Przesiadka na AIS

Witam Was,
pora na przesiadkę z dziadka Rpi2 na coś szybszego.
Myślę nad Dev3 ale parę pytań

  1. Czy przesiadka pójdzie gładko czy czeka mnie stawianie wszystkiego od nowa?
  2. Najważniejsze - widziałem, że Dev3 ma 2xUSB. Potrzebuję więcej. Jak użyję jakiegoś huba to będzie ok? Potrzebuję podłączyć pilot, zigbee, używam też RS485 na USB (modbus).
  3. W tej chwili używam integracji Scheduler z HACS. Czy tu też da radę zainstalować ją?

To chyba główne wątpliwości które mam przed przesiadką :wink:

  1. Powinna wystarczyć podmiana plików konfiguracyjnych.

  2. Nie testowałem - domyślam się że ktoś napewno ma hub USB.

  3. Dev3 ma już system postawiony. (HA z nakładka AiS) HACS nie jest wspierany choć są wątki gdzie ludzie go używają. :slightly_smiling_face:

Ad. 2
Tak, mam HUB’a USB 3.o i działa :slight_smile:

Ad. 3
HACS’a trzeba doinstalować.

1 polubienie

re: ad2.
ooo to super

re: ad3.
że trzeba go doinstalować to się liczyłem.
Obawiałem się bardziej czy się da :slight_smile:

Mam, więc chyba się da… :wink:

1 polubienie

Się okaże, raczej większość z nas zaczynała przygodę z HA od AIS.

Nie powinno być z tym problemu.

Tu może być różnie, nie wiem w końcu jak jest ze sterownikami Linux/Android, pod konwertery USB (np CH340) na bramce.
Były opisywane na forum tematy z próbami uruchomienia RS485 pod USB bramki. Trzeba by odkopać temat i zapytać wówczas zainteresowanych.
Podpowiem, że osobiście poszedł bym w konwerter dedykowany dla MODBUS po LAN. Może będzie wbrew pozorom łatwiej skonfigurować to na nowo niż walczyć z USB. Zależy co dokładnie ten MODBUS u Ciebie integruje.

HACS nie wspierane przez AIS ale zupełnie normalnie możliwe do doinstalowania, tak jak na zwykłym HA Core.


Jeżeli chodzi o HACS to tylko tego Schedulera mi potrzeba.
Gorzej z Modbusem. Nie wiem czy ogarnę po LAN.
Z tego co się orientowałem po LANie idzie ModbusTCP, Ja używam RTU.
Jeżeli chodzi o to z czym on gada to z moim autorskim sterownikiem napisanym w C.

Schedulera na AiS możesz zainstalować ręcznie. Tak samo jak wiele innych dodatków. W zasadzie jedyny problem jaki napotkałem i do dziś go nie rozwiązałem to instalacja karty “mini media player” Wszystkie inne dodatki instalowałem ręcznie beż żadnych problemów.