🕵 Wersja systemu Jarek wydana na BETA

Od wersji 19.0 z2mqtt zaczęło szwankować. Działa kilka godzin stabilnie, później zaczyna swirować. Traci połączenie z urządzeniami, długi czas odpowiedzi itp…

Nie flashowałem dongla ostatnio tylko na samym początku w styczniu 2020 ale do wersji 18.1 wszystko pięknie działało. Używam koordynatora CC2531.

1 polubienie

Całkiem możliwie, że sławetne CC2531 zaczyna szwankować i nie jest to wina oprogramowania z2m.

1 polubienie

@Iron ja w wersji 19.1 (Conbee) miałem też problemy.
Teraz dwie najnowsze wersje tj. 1.20 i 1.21 działają bez żadnych uwag.
Wg mnie coś z CC2531 a może kanały WIFI w między czasie po zmieniałeś i się gryzie z zigbee?
@macek już to wrzucał na forum (dzięki!!):

Moje Unifi Dream Machine miało ustawioną opcje samoczynnej zmiany kanału WIFI i mimo tego że wcześniej ustawiłem zgodnie ze sztuką to samo zmieniało na losowe.

1 polubienie

To byłem ja :grinning::

3 polubienia

Dokładnie tak było. Wersja 1.19 rozwaliła mi z2m a finalnie przywróciłem do 1.18 i zmieniłem kanał z 25 na 11. Od nowa parowalem urządzenia.

I to pomogło.

Dodam, że mam dwa identyczne dongle i przy obydwu był ten sam problem.

Potem zaktualizowałem do 1.20 z pominięciem tej felernej i dalej jest ok.

Powiedzcie mi proszę dlaczego ja nie mam takich problemów,
wifi mam mesha tendy i kanałów zmienić nie mogę same sobie dobierają, więc mam zajęte kanały tak 1, 6, 11:

Odnośnie zigbee
w konfiguracji nie mam zadnego channel więc jak widze domyślnie jest 11.
Conbee mam podpiete do xpenology, na przedłużce, z2m jest w dockerze.
jak tylko wychodzi nowe to klikam i wczytuje najnowszą wersję z koenkk,
Przy żadnej z wersji nie zauważyłem aby cokolwiek się działo.
Wszystkie urządzenia działają poprawnie, nie mam żadnych lagów…
jak to jest że u mnie nie występują takie problemy?
Kwestia Conbee? czy tego ze nie mam podpiętego pod AIS, (może wersja softu z2m na AIS jest inna?)

Nie traktujcie tego jako wyrocznia - mam sporo integracji (w tym custom), oraz chyba najwięcej urządzeń zigbee na tym forum, a to na pewno ma wpływ na obciążenie całego systemu.
Mam podobne obserwacje do @bartik22 - CC2538 i potem Conbee2 śmigał aż miło na NUCu z dockerem z2m. Zmiana wersji z2m była zawsze bezbolesna.
Natomiast na AIS DEV1 CC2531 oraz Conbee2 miał odczuwalne lagi w automatyzacjach np. światła uzależnionego od czujnika ruchu. Kilka razy wyczyściło mi configuration.yaml od usługi z2m.

A aktualnie jak masz podpięte Conbee2 do DEV1 czy do NUCa?

Aktualnie do AIS PRO1, zapowiada się stabilnie, lagów nie odczuwam - mam go dopiero 2 dni, stąd nie pojawił się w podsumowaniu powyżej.

Ja miałem dokładnie jak @Stravi na AIS DEV1 i DEV2 miałem non stop jakieś problemy, po przełączeniu Conbee2 na Qnap Hassio wszystko śmigało aż miło, teraz robie testy na PRO1 i jak narazie zigbee działa ok.

1 polubienie

Nie wszystkie sensory są do wybrania z rozwijanego menu a z ręki nie da się wpisać.
Ja mam MEW po MQTT z pominięciem serwera supli i żaden sensor z miernika MEW nie działa z nowym Statistics Graph Card.

Znalazłem informacje:
Expected data source not listed - Home Assistant (home-assistant.io)

@przemek tu musi się coś zadziać aby było ?! :wink:

Widziałeś może ten post na grupie FB:

2 polubienia

ooo nie widziałem, dzięki @Stravi

Czyli generalnie polecacie AIS PRO1? Conbee2 właśnie dziś zamówiłem.

Nie ma co porównywać AIS DEV1 do NUCa, to jest przepaść :grinning:

I nie będzie lagów, przy okazji ile mocy (W) pobiera AIS PRO1?

Prosze podaj “pełne” namiary na tę grupę.

Wydajnościowo oczywiście że tak, ale usługa z2m to jednak podstawa i odczuwalne lagi są dla mnie nie do zaakceptowania, dlatego przeniosłem usługę z2m na NUCa a teraz na AIS PRO1.

Nie mierzyłem, ale specjalnie dla Ciebie zmierzyłem (zwykły miernik gniazdkowy Orno, więc pomiar poglądowy). ~3,7W, czasami spada do 3,5W lub wzrasta do 4W. Wynik pewnie zależny od ilości integracji, automatyzacji, itp.

2 polubienia

Po imprezowym weekendzie :tumbler_glass: :tumbler_glass: znalazłem w końcu chwilę żeby skończyć.
Teraz trzeba poanalizować dane.

Mam jeden problem, nie mogę dodać integracji Forecast.Solar.
Możecie sprawdzić czy u was ona działa?

4

edit
logi:

Logger: homeassistant.config_entries
Source: config_entries.py:698
First occurred: 8:56:55 (8 occurrences)
Last logged: 20:11:45

Error occurred loading configuration flow for integration forecast_solar: dlopen failed: cannot locate symbol "getservbyport_r" referenced by "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/pycares/_cares.cpython-39.so"...

nic nie zmieniałem w swojej sieci oprócz upgradeu AIS i zigbee2mqtt i od tego momentu wszystko po zigbee zaczęło szwankować.

no i chyba się zadziało i jak rozumiem nie trzeba będzie poprawiać encji z ręki :+1:

1

3 polubienia

Koljena wersja Jarek wydana na BETA

image

2 Zmiany

1. Poprawki do Home Assitant:

  • Release 2021.8.2 - August 5

  • Release 2021.8.3 - August 6

  • Release 2021.8.4 - August 8

  • Release 2021.8.5 - August 9

  • Release 2021.8.6 - August 10

  • Release 2021.8.7 - August 15

  • Release 2021.8.8 - August 18

2. Najnowszy Tunnel Cloudflare:

2 polubienia