Pogadaj z Jolką

@jolka jak już dostałem wywołany do tablicy, to powiem, że średnio mi się podoba aktualny mechanizm automatyzacji rozmowy z Jolką, bardziej by mi się podobało utworzenie nowego typu triggera, wtedy kontekst wywołania by można było zawrzeć w jego parametrach. Wydaje mi się, że takie podejście by było bardziej zgodne z działaniem HA i pozwoliłoby na dużo bardziej zaawansowane korzystanie z asystenta głosowego (identyfikatory triggerów, template sensory, wait_for_trigger itp)

2 polubienia

@jolka
Czy jest jakaś możliwość wyłączenia agenta AIS,
a żeby został jedynie Conversation z własnymi sentencjami.
Tak jak mogę wyłaczyć agenta Google Home odinstalowując integracje google home.
Oraz żeby wyłaczyć wszelakie wyszukiwanie, sugerowanie itd…
Żeby tylko reagowało na sentencje jakie sam sobie ustale?
Czasem przes nasłuchiwanie hotword słucha 2-3zdań i potem mówi “nie rozumiem … no jechałem po bułki i sroga koparka na jezdni jak byłeś u swojej mamy…”
bzdury,
czy mogę zmienić żeby powiedziało tylko samo “nie rozumiem” i koniec?

1 polubienie

Po początkowej euforii sterowania głosem zwłaszcza po polsku, po blisko 2 latach entuzjazm minął i staram się tak organizować automatyzacje aby działały w tle i zamiast wydawać komendę np. włącz światło w salonie i zgaś w kuchni, działa to autonomicznie. Jednak brakuje mi w Jolce dwóch komend: tak i nie, które po odpowiednim przemodelowaniu choćby znanego powitania wypowiadanego po restarcie centralki “Witaj w domu, co mogę dla Ciebie zrobić?” centralka proponowałaby kilka wybranych działań typu raport temperatury, wilgotności, włączanie wskazanych urządzeń lub uruchomienie wybranych scen i setek innych działań co można zatwierdzić lub anulować komendą tak/nie. Oczywiście wiem, że jest to wykonalne już teraz przy pomocy intencji/sentencji ale wbudowanie tych komend ułatwiłoby konwersację w sterowaniu.
Nb. mój syn każdorazowo jak słyszy powitanie przy starcie centralki odpowiada lektorce poleceniem wykonania prostego przyrządu ortopedycznego i to jest dopiero siła przyzwyczajenia.

jeżeli robisz to z pilota AIS to tak - mikrofon wysyła kod przycisku i w zależności od tego kodu możesz robić różne automatyzacje

wyzwalanie mikrofonu z innych klientów (aplikacji) to już inny temat

jeżeli umiesz programować to możesz sobie zrobic forka kodu i dodać własnego agenta
możesz też, zmienić kod na bramce - kody całego asystenta masz na bramce w języku Python:

to skomplikowane… poczytaj:

mają przykłady w różnych językach

nie pamiętam dokładnie :wink: bo NDA trzeba podpisać żeby dostać cenę
Są to większe kwoty w USD, które w budżecie mają większe firmy:

to skomplikowane… nawet jak zapłacisz 10 tysięcy USD to nikt nie da gwarancji, że to zadziała

Jest już na rynku inna firma, która ma troszkę inne podejście do trenowania słowa klucza, wysłaliśmy jej nasze nagrania oni nam próbki… ale niestety nadal nie ma szału.

Po kilku latach projektu rozumiemy bardziej, że sterowanie głosem (możliwość włączenia i wyłączenia światła poleceniem głosowym ) bardzo się czasami przydaje, ake na codzień to trochę nieergonomiczna zabawka. Lepszy efekt da się osiągnąć jak się ma ogromną ilość czujników i automatyzacji, wtedy system wymaga minimum uwagi i jest smart magia :slight_smile:

Oczywiście nadal robimy wszystko, co się daje zrobić, by żyło się lepiej i łatwiej.

Kiedyś to pewnie dodamy. Pamiętaj o możliwości zgłoszenia pomysłu tą drogą:

Oczywiście możesz też to napisać lub znaleźć kogoś, kto to napisze - jesteśmy otwarci na wszystkie poprawki i ulepszenia.
:+1:

1 polubienie

Super pomysł :slight_smile: Dostęp do kodu masz oczywiście, więc jak tylko okaże się, że faktycznie jest chęć zmiany tego w społeczności :wink: to każdy ma możliwość zgłoszenia takej potrzeby i działajmy - ulepszajmy, tak jak sugerujesz.

Gratulacje sukcesu integracji lovelace-xiaomi-vacuum-map-card
Przepisałeś apkę xiaomi do HA :heart_eyes_cat: niesamowite jak to działa :slight_smile:

:+1:

W te rejony kodu jeszcze nie zaglądałem :wink:

Dzięki, dużo roboty poszło na tą kartę

1 polubienie

Jest szansa aby ta integracja trafiła na AiS? :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Super karta, zastanawiam się właśnie nad zakupem robota odkurzającego, będzie jak znalazł :).

To, co zrobiłeś Piotr, to jest… mistrzostwo świata :medal_sports: :heart:

Jak to się pojawiło, to cały zespół AIS ściągnął czapki z głów i z otwartymi buziami… patrzyliśmy, jak reddit oszalał :wink: i byliśmy naprawdę dumni, że to Piotr, który jest na naszym forum i ma bramkę AIS, potrafi coś takiego wykonać. Dla tych, co nie wiedzą, o co chodzi, tu jest wpis na reddit:

https://www.reddit.com/r/homeassistant/comments/qune0p/xiaomi_vacuum_map_card_v200_is_out/

To oczywiście działa na bramce AIS, ale jako komponent niestandardowy. Sami testujemy i śmiga pięknie, tu posprzątał dokładnie ten kwadracik:

Niestety to nie jest na oficjalnym API i utrzymanie tego byłoby dla AIS zbyt kosztowne i ryzykowne. Dlatego nie możemy tego oficjalnie dołączyć i utrzymywać… każdy kto chce może sam sobie ten komponent doinstalować i utrzymywać.

@3.14 Piotr po tym, co pokazałeś światu, wiemy jedno - jeżeli trafi się jakieś zadanie niemożliwe, to wiemy do kogo dzwonić. Masz niesamowite umiejętności, mamy nadzieję, że będziemy w stanie kiedyś z nich skorzystać (że pojawi się jakiś fajny temat biznesowy) i dojdzie do tego, że do nas dołączysz. Jak byś z nami pracował, to po wydaniu tego kodu, nie tylko ja, ale każdy z sepołu AIS, robił by Ci kawę :coffee: przez cały miesiąc i podawał do biurka :tipping_hand_woman:

PS
Mamy też nadzieję, że lubisz serial “Silicon Valley” i masz poczucie humoru :slight_smile: - specjalnie dla Ciebie, przerobiony kadr (“Silicon Valley”), w tym kadrze wyjaśniony jest pewien algorytm, trochę to nawiązuje… do tego, co zrobiłeś :heart_eyes_cat:

5 polubień

Dzięki jeszcze raz! :smiley:

Główny problem nie polega tutaj na samej karcie (bo ona akurat nie używa żadnych zewnętrznych API i jest względnie prosta w utrzymaniu). Problematyczna jest integracja, której ona używa do wyciągnięcia map z chmury Xiaomi - tutaj wszystko jest robione “bokiem”, przez co nie ma gwarancji, że Xiaomi tego w końcu nie zablokuje, no i nie wszystkim działa :confused:

PS trochę offtop się zrobił…

5 polubień

To może chociaż jakiś kod dla entuzjastów którzy wiedzą na co się piszą :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:
Fajnie by było przestać korzystać z aplikacji choć na chwilę :slightly_smiling_face:

@3.14

a tutaj jest full legalny sposób - na bramce AIS PRO1:

wykonane dzisiaj, w 3 godziny, oczywiście nie nadaje się to do wdrażania bo to tylko dirty proof of concept, ale obrazki są prawdziwe :slight_smile:

@3.14 Jesteś programistą Java, pobaw się bamką AIS - dla ciebie, sky is the limit :wink:

Wiem jak to może działać :slight_smile: Mam racje?

To trochę jak, przeczytaj mi instrukcję z internetu :wink:
Naprowadzę - Piotr to admin grupy Home Assistant Polska i światowej sławy, koder fajnych dodatków do HA. Dobry z niego ziom :+1: i wszystkie jego dodatki / kody są za darmo w Github:

Instalacja tych dodatków polega na skopiowania plików na bramkę.

Krok po kroku:

  1. Wchodzisz na ten adres:
  1. Wybierasz dodatek, który cię interesuje.

  2. Czytasz instrukcję i instalujesz na bramce

  3. Na koniec klikasz ten pomarańczowy przycisk :wink:

7 polubień

Osobiście polecam instalowanie przez HACS, rozwiązuje to dużo problemów

Hacs nie jest wspierane przez system w bramce :slightly_smiling_face:
Kiedyś był poruszany temat innych integracji które były stworzone przez @3.14 .
@jolka wiadomo co dalej w tym temacie?

Jest równie nie wspierane, jak moje customy :wink: Tutaj wątek o instalacji HACS: link

Osobiście uważam, że jeśli się chce (i potrafi ogarnąć) customowe rzeczy, to najlepiej to zrobić przez HACS (a w szczególności customowe karty)

2 polubienia

@araczkowski szefie, taka ciekawa nowość od Espressif:

W/g zasady, że 1 obraz zastępuje 1000 słów
https://www.adafruit.com/product/5290
i tu:
https://www.youtube.com/watch?v=ha0KTOMrXto&t=36s

3 polubienia

@Cezary.K @begginer

oczywiście widziałem, na mnie największe wrażenie zrobił ten obrazek

gdyby to miało ethernet to może by to miało sens, ale że nie ma to nie wierze, że będzie to działać dobrze. Bardziej fukkcjonalne jest to urządzenie AISzigbee :slight_smile: które ma radio do zigbee i bt a sieć po ethernet i to działa 24/7

image

Z punktu widzenia “hot word” i komend głosowych, też jest to ciekawe, bo Espressif (ci Chińczycy co robią ESP) dodagał się z Amazon, Alexa jest certyfikowana na ESP32. Jak będzie Alexa po polsku to łatwo można zrobić głośnik z Alex-ą.

Ten temat, toczy się od 2018 roku, ja mam już kilka tych urządzeń:

są też takie:

Nigdy nie udało nam się osiągnąć funkcjonalności, tak żeby stało się to produktem takim jak np. bramka ais dom.

240 zł za urządzenie z ESP32 na pokładzie, w którym zasoby obliczeniowe nie istnieją i które żeby sterować żarówką musi być podłączone do Amazon, tak jak 300 milionów innych urządzeń.
Chyba jednak zostaniemy przy obecnym kierunku i bramce lokalnej. Oczywiście jak Amazon wejdzie z językiem polskim, to pewnie dodamy integrację z Alexa i każdy będzie mógł sobie włączyć tyle mikrofonów ile tylko chce w domu i sterować głosowo z urządzenia z Amazon echo w tym z tych z ESP32 na pokładzie.

PS
To jest ciekawszy kawałek sprzętu, jak byśmy mieli czas i chcieli wprowadzić do sprzedaży zegarek z zigbee2mqtt, to z tego dałoby się zrobić coś funkcjonalnego :wink:

3 polubienia

Pisałem już o tym w innym temacie.
Czy jest szansa poprawić aplikacje Ais watch na zegarek samsung watch 4 classic aby można było wydawać komendy głosowe. Jest tam WearOs ale jolka milczy.