Widget (na około) ifttt>ais>gh/nr>scena

Witam (na wstępie dodam ze w treści jest sporo linków) jest to mój pierwszy post tego typu być może kogoś to zainspiruje jak mnie gdyż mój pomysł w założeniu ma ułatwić wykonanie sceny urządzenie smart bez konieczności korzystania cały czas z aplikacji producenta.

Ostatnio się zastanawiałem jak zrobić guzik wykonujący scenę z google home w home assistant ale przy próbie wykonania go na chłopski rozum okazało się to nie możliwe w ha tak jak by mi się wydawało ze wzgledu na ograniczenia widoczne poniżej

więc stwierdziłem że zapytam na forum i okazało się że nie planują tego , więc przeglądają dostępne integrację natrafiłem na ifttt i kierując się instrukcja wykonałem taki prosty widget

który każdy powinien móc wykonać u siebie wykorzystując tą instrukcje.

Ostatnim krokiem jest Dodanie automatyzacji w Asystencie domowym na którym utknąłem bo nie wiem jak go wykonać w interfejsie użytkownika (co gdzie wpisać).

ten link Log in - IFTTT nie działa :frowning:

tu są przykłady jak dodać automatyzacje a Asystencie domowym

problem nie leży w tym jak dodać nową automatyzację tylko jak ją wypełnić aby działało oraz z tego co widzę to aplet jest tylko do użytku prywatnego ze względu na platformę webhook na ifttt i nie można go udostępnić za co przepraszam wprowadzając w błąd

kłopot w tym, że nie napisałeś co z czym chcesz połączyć i jaki efekt chcesz osiągnąć :slight_smile:

Czyli jak nacisnę guzik (widget ifttt) to ifttt ma wysłać polecenie wykonania sceny z gh do bramki, coś na podobnej zasadzie jak automatyzacja która po przyłożeniu telefonu do taga nfc wykonuje scene z google że tylko ze zamiast nfc wyzwalaczem ma być ifttt

Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale próbując to zrozumieć mam wrażenie, że chodzi Ci o 3 różne funkcjonalności. Pogubiłem się. Wydaje mi się, że chcesz z bramki AIS wyzwolić poprzez IFTTT scenę utworzoną w Google Home. To chyba nie zadziała w tę stroną. Może jednak opisz bardziej szczegółowo jakie urządzenia wchodzą w skład sceny, a da się to zrobić krótszą drogą.

2 polubienia

Skoro można przez NFC wyzwolić scenę z gh to czemu czegoś podobnego mogło by się nie dać przez ifttt ? Taka scenę o nazwie “HDMI” chcę wyzwolić (broadlink) a bezpośrednio się raczej nie da (ifttt > scena z ihc)

A poza tym chciałbym odinstalować aplikacje od broadlink ale nie wiem jak przenieść pilot do ha więc dla tego kombinuje na około bo nie mam już tagów NFC a i widgety by mi się przydały; czyli ifttt ma wysłać do bramki polecenie (json) żeby bramka po przez API gh uruchomienia sceny z aplikacji ihc tak w skrócie

Ale na forum już pisałeś, że udało Ci się ogarnąć włączanie i wyłączanie TV, więc w czym tkwi dalszy problem? Widgety są w apce Home Assistant. Co to jest aplikacja ihc? Nadal oszczędzasz nam szczegółów w związku z czym trudno coś więcej pomóc. I’m done.

2 polubienia

Tylko włączanie i wyłączanie a pozostałych funkcji już nie wiem jak zrobić (bo nie widziałem na forum o tym informacji) a nie chciałbym instalować kolejnej aplikacji od tego samego (czyli Ais i ha) a ihc to apka od broadlink (z której jest screenshot sceny). Szczegółów nie oszczędzam tylko nie umiem programować więc ciężko mi pisać szczegółowo o mechanizmach działających “w tle”

obraz

1 polubienie

Widzę, że edytujesz posty i zaczyna to się robić bardziej zrozumiałe.

Czyli podsumowując: masz utworzoną scenę HDMI w apce Broadlink, masz poprawnie działającą integrację z Google Home i poprzez IFTTT chcesz wysyłać JSON do bramki AIS, żeby ta uruchomiła poprzez Google Home scenę HDMI w Broadlink? :slight_smile:

Czy masz poprawnie działającą integrację Google Home <> bramka AIS?
Czy mówiąc np. “OK Google, włącz/uruchom HDMI” scena z Broadlink faktycznie się aktywuje?
Jeśli tak, to najprościej byłoby wówczas wysłać z IFTTT do AIS JSON np.

  {
    "action": "say_it",
    "text": "google uruchom hdmi"
  }

To powinno załatwić temat.

Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi tak ale jak wkleiłem ten kod do ifttt to nic się nie dzieje bo to przecież nie wysyła polecenia przy pomocy integracji tylko ma mówić na głos tekst a nie wysyła do gh polecenia uruchomienia sceny

Masz rację, to może nie zadziałać jak myślałem.

Spróbuj wywołać usługę ais_google_home.command na podobnej zasadzie jak poniżej, żeby zobaczyć czy to zadziała. Tekst zmień na swój, który uruchamia scenę.
image

Jeśli działa należałoby wykonać automatyzację na podobnej zasadzie jak w opisie: http://www.ai-speaker.com/docs/ais_app_ifttt_action

IFTTT - JSON:

  {
    "action": "call_service",
    "service": "ais_google_home.command",
    "text": "google uruchom hdmi"
  }

AUTOMATYZACJA

wyzwalacz:

akcja:

INFO:

  • fajnie byłoby wykorzystać dane odebrane z IFTTT jako szablon, ale nie jestem pewien jak to poprawnie wpisać, może ktoś inny pomoże,
  • nie jestem pewien czy w akcji powinny występować te wszystkie znaki { oraz ", gdyby nie działało musisz pokombinować bez nich.
  • nie mam tych integracji więc nie jestem pewien czy to zadziała, tak bym próbował zacząć.

bez automatyzacji nie działa więc trzeba ją zrobić w ha podobnie jak na screenach dodanych przez ciebie.
To wystarczy w IFTTT dać (tylko tyle w polu od JSON) :

{ “action”: “dowolna_nazwa” }

oraz w wyzwalaczu automatyzacji trzeba dać (jako dane zdarzenia)

action: dowolna_nazwa

i w akcji wybrać co ma się zadziać.

w moim przypadku

choć chciałem to co ma się wykonać aby było w całości w json dodać aby mieć uniwersalną jedną automatyzację a nie w ifttt wysyłać tylko wyzwalacz a żeby ha robiło całą resztę

taki też był mój zamiar :wink: niestety nie jestem w tym biegły, bardziej na zasadzie prób i błędów, a w tym przypadku nie miałem jak sprawdzić bo nie używam integracji IFTTT jak i Google Home. Pamiętaj, że możesz też w automatyzacjach wpisywać czysty YAML i czasem może być łatwiej coś skopiować niż szukać na liście opcji.

1 polubienie

Hej, nie do końca rozumiem wątek, ale może wam podpowiem. Są aplikacje na androida które są klientem mqtt, pozwalają one na tworzenie daszboardów, może i widgetów, a wtedy pewnie byłoby łatwiej obsłużyć to po stronie bramki.

dla tych co chcieli by zrobić coś podobnego w node-red to przepływ wygląda tak
image

[{"id":"81d820ea.596ce","type":"server-events","z":"a15c046e.1856f8","name":"użycie widgetu","server":"28cb8b4f.e52894","event_type":"ifttt_webhook_received","exposeToHomeAssistant":false,"haConfig":[{"property":"name","value":""},{"property":"icon","value":""}],"waitForRunning":true,"x":100,"y":160,"wires":[["98a5ac85.6f70e"]]},{"id":"98a5ac85.6f70e","type":"switch","z":"a15c046e.1856f8","name":"który widget","property":"payload.event.action","propertyType":"msg","rules":[{"t":"eq","v":"HDMI","vt":"str"},{"t":"eq","v":"Cofniecie","vt":"str"},{"t":"eq","v":"Kodi","vt":"str"}],"checkall":"false","repair":false,"outputs":3,"x":270,"y":160,"wires":[["1c071838.68cae8"],["c8b46845.4eec18"],["da98281c.7bcbd8"]]},{"id":"28cb8b4f.e52894","type":"server","name":"Home Assistant","legacy":false,"addon":false,"rejectUnauthorizedCerts":false,"ha_boolean":"y|yes|true|on|home|open","connectionDelay":true,"cacheJson":true}]