta wiadomość to nie jest “świeżynka”, ale mi się przypomniało, że mam screenshota) - to nie jest idealny sprzęt dla ludzi bez smykałki do DIY.

Być może tak radykalna aktualizacja już nie wystąpi w przyszłości, ale warto posiadać w szpargałach mostek USB-UART (aby móc sobie wgrać “serwisowo” tj. “po kabelku” aktualny wsad, gdyby nastąpiła tak duża zmiana jak opisywana na obrazku powyżej).

Szkoda, ze nie można tego zrobic po USB jak w NodeMCU.

Możesz polecić jakiś wygodny model?

@tomaasz Może i bez anteny zewnętrznej ale za to z USB-C

M5Stack Atom Lite

1 polubienie

Dziękuję, ale chodzi mi o USB-UART :wink:

Do takich zastosowań taki to już przerost formy nad treścią

sterowniki do powyższego (FTDI FT232RL)
https://ftdichip.com/drivers/vcp-drivers/

taki “każdemu wystarczy”

Sterowniki dla Silicon Labs CP2102 i pokrewnych

Nie podrzuciłem przykładów innych popularnych chińczyków jak np. produkowane przez WCH CH340 oraz zbiiżone i pochodne (ale też się nadają)
Sterowniki dla CH340G, CH340T, CH340C, CH340N, CH340K, CH340E, CH340B, CH341A, CH341F, CH341T, CH341B, CH341C, CH341U

Sterowniki dla CH342, CH343, CH344, CH347, CH9101, CH9102, CH9103, CH9143

Sorki za linki do sklepów, ale sugerując się powyższymi można kupić wszędzie (sugeruję polskie sklepy dla hobbystów).

2 polubienia

Cześć robię pierwszy raz flashowanie i nie wiem co robię źle:

  1. Zainstalowałem sterownik od UART CP2102
  2. Podłączam UART do USB w komputerze
  3. Rozebrałem GL-S10 wyciągnąłem płytkę i podłączyłem kable od UART do płytki (sprawdzałem kilka razy)
  4. Podłączam kabel zasilający do płytki trzymając guzik (nie zapala się biały led to chyba działa)
  5. Uruchamiam podstronę do fleshowania mam wersję 1.0 blakaddera
  6. Klikam conect wybieram odpowiedni port com z UART
  7. Klikam install i pojawia się komunikat install preparing i na tym zawisa nie idzie dalej
    Nie ma podłączonego kabla ethernet czy to może być problem i jak klikam log i console to mam informację disconect.
    Szukałęm samodzielnie informacji ale nic przydatnego nie znalazłem.
    Dzięki z góry
1 polubienie

Ad 1. Sterownik zależy od tego jaki masz mostek UART jeśli masz CP2102 to oczywiście sterowniki mają być dla niego (jeśli inny to oczywiście sterowniki pasujące do użytego na nim chipsetu).

Ad 3. Połączyłeś oczywiście RX mostka do TX na PCB GL-S10? (i nawzajem TX do RX) oraz GND do GND mostka UART?
Połączenie “jeden do jednego” to najczęstszy błąd u kogoś kto to robi pierwszy raz (nadawanie i odbiór muszą być “na krzyż”).
Fabrycznie nie ma goldpinów (jakkolwiek można to podpiąć “na partyzanta”, trzymając cały czas - wielokrotnie tak robiłem :stuck_out_tongue: metod jest wiele)

Ad 4. O ile mnie pamięć nie myli to jedna z LED się lekko “żarzy” w trybie bootloadera (ale być może dotyczy to tylko v2.x), w każdym razie łatwo poznać, bo zachowanie jest absolutnie inne niż normalny rozruch.

Ad 5. Jeśli na PCB masz wersję 1.x to i owszem otwierasz to
https://blakadder.github.io/bluetooth-proxies/?diy
(dla posiadaczy wersji 2.x jest po prostu oficjalny link https://esphome.github.io/bluetooth-proxies/?diy)
Przygotowałem zdjęcia po czym rozpoznać wersje, ale nie mam czasu się nimi zająć, a na PCB jest nadruk identyfikujący wersję jednoznacznie (u siebie mam np. właśnie V1.0, w ręce miałem też V2.1).

Ad 7. Najpierw sprawdź punkt 3.

Przeglądarki w których działa ESPHome-web (czyli ten internetowy flasher) to Vivaldi, Chrome i Edge, w pozostałych może nie działać (z pewnością nie działa w Firefoxie).
Należy wyłączyć też wszelkie opcje “zapewniające prywatność” (ochrony przed śledzeniem itp. wynalazki) na tej stronie, bo mogą blokować pracę flashera.

Podłączenie kabla Ethernet nie ma nic do rzeczy (no chyba, że zasilasz przez PoE, ale wtedy nie wolno podpinać równocześnie zasilania przez micro-USB!) nie ma to wpływu na flashowanie.

Niestety nie wpadłem na to żeby z webowego flashera zrobić jakieś screenshoty (a używam go ekstremalnie rzadko).

Ponieważ nie mam ochoty grzebać w swoim sprzęcie kolejny raz by przygotować jakiś kawałek uwspółcześnionej dokumentacji) to nie mogę zweryfikować czy Blakadder nie namieszał coś na swoim repo.

Za to skompilowałem teraz wsady w formatach dla webflahera (tego z którego korzystasz, lub innych nowoczesnych narzędzi - plik factory) i ESPHome flashera (plik legacy) i je zaraz wrzucę do załącznika (oczywiście trzeba je sobie wypakować, wersja tylko dla sprzętu v1.x!).
GL-S10-v1-2023_02_18.zip (1,6 MB)

1 polubienie

Dzięki za obszerny opis na pewno się przyda nie tylko mi. Już czytając wiem, że zrobiłem błąd nowicjusza czyli nie podpięcie na krzyż. Dzięki jeszcze raz dam znać czy teraz poszło.

EDIT:
Oczywiście mimo zmian i sugestii nie działało flasjowanie przez web, nic się nie zmieniło ale, że się uparłem i po kombinowaniu 2 godzin uratowało mnie od rezygnacji ostatnie zdanie @szopen odnośnie ESPhome flasher-a po wyszukaniu wyskoczyła ta strona Releases · esphome/esphome-flasher · GitHub i po ściągnięciu flashera na Windows cała operacja przebiegła w 10 sekund i działa.
Dzięki jeszcze raz za pomoc a przede wszystkim za plik.

PS1. Szkoda, że mi nie podświetliło linku, który był zawarty w twojej odpowiedzi byłoby pewnie szybciej :smiley:

Cytat
ESPHome flashera (plik legacy)