Zigbee2Mqtt - potrzebuję informacji edukacyjnej :)

Proszę - wyjaśnijcie mi mechanizm, ew. jak sobie radzić na przyszłość.

CC2531 i Dev1 działało kilka miesięcy bez problemu.

Parę dni temu zauważyłem, że w module nie świeci się czerwona dioda ale wszystko hulało. Dzisiaj wyjąłem na chwilę, ale po włożeniu do bramki wyczyściło sobie listę wszystkich urządzeń. Nie dało się parować, czasami jakieś urządzenie pojawiło się ale jako unsported,. W logach serwis zigbee startował, port ACM0 był; logi bez błędów ale urządzeń nie było i nie dało się od nowa ich sparować.

Zrobiłem reset bramki, przywróciłem z kopii - nic nie pomogło. W końcu zmieniłem kanał 25, na którym to wszystko działało, na kanał 11 - oczywiście urządzeń nie mam ale mogę je od nowa sparować i jest ok. I dioda LED znowu świeci ciągle.

Nie rozumiem tego - co mogło nagle stać się z kanałem 25? Może jakiś inny mechanizm zadziałał?

Sprzęt jest ok ale coś roztroiło to wszystko - mimo, iż ostatnio w ogóle nic przy zigbee2mqtt nie robiłem.

Będę wdzięczny za pomocne informacje :slight_smile:

Jesteś kolejną ofiarą tego koordynatora…
Poniżej szczegółowo opisany problem:

Mój CC2531 czeka na wgranie oprogramowania jako routera, a Tobie radzę zakup ConBee 2 (działa :crossed_fingers:).

A czy jest gdzieś lista urządzeń która działa z conbee2?
Trzeba sprawdzić czy będzie wszystko hualc po zmianie.
No i ważne pytanie.
Będę musiał wszystko parować od nowa ?
Czy wystarczy zmiana dongla w USB i działa ? :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Większość informacji o jakie pytasz jest w tym temacie:

ConBee 2 działa oficjalnie we współpracy z zigbee2mqtt więc sprzętowo raczej ta firma nadąża za rynkiem. Tym bardziej, że to ich topowy produkt przeznaczony do współpracy z różnymi systemami automatyki domowej.

Co do przesiadki z CC2531 nie mam doświadczeń…

@Cezary.K - dzięki. Znam te historie z tym koordynatorem. Sam nie wiem… Kanał 25 miał być bezpieczny, ja mieszkam na uboczu - tutaj w kwestii zajętości pasma poprzez WiFi nic się nie zmieniło więć raczej nie chodzi o zakłócenia. Poza tym - działało a przestać działało po wyjęciu koordynatora z bramki. No i logi nie pokazywały błędów…

No ale może faktycznie chimeryczny jakiś…:slight_smile:

Wszystko jest w dokumentacji Z2M, to Twój przypadek: | Zigbee2MQTT

Wykonałem rekonfigurację! na 11 kanale i wszystko gra.

Jakie kanały można jeszcze wykorzystać?

Dzięki :slightly_smiling_face:

Odpowiem w ten sposób: jak poprawnie zaplanować sieć Zigbee i WiFi - ZigBee and WiFi Coexistence - bo tylko uwzględnienie wszystkiego daje poprawny efekt końcowy.

1 polubienie

Świetna strona - dziękuję.

A jak myślisz - czy koordynator mógł zgłupieć po podłączeniu pendrive obok do portu USB (testowałem zapisywanie bazy)? Bo to zbiegło się w czasie.

Raczej nie, w CC2531 takie coś się czasami zdarza, od ponad roku tylko raz musiałem go flashowac.