Sonoff RF Bridge oraz soft AI Speaker

Triggerem ma być Stan, a wyglądać ma to tak:
trigger:

  • entity_id: binary_sensor.drzwi_wejsciowe
    from: ‘off’
    platform: state
    to: ‘on’

Wlasnie tez to odkrylem i mialem napisac - wczoraj wieczorem moj mozg juz nie pracowal:)
Tak z ciekawosci - instalowales tylko czysta tasmote czy tez udalo Ci sie zainstalowac firmware portish? Wg wujka Google Portish zwieksza ilosc obslugiwanych sensorow ale za cholere nie udalo mi sie sflaszowac firmwarem portish, ciagle mam problem z tym magicznym bajtem (co sugeruje niezgodnosc wersji firmware)
Dzieki

Mam wgraną Tasmotę od AIS oraz Portisch do modułu EFM8BB1 według tej instrukcji:

Jedno co robiłem z tej instrukcji inaczej to nie przecinałem ścieżek ponieważ zasilałem RF z programatora USB.

Sonoff RF to przełącznik z obsługa kodów RF,
bramka RF to Sonoff Bridge

image

Tak, wiem - zawsze mam ustawiony tryb urzadzenia jako sonoff bridge. Czasami mi sie zdarza napisac Sonoff RF jako skrot myslowy od Sonoff RF Bridge - mea culpa :slight_smile:

Cześć,
dziś ma mi przyjść sonoff RF Bridge i trzeba będzie zmienić soft. Z AIS Tasmota nie będzie problemu, ale z tego co widzę https://www.ai-speaker.com/ota/ tu trzeba jeszcze wgrać “RF EFM8BB1” i jak rozumiem do innego scalaka. Nie do ESP8266? Może ktoś podlinkować czym i gdzie się wgrywa ten drugi plik?

Proszę bardzo:
https://tasmota.github.io/docs/devices/Sonoff-RF-Bridge-433/

Wgrywałem powyższym sposobem, ale AIS nie zbiera mi moich pilotów. W konsoli tasmoty udało mi się nagrać kilka pakietów, ale zabrakło czasu na dalsze zabawy, ale powyższy sposób flashowania na pewno działa, bo wtedy w konsoli diząłają odpowiednie komendy.

Ja mam 2 urzadzenia RF Bridge (obydwa to modele R2), oba z softem AIS. Na jednym udalo mi sie slfaszowac chip RF, na drugim nie. Nie widze za bardzo roznicy - z tego co rozumiem, Portish pozwala na podpiecie ‘niestandardowych’ urzadzen, typu czyjniki dymu. Ja na razie probowalem z czujnikami ruchu, otwarcia drzwi oraz przyciskami RF.
Co sie udalo:

  • udalo mi sie stworzyc automatyzacje typu PIR sensor wykryl ruch -> zapalaja sie swiatla
  • sensory typu PIR, otwarcie drzwi, przyciski/piloty RF - dzialaja bez problemu
  • aby tego dokonac, musialem stworzyc encje typu binary_sensor z wykozrystaniem value_template - inaczej nie chcialo dzialac. Polecam ten artykul

Co sie nie udalo

  • uczenie kodow nie dziala przy wykorzystaniu Jolki - nie pojawiaja sie zadne dodatkowe encje dla ‘nauczonych’ kodow
  • uczenie kodow bezposrednio na bramce Sonoff , poprzez RfKey - czasami dziala, czasami nie
  • wysylanie nauczonych kodow poprzez RfKey - nie dziala nigdy
1 polubienie

Hmmm kupiłem sonoffa z oryginalnym pilotem i chce tylko z pilota załączać inne moduły które sterują oświetleniem, basenem, oczkiem itd więc chyba na początek wgram tylko tasmote i zobaczę.

Dzięki za wpis bo jakoś nie dokońca kumalem co tu trzeba zrobić.

Tez mam takiego pilota, tylko jeszcze go nie skonfigurowalem. Ale bez problemu powinienes zrobic to czego potrzebujesz :slight_smile:

1 polubienie

Też posiadam taki sam zestaw. Pilot zaprogramowany do obsługi Roborock s50 sprawdza się idealnie. :slight_smile:

1 polubienie

Zmieniales soft dla RF?

Tak ale w sumie nie korzystam z integracji w bramce AIS bo też nie do końca dobrze mi to działało, tylko odczytuję kody z konsoli i dodaje je ręcznie jako binary_sensor.

Tak wystarczy tylko tasmota - RF Chipa nie trzeba flashować. Mam takie rozwiązanie z identycznym pilotem i spisuje się znakomicie.

1 polubienie

Działa świetnie

Rewelka hahaha. 8 przycisków pod ręką. Teraz steruje światło w całym domu bez wstawania z kanapy hehehe.
Jak kupię drugi taki pilot to będzie miał inne kody? Mogę podpiąć 2?

1 polubienie

Mam dokładnie tak samo :wink:

1 polubienie

Przymierzam się do zakupu Sonoff Bridge RF 433 (na tą chwilę potrzebuję jedynie przechwycić sygnał z dzwonka przy furtce, aby cyknąć fotę z kamery). Widzę, że niezłe przejścia są z tym urządzeniem i mam nadzieję, że mnie to jakoś ominie :slight_smile:

Podsumowując:

  1. kupuję bramkę z alledrogo z wgraną tasmotą [np. tutaj]
  2. z racji, że to czysta tasmota, po podłączeniu do zasilania urządzenie samo (bez zwierania itp) utworzy własną sieć, znajdę ją skanując wi-fi
  3. łączę się z tą siecią i znajduję urządzenie pod adresem 192.168.4.1, aby wpisać ustawienia swojego wifi i robię restart
  4. znajduję urządzenie w swojej sieci i wchodzę na jego adres ip
  5. wchodzę na http://powiedz.co/ota/ i pobieram soft minimal (?)
  6. aktualizuję firmware wg tego opisu
  7. pobieram soft Tasmota-PL i aktualizuję firmware
  8. ponownie aktualizuję jak w pkt.6
  9. flashowanie EFM8BB1 zostawiam w spokoju
  10. w konsoli wykonuję polecenie Reset 5
  11. dodaję urządzenie do bramki AIS - wciskam 4x lub przytrzymuję 4-5s przycisk na obudowie
    image
  12. plan B gdy pkt.11 nie wypali uzupełniam Parametry MQTT, a urządzenie pojawi się w AIS.

Poprawicie mnie jeśli coś przekręciłem?

Mniej więcej by się zgadzało. Jak kupisz już z wgraną tasmotą to nie musisz aktualizować softu. Łączysz do swojej sieci wifi tak jak opisałeś, uzupełaniasz dane swojego brokera mqtt i w konsoli wpisujes GroupTopic dom i Setoption 19 1
Nauka i odczytywanie kodów z bramki AIS nie działa, więc odczytasz kod z konsoli. wciskasz dzwonek, a w konsoli pokaże się kod


u mnie to jest 6 różnych, z 6 różnych urządzeń.
Następnie w binary_sensor.yaml tworzysz czujnik binarny, który aktywuje Ci kamerę.
PS. state_topic odczytaj z konsoli lub z brokera mqtt np. programem MQTT Explorer.
- platform: mqtt
state_topic: "tele/Sonoff_RFE4B531/RESULT"
name: 'pilot6'
value_template: '{{value_json.RfReceived.Data}}'
payload_on: 'B834xx'
payload_off: 'B834xxoff'
device_class: vibration
off_delay: 1

@Cino111, wszystko jest jasne - dzięki.

Czy sprawdzałeś już może jak wygląda zasięg tej bramki jeżeli chodzi o nadawanie kodów? Przy okazji przypomniałem sobie, że mam jeden włącznik światła sterowany RF433, a także super by było sterować również audio w salonie.

Jesli chodzi o odbior kodow, to bramka umieszczona na parterze lapie kody z drugiego pietra. I vice versa - bramka umieszczona na 2. pietrze lapie kody z podworka. Aczkolwiek zalezy to tez od urzadzenia, ktore ma wspolpracowac z bramka - ostatnio zakupilem nowy czujnik otwarcia drzwi i ma on zasieg znacznie krotszy niz wszystkie inne urzadzenia.

Zakladam ze zasieg przy nadawaniu bedzie taki sam ale nie moge sie wypowiedziec - niestety, nie udalo mi sie zmusic mojej bramki sonoff do nadawania kodow :frowning: