Zigbee2mqtt cc2531 - przestało działać

Hm… wcześniej był błąd z połączeniem do MQTT, teraz to wygląda jak problem z adapterem zigbee.
Oddałbym Ci swój adapter CC2531 na testy, jakbyś mieszkał gdzieś blisko Gdańska :slight_smile:
Masz może jakąś maszynę z linuxem żeby popróbować to postawić poza Jolką(nie lubię eksperymentować na Jolce, bo ona ma działać 24h)?

Mogę postawić linuxa na jakiejś wirtualnej maszynie ew. jakieś live-cd jeśli zadziała, ale musiałbym mieć poradnik co i jak zrobić.

Pozostaje ew. reklamacja u sprzedawcy, bo kupione w PL

Wirtualka raczej odpada, bo musisz jej przekazać port USB, a to różnie się zachowuje.
Spróbuj skonfigurować sobie to na dowolnym linuxie:


podaj jako mqtt adres Twojej bramki AIS:1883

Nie miałem czasu na próbę z Linuxem, ale dzisiaj dotarl do mnie drugi dongle i ruszył od strzała, także winny wg. Mnie jest oryginalny dongle cc2531

Wystarczy poczekać, pm2 nie restartuje usługi zigbee co chwilę, bo takie restarty by niepotrzebnie obciążały system.

Czyli po włożeniu dongla do USB i po tym jak Jolka powie, dodano urządzenie a potem uruchomiono serwis, poczekaj cierpliwie… będzie połączenie.

Dodaliśmy stosowny komunikat w nowej wersji aplikacji:

jak dojdzie do połączenia to dopiero wtedy pojawi się aplikacja

Proszę o informację co może powodować, że zigbee nie chcę się uruchomić?

W logu widać że wysypuje się na zigbee-herdsman.

Czasami pomogą restart bramki, wtedy koniecznie z wyjętym donglem cc2531 i jego ponowne wlozenie, ale czasem (tak jak teraz) nie chce wystartować

Mam ten sam problem.

Na poczatek kilka informacji: kupilem 2 sierpnia CC2531 Zigbee2MQTT USB do AIS-dom, AI-Speaker ze sklepu AI-Speakera. Podłączyłem i wszystko ruszylo od pierwszego kopa. Pojawilo się ZIGBEE i wyszukowanie działało. Wyszukałem głowicę kaloryferową i sparowałem. Wszystko jak w instrukcji działało poprawnie.
Niestety głowica pojawiłą się w logu jako “urzadzeie nieobsługiwane” dlatego dałem sobie na jakiś czas spokój z braku czasu.

Teraz chciałem zabrać się i rozpracować głowicę, o której pisałem w tym wątku: Czy głowica termostatyczna do kaloryfera Tuya ZigBee zadziała?

Strasnie się zdziwiłem, że teraz zigbee mi nie działa a nieczego z nim nie robiłem w bramce też niczego nie zmienialem, jedynie upgrady.

Mam ten sam objaw co “łyczko”, komunikat:

BRAK POŁĄCZENIA Z ZIGBEE2MQTT

usługa zigbee2mqtt jest unknown , czekam na połączenie, to może potrwać kilka minut…

nie znika nawet po godzinie !!!
W logu mam ciągle restart zigbee:

5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2020-10-16 23:05:56: Logging to console only’
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2020-10-16 23:05:57: Starting Zigbee2MQTT version 1.15.0 (commit #unknown)
5|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2020-10-16 23:05:57: Starting zigbee-herdsman…
3|ais | 2020-10-16 23:06:31 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.mobile_app.webhook] Refusing to update mobile_ais_dom-fe583077088d118f non-registered sensor: 5bdf9f6be38486c83418755772dc7d45bf59b65d1139c193abfc45ccb84b6db5_battery
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-16 23:06:37: Error while starting zigbee-herdsman
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-16 23:06:37: Failed to start zigbee
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-16 23:06:37: Exiting…
5|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2020-10-16 23:06:37: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
5|zigbee | at ZStackAdapter. (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:92:31)
5|zigbee | at Generator.throw ()
5|zigbee | at rejected (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:25:65)
PM2 | App [zigbee] with id [5] and pid [10292], exited with code [1] via signal [SIGINT]
PM2 | Starting execution sequence in -fork mode- for app name:zigbee id:5
PM2 | App name:zigbee id:5 online

Na koniec dodam, że MQTT dziala poprawnie bo urządzenia z Tasmotą działają OK.
Jedynie nie działa Zigbee :frowning:
Co to może być???
Jolka pomóż, pleassee…

Dodam jeszcze że Zigbee USB jes widoczne w systemie:

$ lsusb
Bus 001 Device 002: ID 05e3:0608
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003
Bus 001 Device 003: ID 0c45:5102
Bus 001 Device 005: ID 0451:16a8

I czerwona dioda tez sie w nim swieci
A sam daemon zigbee w statusie pm2 raz jest a raz go nie ma bo się ciągle restartuje.

No to identycznie jak u mnie.
Kupiłem nawet drugi moduł z allegro, ale stało się to samo i stanęło na tym, iż zamówiłem CC debuggera (dziś odebrałem) i jutro będę reflashować cc2531, bo inne próby rozwiązania problemu zawiodły.
Oryginalny cc2531 od jolki pojechał do nich na reklamację.

CC debugger kupiony, cc2531 sflashowany i ruszyło od strzała…

Trzeba od nowa parować wszystkie urządzenia?

Nie, wszystko jest. Choć ja j tak robię wszystko od zera

Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)

to otwarty błąd w zigbee2mqtt

nie jesteś sam - jest kilka (39) takich zgłoszeń

trzeba poczekać aż autor Zigbee2Mqtt rozwiąże ten problem

Może ten brak odpowiedzi przez 6 sekund, jakieś urządzenie w sieci Zigbee powoduje… zobaczymy

Czegoś nie rozumiem.
Czy wszystkim przestały działać odbiorniki ZigBee zakupione w AI-Speaker?

Niczego nie robiłem w odbiorniku, nie flashowałem, nie zmienialem ustawień, kompletnie nic i przestał działać?

Wszystkim chyba nie, bo nie wiele osób się na to skarży.
U mnie gdy przestał działać adapter AIS, to kupiłem drugi z allegro i momencie kiedy padł też ten drugi to mnie to zainteresowało bardziej, ale jak pisałem wyżej ten drugi ruszył po przeflashowaniu, a ten pierwszy wrócił do Jolki, bo wtedy jeszcze nie myślałem, ze będę się sam zabierał za flashowanie.

Podejrzewam, ze po przeflashowaniu ten oryginalny AIS też wróci do żywych

Witam w klubie , czy ktoś potwierdzi że flash dongla rozwiązuje problem czy jest inne tymczasowe rozwiązanie ?

Ja potwierdzę, że drugi dongiel, który poleciał do Jolki, wrócił z informacją, że jest przeflashowany ponownie

@lyczko czy kupiłeś ten z anteną co ma znacząco poprawić zasięg ?

Tak i generalnie nie czuje różnicy…ale też mam Jolkę z donglem schowana w szafce, bo nie chcę mieć tego na widoku.

Rozważam cały czas inne moduły, conbee albo jakieś wyższe CC…

Sonoff ZB nie bierzesz pod uwagę , czy będzie to kolejny niewypał jak jego brat RF ?