🔋 Zużycie energii przez bramkę DEV

:battery: Zużycie energii przez bramkę DEV

Pyrz okazji tematu głośnika i pomysłu działania na baterii, przypomniało nam się, że kiedyś robiliśmy pomiary zużycia anergii przez kilka miesięcy.

Z pomiarów wyszło nam, że bramka (sterująca urządzeniami w domu i odtwarzająca od czasu do czasu jakieś multimedia - radio) zużywa miesięcznie średnio około 2.5 kWh.
Czyli ciągła praca bramki kosztuje miesięcznie około 1.5 zł.
:moneybag: :+1:

Procesor Amlogic który jest na bramce DEV, słynie z tego, że się nie grzeje-dzięki czemu używa mało prądu.

Myśleliśmy też żeby dodać żelowy akumulator do podtrzymania pracy bramki - na zdjęciu typowe akumulatorki stosowane w systemach alarmowych. To ile czasu podziała bramka na 12V akumulatorze o pojemności 5Ah pozostawiamy chętnym do obliczenia - sprawdzenia :wink:

Takie żelowe akumulatory są tanie, step down z 12V na 5V też jest tani i prosty - każdy może sam zrobić sobie tani UPS.

Oczywiście trzeba pamiętać żeby chronić ogniwo przed przed nadmiernym rozładowaniem, my do tego chcieliśmy zastosować dwukierunkowy cyfrowy czujnik prądu/mocy INA219.
Czyli idea była taka, że Asystent domowy mierzy napięcie akumulatora który go zasila i przy nadmiernym spadku napięcia bramka się sama wyłącza żeby nie uszkodzić akumulator.

Może kiedyś wrócimy do tematu, ale na tę chwilę każdy o zasilanie musi zadbać sam - na szczęście dużo tego prądu bramka nie używa - da się z tym żyć :slight_smile:

2 polubienia

12 godzin wytrzyma taki akumulator. Ja proponuję jak już dziś dałem link w innym poście UPS 5V wpinany pomiedzy zasilacz a bramkę. Jest estetyczny i nie trzeba się martwić o przeładowanie, czy rozładowanie akumulatora. Wytrzyma jakieś 3 godziny.

4 polubienia

3 polubienia

Co to jest @Cezary.K ?
Masz więcej szczegółów? link?

Ogniwa i elektronika - czy to są bebechy tego co post powyżej?

Wydaje się, że tego co powyżej…

Dotarł do mnie niedawno taki zasilacz buforowy z dalekiego kraju:

Cena oscyluje koło 3,5 $. Całkiem sprytne rozwiązanie przy tej kwocie.

Sercem płytki jest ten chip przetwornicy:

Za ładowanie odpowiada scalaczek TP4056
Są wersje 5; 9; 12V , koszyk na dwa ogniwa 18650 połączone równolegle, jest jakaś ochrona przed nadmiernym rozładowaniem w okolicy 2,6V, ładowanie dobija do 4,2V. Zdolność obciążeniowa realnie to ok 10W bez nadmiernego grzania.

4 polubienia