Sonoff RF Bridge oraz soft AI Speaker

Hej, bramka dotarła i próbuję ją skonfigurować. Zdaje się utknąłem w miejscu. Ustawiłem wszystko jak poniżej, wydaje mi się prawidłowo. W rejestrze encji zauważyłem “Sonoff_Bridge status”, ale na liście urządzeń nie ma bramki (pewnie nie będzie bo nie ma softu AIS - poprawcie mnie jeśli się mylę). GroupTopic dom i SetOption 19 1 wykonane, ale nie widzę odczytu kodów RF…




Jesli widzisz encje Sonoff_Bridge status tzn ze bramka jest widziana przez Jolke. Poczytaj wczesinejsze posty w tym watku (np moje podsumowanie: tutaj ) - z nieznanej mi przyczyny uczenie przyciskow malo komu dziala :slight_smile:
Musisz skonfigurowac sensory poprzez reczna edycje plikow yaml - musisz ‘podsluchac’ kodow, ktore wysylaja peryferia do bramki Sonoff i sobie recznie oprogramowac.

Jesli chcialbys wysylac kody to juz trudniejsza sprawa - mi nie udalo sie tego zrobic :confused:

Tak, tak, czytałem kilka razy. Dlatego w sumie też za radą @Cino111 nie aktualizowałem softu z Tasmoty do AIS. Dalej uważam, że sobie poradzę, problem tkwi przede wszystkim w tym, że nie widzę aby bramka wyświetlała odebrane kody. Na wysyłanie nie powiem bo też bardzo liczyłem (pojawiło się kilka pomysłów).

Przez ‘bramka’ masz na mysli SonoffBridge czy tez AIS/Jolka? :slight_smile:

Wejdz w interfejs webowy sonoff-bridge i przejdz do konsoli. Nastepnie kliknij opcje Konsola, obserwuj logi i ‘uzyj’ urzadzenia, ktore powinno wyslac jakis kod po RF (przycisk, czujnik ruchu, cokolwike).
W konsoli powinienes zobaczyc wpis w stylu

21:20:14 MQT: tele/dom_sonoff_bridge_C4BF0C/RESULT = {“Time”:“2020-05-20T21:20:14”,“RfReceived”:{“Sync”:12300,“Low”:340,“High”:1060,“Data”:“782201”,“RfKey”:“None”}}

Jesli masz cos takiego, to oznacza ze bramka widzi komunikacje z innych urzadzen.

Tak jak napisałem- tworzysz czujnik binarny i dopiero on będzie zmieniał swój stan jak bramka odczyta że wcisnąłes przycisk dzwonka. Używasz go w automatyzacji jako triger. Zamiast tego możesz też w Node-Redzie zrobić coś takiego

Przepraszam, faktycznie - chodziło o bramkę RF

Robię dokładnie jak piszesz i nic. Jutro jeszcze w ciągu dnia sprawdzę z dzwonkiem wideodomofonu, dziecko śpi i próbowałem tylko z przeróżnymi pilotami (o stałym kodzie). Aż mi się wierzyć nie chce, że żaden nie obsługiwałby częstotliwości 433Mhz.

Wejdź w konsole na Bramce RF i patrz czy się pojawią nowa linia jak wciskasz pilota. Jezeli tak, to wszystko śmiga prawidłowo. Ma spokojnie jeszcze raz przeczytaj co napisałem.

Jedna rzecz przyszla mi do glowy… podczas flaszowania bramki trzeba wylaczyc chip RF. Moze po flaszowaniu zapomnialo Ci sie przestawic przelacznik na ON?
Wiem ze to moze glupio brzmi ale ja akurat mialem taki przypadek osobiscie :slight_smile:

Tak robię, nic się nie pojawia, żadnej reakcji. Próbowałem właśnie z dzwonkiem przy furtce. Może jest jeszcze kwestia odległości, ale ta powinna być podobna jak do gongu w gniazdku. Przeniosę bliżej bramkę RF i jeszcze sprawdzę, ale mam złe przeczucie bo inne piloty też nie są widoczne.

Nie robiłem tego osobiście, kupiłem bramkę RF z softem Tasmota.

Zauważyłem w integracji MQTT, że bramka RF jest widoczna jako urządzenie, więc tutaj chyba powinno być ustawione dobrze.

Z tego co kojarze, to AIS/HASSIO rozpoznaja bramke sonoff bridge bez wzgledu na to czy chip RF jest aktywny czy tez nie. Wystarczy po prostu ze urzadzenie sonoff podlaczy sie do serwera MQTT i odpowiednio sie przedstawi.

Jesli konsola nic nie wypluwa podczas interakcji z urzadzeniami RF to ja juz nie mam innych pomyslow. Mozesz albo odezwac sie do sprzedawcy albo sprobowac rozkrecic bramke i sprawdzic czy jednak przelacznik jest w pozycji ON czy OFF.

Niestety, poddaje sie:(

Też o tym pomyślałem. Może po wgraniu softu sprzedawca nie przesunął przełącznika i moduł RF cały czas jest odłączony.

@badzio @Cino111 napisałem do sprzedawcy, zobaczymy co podpowie :slight_smile:

Od spodu, pod gumkami masz 4 śrubki. Plomby nie ma to odkręć i sprawdź przełącznik w jakiej jest pozycji.

@cino, tak tak, już to ogarnąłem tylko czekam co napisze mi sprzedawca na fakt, że przełącznik był w pozycji ON…

Ale to dobrze że był w pozycji ON.

Powinien byc w pozycji ON. Jesli mimo wszystko konsola nie wyswietla zadnych logow podczas wciskania przyciskow z pilota to nie mam pojecia co mozna wiecej zrobic.
Albo masz felerne piloty, ktore z jakiejs przyczyny nie sa wykrywane przez sonoffa albo sama bramka sonoff jest trefna.

Brak pomyslow :frowning:

Tak, dobrze, ale poprosiłem sprzedawcę o pomoc :wink:

Jeszcze wyjdę do furtki z przedłużaczem i podłącze tam bramkę RF żeby wykluczyć zasięg (choć jest moim zdaniem blisko domu skoro wideodomofon wifi ma tam zasięg 96%), jak się nie uda to się poddaje i pewnie odeślę.

Dla pewności czy w konsoli trzeba wywołać jakimś poleceniem odczyt tych kodów? Czy jest coś co mogę zrobić od początku (prócz wgrywania samego softu)? Jakieś polecenia w konsoli cokolwiek? Już tak pytam z ciekawości, może coś przeoczyłem

Tutaj są komendy:
https://tasmota.github.io/docs/Commands/#rf-bridge
Domyślnie RF Bridge powinien wyświetlać na konsole wszystko co zobaczy,.
Ewentualnie jeśli masz Portisch to możesz potestować komendę RfRaw.

@Stravi, dzięki!

Zrobiłem jak pisałem, przy furtce przechwytuje sygnał (ufff), zła wiadomość jest taka, że bardzo słaby zasięg mnie mocno zaskoczył, a ponadto zmartwiło mnie że pozostałe piloty nie są najwyraźniej 433 MHz :frowning: liczyłem to fajnie razem wykorzystać :frowning:
Tak już poza zawodami próbowałem nauczyć bramkę RF kodu w jednym z 16 kanałów, ale się nie udało. Czytałem gdzieś że można generować własne kody rf, a nie tylko korzystać z nauczonych, ale nie mogę znaleźć info jak to zrobić. Ktoś z Was już to próbował?

Wg mnie zasieg to sprawa bardziej czujnika niz samej bramki. Moj sonoff bridge z niektorymi czujnikami dziala na odleglosc kilkunastu metrow a z innymi tylko na odleglosc kilku metrow.

Co do wysylania - niestety, nie udalo mi sie wyslac poprawnie zadnego kodu, ani nauczonego ani wlasnego :frowning: