Z-Wave - zapowiedz integracji przez dongle Zwave2Mqtt

Z-Wave

Pracujemy nad dodaniem integracji Z-Wave która będzie działała bardzo podobnie do integracji Zigbee2Mqtt - po włożeniu klucza Jolka poinformuje, że uruchamia integracje i stosowana opcja pojawi się w systemie.

Cel jest taki sam jak w przypadku Zigbee - pozwoli to obserwować i kontrolować podłączone urządzenia Z-Wave bez konieczności posiadania bramki producenta :tada:

Open Source, nice story :slight_smile:

Kilka miesięcy temu nasz użytkownik Piotr (programista) przesłał nam instrukcję, jak uruchomił Z-Wave na naszej bramce z dopiskiem → Może zdecydujecie się jakoś rozwinąć temat.
Piotr dzięki za pomysł i kody :love_you_gesture:

Binarka

Zgłosiliśmy poprawki Piotra do OpenZWave (umożliwiające działanie na Android) -i zostały one dodane do ich repozytorium:

Zgłosiliśmy rozwiązanie do repozytorium Termux

Zvawe2Mqtt

Dzięki temu każdy może skorzystać z tego rozwiązania :slight_smile:

Dlaczego 2Mqtt

I jeszcze wyjaśnienie-dlaczego pracujemy nad Zigbee2Mqtt, a nie po prostu ZHA z Home Assistant?
ZHA działa (tak zrobił Piotr), ale nie jest to stabilne i łatwe w utrzymaniu rozwiązanie… dlatego go nie wspieramy.

Rozwiązanie 2mqtt pozwala na bardziej modułową architekturę. Nie wszystko musi być w jednym miejscu na jednym urządzeniu - docelowo możemy łatwo uruchomić kilka bramek zigbee, rf, zigbee i połączyć je z systemem przy pomocy brokera mqtt. Przykładem takiego modułowego rozwiązania jest świetny projekt naszego użytkownika Darka:

Obserwujemy trendy (Użytkownicy zigbee w HA przechodzą z innych rozwiązań na zigbee2mqtt)) i spodziewamy się, że podejście 2mqtt będzie coraz bardziej powszechne.

Za kilka miesięcy zwave2mqtt pojawi się w Home Assistant jako domyśle rozwiązanie dla Zwave :slight_smile:

3 polubienia

Witam.
Jak postępy w temacie ? :slightly_smiling_face:

Hej :slight_smile:

po przemyśleniu zdecydowaliśmy się wstrzymać z tematem Z-Wave (pomimo, że mamy działający serwis na bramce).

Jest kilka powodów, ale główny to taki, że nie mamy dojścia do z Z-Wave i nie byli byśmy w stanie odpowiednio wspierać tego rozwiązania.

Sprzęt do ZIgbee mamy bezpośrednio od partnera Texas Instruments, który nas wspiera i… wysyła próbki developerskie ciekawych rzeczy które robią… lubimy takich partnerów :slight_smile:

Rozwiązanie Z-Wave jest znacznie bardziej “zamknięte” niż Zigbee - to przekłada się też na cenę i dostępność tej technologii, chipy nadal wytwarza tylko jedna firma, co powoduje, że sprzętu jest mniej i jest drogi…

PS

Fibaro w bramce HC3 wbudowało Zigbee. To nie działa pomimo, że w materiałach promocyjnych było … ale znikneło :wink: . Teraz mówi się, że Zigbee na Fibaro zadziała w 2021.

Obecnie Fibaro/Nice i inni więksi producenci, mają machinę marketingową pozwalającą sprzedawać gniazdka i przełączniki za 300 zł.
My nie mamy tego zaplecza marketingowego więc sprzedajemy bramkę + zigbee + gnizadko wifi za 299 zł :wink: I pracujemy nad dopracowaniem i uproszczeniem działania systemu. Tak żeby działał u Kowalskiego a nie tylko u pasjonatów automatyki lub zamożniejszych klientów których stać na serwer w domu i konsultantów od automatyki.

Z ekonomią żaden marketing długoterminowo nie wygra. Prawda jest taka, że urządzenia Zigbee są tańsze jest ich więcej. Długoterminowe perspektywy na to żeby nasza praca zaowocowała sukcesem są takie, że będziemy mieli super działające ZIgbee na bramce IoT.

Mam nadzieję, że to wyjaśnienie ma sens i rozumiesz jak jest.

Pozdrowienia

3 polubienia

Czytam te “zachwyty” nad Zigbee - bo szukam rozwiązania mojego problemu opisanego tu
Czy w związku z tym, że to takie:

mogę prosić o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu opisanego linkiem powyżej?
Byłbym wdzięczny za nakierowanie mnie na rozwiązanie.
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam
Radek