OpenMediaVault na Jolce?

Muszę powiedzieć że jolka stoi i dziadka bez przerwy od miesięcy i robi to co ma robić! Pancerna jest! Dziś przyszło mi do głowy że w domu przydalby się NAS. Da się na Jolce? Jak?

@Vallhalen - chcesz OMV instalować na bramce? Raczej będzie ciężko, bo to odmiana systemu Linux instalowana jako nadzorca. Ja nadal czekam na bramkę PRO i może nowe funkcje adekwatne do NAS.

Przyjąłem , masz rację… Czyli nie pozostaje nic innego jak tanio na raspberrym sadzac

Połączenie słów tanio i raspberry jakoś mi nie pasuje.
A dyski jak chcesz podłączyć? A obudowę jakąś planujesz? A zasilanie dokupić?
Uważam, że pod OMV to już lepiej poleasingowy PC lepiej kupić…

Może lepiej QNAP :slight_smile: poleasingowy pc jeśli bez RAID to i tak marnej jakości NAS…

1 polubienie

RAID załatwia programowo sam OMV. Aby tylko wolnych gniazd SATA było, to można macież w różnej konfiguracji RAID zrobić. Zakładając, że miało by być po taniości…

Po taniości nie znaczy że szybko i bezpiecznie :wink: no i z tą taniością to też nie do końca bo za zużycie prądu zwykłego PC trzeba też więcej zapłacić…

Tak i nie, Zależy co oczekujesz i co Ci potrzeba. Ja postawiłem OMV a zwykłym PC, zamiast przycisku Power podpiąłem Sonoff Basic przerobiony na bez napięciowy, i wyniosłem wszystko na strych.
Na początku miałem tak zrobioną automatyzację że włączenie jakiegoś komputera w domu powodowało załączenie NAS, a wyłączenie wszystkich komputerów, jego wyłączenie.
Z czasem zrezygnowałem z tego, na chwile obecną NAS podpalany jest manualnie w razie potrzeby, jedyna automatyzacja to jak wszystkie komputery są wyłączone i minie 24:00 a serwer jest włączony to ma go wyłączyć.

1 polubienie