Zapis zdarzeń do zewnętrznej bazy danych

Hej, mam ustawiony zapis zdarzeń do bazy danych jako SQLite (memory). Czy to prawidłowe zachowanie, że po zaniku zasilania znika cała historia np. wykresów i zaczyna się rejestrować od nowa?

Tak, to jest w pamięci RAM.

1 polubienie

Dzięki! :+1: myślalem, że jednak tworzy się plik bazy na dysku. Jeśli jest to tylko w RAM to faktycznie inaczej się nie da :wink:

Jak masz zapis do zewnętrznej bazy na dysku zewnętrznym to nic nie powinno znikać po restarcie. Ma się pompować na bieżąco do karty SD czy pendrive.

@Cezary.K, nie mam. Całkiem możliwe, że to było przyczyną zawieszania się bramki (godzina zawieszania zgadza się z godziną optymalizacji bazy danych). Teraz od dłuższego czasu jest ok, sporadycznie przestaje działać zigbee, ale ogólnie po przywróceniu ustawień i wyjęciu karty SD jest bardzo duża poprawa stabilności. Kiedyś jeszcze spróbuję z jakimś lepszym jakościowo pendrive. EOT

Nie bardzo rozumiem jakiej godziny optymalizacji?

@Cezary.K, chodziło o to, że zauważyłem jak moja bramka najczęściej zawieszała się około godziny 4:12 :wink:

Myślę, że masz wyjaśnienie, zmień kartę SD. @Tomasz miał podobne objawy przy nieprawidłowym zasilaniu bramki.

Teraz widzę tę informację o godzinie 4:12 na karcie konfiguracji zapisu do bazy danych.

1 polubienie

Na razie się pozbyłem i 2 dni w pamięci RAM na chwilę obecną w zupełności mi wystarcza :ok_hand: Idealnie byłoby, gdyby to był plik z bazą widoczny gdzieś na bramce, ale tak jak jest też jest całkiem OK.

Z tego co pamiętam, jeśli włączysz zapis przez wpis w konfiguracji (dodanie history) baza tworzy się w/g domyślnych ustawień na dysku wewnętrznym bramki (nie w RAM). Taki plik powstaje dla bazy SQLite. Jest na pewno tworzony z domyślnym ustawieniem czyszczenia bazy.

W pliku configaration.yaml mam dopisane history. Z drugiej strony z poniższego cytatu ze strony nie wynika jasno, że chodzi o pamięć dysku wewnętrznego czy o pamięć RAM :thinking:

Cytat
Najprostszy wybór to baza SQLite, która nie wymaga konfiguracji i może rejestrować dane w pamięci - taka baza jest automatycznie używana, gdy rejestracja zdarzeń włączana jest przez integrację (np. Historia lub Dziennik).
Gdy system generuje więcej zdarzeń lub gdy chcesz mieć dostęp do historii, to zalecamy zapisywać zdarzenia na zewnętrznym dysku lub w zdalnej bazie danych.

Jednak RAM?

1 polubienie

Kurde szału dostaje…
Baza ciągle mi nie działała więc w końcu zrobiłem dzisiaj pełen reset bramki, myślałem że pomoże ale dalej to samo. Ktoś ma jakiś pomysł ?

Ale to jest lokalny serwer na bramce, czy zewnętrzny? Bo jeśli zewnętrzny to user root ma dostęp z 127.0.0.1 i tożsamego localhosta więc nie połączy się z innego adresu.

1 polubienie

Serwer ma zrobiony na innej maszynie. Faktycznie tu był problem.
Trzeba było dodać nowego użytkownika z ustawieniami jak niżej.


@SebiCo dzięki za naprowadzenie.

1 polubienie

Hej, próbowałem karty SD, lecz zawieszała mi bramkę, a dziś spróbowałem pendrive’a, ale po kilku godzinach wykresy przestają się ładować :frowning:
Podpowiedzcie proszę na czym najlepiej postawić serwer bazy danych? Mam też niewielką stronę www na hostingu LH.pl (pakiet KIWI), gdzie mogę zrobić bazę MySQL, ale czy da się to wykorzystać?

Ja miałem to samo dlatego odpuściłem SQlite.
Zrobiłem MarianDB na swoim serwerze synology i jestem zadowolony.

@Tomasz, kiedyś myślałem o synology, nawet niedawno odświeżałem temat. Jak jest z prędkością działania tej bazy i wczytywania wykresów?

Potwierdzam SQlite na karcie wysypuje się po kilku dniach. U mnie też zawiesza się ok. 4.12 I na pewno nie jest to związane z jakością karty (nowy sandisk) zanikiem prądu (bramka podłączona do UPS) czy innym działaniem użytkownika. Zasobów też raczej nie brakuje karta zajęta w kilku procentach. przed zawieszeniem procesor użyty ok 10% pamięć 75% To powinno być poprawione bo stawianie bazy na zewnątrz żeby zrobić sobie historię na 10 dni to strzelanie z armaty do wróbla.

@traviz baza działa szybko tj. w czasie rzeczywistym ja nie ma tutaj uwag. Co do Synology poczytaj o Xpenology, stawiasz na jakimś wolnym kompie (nie na każdym pójdzie, napewno działa na pentium i3, i5 i i7) i testujesz system Synology i jego olbrzymie możliwości.

1 polubienie