Użytkownicy którzy są w domu nie są pokazywani na mapie - tak to działa w HA

Po ostatniej aktualizacji (0.112.3b1) zniknęli mi użytkownicy z śledzenia w mapie. W integracjach pokazuje, że są w domu. Komuś też się może coś takiego przytrafiło?

U mnie taka sama sytuacja :frowning:
Na mapie czasem pokazana jest jedna osoba z czterech. Telefony różne (Android i iOS).
W panelu przy osobach komentarze są zgodne ze stanem faktycznym - przypisuje nawet do określonych innych obszarów.
Od dłuższego czasu działa z opóźnieniem (kiedyś było lepiej).
… po kilku godzinach
Mimo opuszczenia obszaru i zalogowaniu się w innym (widać to na mapie) automatyzacja nie została uruchomiona (triggerem było opuszczenie obszaru).

Obserwuję od kilku dni i zauważyłem, że na mapie pokazywani są użytkownicy tylko poza domem lub w strefie innej niż dom. Użytkownicy poza domem zgodny z obrazem na mapie czyli w określonej strefie lub nieznany. Ci, którzy są w strefie dom na swoich kartach mają opis w domu.

Dzisiaj na próbę zmieniłem lokalizację DOM. Od razu pokazali się wszyscy domownicy, którzy znajdowali się pod poprzednim adresem DOM ale opisani byli “poza domem” (czyli prawidłowo na potrzeby eksperymentu). Jak wróciłem do pierwotnej lokalizacji DOM użytkownicy zniknęli. Zrobiłem jeszcze 3 próby i zawsze tak samo. Może to jakiś błąd w oprogramowaniu lub celowe działanie aby nie pokazywało użytkowników w miejscu DOM. Z całą pewnością nie jest tak, że to sprawa wyświetlania i ikona DOM zasłania ikony użytkowników, w innych lokalizacjach są widoczni.

Może tak AIS Team coś podpowie dlaczego tak się dzieje od tej aktualizacji?

1 polubienie

Zainstalowałem 0.112.6 i problem wciąż występuje. :frowning:

U mnie tak samo…dalej nie widzę na mapie użytkowników, którzy są w domu (w strefie Home).

Chłopaki, to nie jest błąd tylko funkcjonalność HA. Kiedyś faktycznie było inaczej (ale tylko dlatego, że my to zmienialiśmy). Zerknijcie do dokumentacji HA

https://www.home-assistant.io/integrations/map/

W ramach obejścia można dodać sobie kartę mapy na widoku w trybie panelu

Na tej karcie dodajemy do wyświetlania encje stref i osób

Efekt będzie taki, jak poniżej

Jest to mało czytelne i trzeba mocno powiększyć, żeby zobaczyć, kto jest w domu.

w kodzie to jest tu:

co oznacza, że jeżeli “śledzona encja” jest w domu lub nie ma współrzędnych geograficznych to nie jest wyświetlana na mapie

mamy 2 wyjścia:

  1. przyzwyczaić się :wink: że tak działa i uznać że to jest OK (bo tak zostało zaprojektowane)
  2. poprawić linijkę kodu

na tą chwilę zostawiamy tak jak jest, bo są argumenty, że tak ma to sens.
Ale jak będzie więcej z tym problemów to poprawimy - tu jest link do tej linijki kodu:

PS
blame Paulus :wink: